Примусова евакуація з Лиманської громади: скількох дітей ще треба евакуювати

Ексклюзивно
Діти йдуть вулицею села на Чернігівщині. Зруйнований будинок у Лимані. Фото: Суспільне Донбас

У п'яти населених пунктах Лиманської громади Донецької області, де оголосили примусову евакуацію родин з дітьми, на 12 червня залишаються 220 дітей.

Про це Суспільне Донбас телефоном повідомив начальник Лиманської міської військової адміністрації Олександр Журавльов.

Він уточнив, що з моменту запровадження примусової евакуації вже вивезли 130 дітей.

"З людьми роботу проводимо, спілкуємось, пояснюємо. Більше 50 % батьків мають власний транспорт й вони кажуть, якщо буде загострення, виїдемо обов'язково. Але ж куди ще загострюватися?"

За словами Журавльова, найбільше дітей лишається у місті Лиман.

Ситуація в Лиманській громаді

"Сьогодні були обстріли околиць громади — зараз з'ясовуємо. Три обстріли були, можливо артилерія. Інформація щодо постраждалих не надходила", — розповів начальник МВА.

Електрика, газ, вода у більшості населених пунктах громади є. "Був прильот — не працює, нема прильота — все відновлюється, все працює. У нас тільки немає електропостачання у Зарічанському, Тернівському, Ямпільському та Криволуцькому старостинському округах, бо там небезпечно відновлювати, бо там лінія фронту. Де була можливість — у місті, в інших старостинських округах, а у нас їх всього 12, то і водо- (де було централізоване постачання), й електро-, газопостачання відновили", — уточнив керівник громади.

Як відбувається евакуація з громади

Начальник МВА розповів, що здебільшого організація "Save Ukraine" займається вивезенням дітей у Київську область.

"Вони приїжджають забирають дітей і далі вже їх повністю влаштовують — надають кімнати, благоустрій, там все у доброму стані... Коли почались масовані обстріли, люди бажають виїжджати. Раніше були відмови у батьків, але наразі такого вже немає".

Дорослих евакуюють на Рівненщину.

"Виїжджаємо, спілкуємося з родинами, показуємо фото, відео, де будуть вони перебувати зі своїми родинами, щоб вони розуміли, що вони не будуть у дитячих садочках чи деінде, а вони їдуть в облаштовані місця, де повністю домашні умови", — розказав Журавльов.

Бажаючі виїхати телефонують на "гарячу лінію", далі їх везуть їх у Покровськ. Також деякі жителі громади виїжджають самостійно до своїх рідних чи близьких, уточнив керівник громади.

Більшість людей, які прийняли рішення евакуюватись, їдуть до родичів, до друзів в інші регіони України, або самі знаходять собі місця проживання, розповів Олександр Журавльов Суспільне Донбас.

Що відомо про примусову евакуацію дітей з зони бойових дій

Механізм примусової евакуації дітей із зон активних бойових дій уряд схвалив 7 березня 2023 року.

Рішення про примусову евакуацію дітей, коли батьки чи опікуни зобов'язані виїхати з небезпечного населеного пункту, ухвалює обласна військова адміністрація. Процедура передбачає евакуацію неповнолітнього разом з одним з батьків, який не може відмовитись від виїзду з небезпечного населеного пункту.

Першим населеним пунктом, звідки почали примусово вивозити неповнолітніх із батьками, було місто Бахмут, яке рік тому захопили російські війська. Там запровадили евакуацію дітей у березні 2023 року, коли за місто точились бої.

Цьогоріч 24 січня розпочали примусову евакуацію дітей в окремих населених пунктах Мар’їнської та Очеретинської громад, де тоді залишались 72 дитини. 7 березня з чотирьох населених пунктів Курахівської громади, а саме з Успенівки, Ганнівки, Веселого Гаю та Трудового, планували евакуювати 28 дітей. 21 травня з населених пунктів вивезли всіх неповнолітніх.

6 червня примусову евакуацію дітей оголосили ще в семи населених пунктах Донеччини: у місті Лиман та селах громади Липове, Нове, Карпівка, Ставки, також у селі Прогрес Гродівської громади й селищі Зоря Іллінівської громади. З Лиманської громади треба вивезти 350 дітей.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram