"Цілі колони лягали". Нескучне, Благодатне, Макарівка, Сторожеве: спогади про бої до річниці звільнення сіл

Ексклюзивно

На початку червня 2023 року — річниця звільнення низки сіл Великоновосілківської громади від російських окупантів. Сили оборони України відбили Нескучне, Благодатне, Макарівку та Сторожеве. Яка ситуація там наразі та як відбувалися бої — у матеріалі.

Звільнення села Нескучне 10 червня 2023 року

У селі Нескучне Новосілківської громади наразі не живуть люди, повідомила Суспільному пресслужба поліції Донецької області. Також в селі жодної вцілілої хати.

Переселенка з Нескучного Марина Глушко розповідає: її оселя розбита.

"Зруйнована хата, де ми мешкали у селі Нескучному. І батьківська хата мого чоловіка в Нескучному також зруйнована. Зруйнована і моя рідна хата, це поряд із Нескучним, у селі Времівка — воно не було окуповане повністю, і вона зруйнована", — говорить Марина Глушко.

Звільнене село Нескучне, Донецька область, липень 2023 рік. Звільнене у червні село Нескучне Великоносілківської громади, 8 липня 2023 року. Sofiia Gatilova/Reuters

10 червня 2023 року село Нескучне у Великоновосілківській громаді було повністю звільнене від окупантів, військовослужбовцями 7-го батальйону "Арей" Української добровольчої армії 129-ї ОБР Територіальної оборони ЗСУ. Штурм тривав три дні.

Звільнення села Нескучне військовослужбовцями 7-го батальйону "Арей" Української добровольчої армії 129-ї ОБР Територіальної оборони ЗСУ, Донецька область, 10 червня 2023 рік. Фото: 7-й окремий батальйон "Арей" УДА
"Коли ми дізналися, що Нескучне звільнене, всі мешканці села почали збиратися додому, але, на превеликий жаль, прийшлося зупинитися. Зараз багато людей мріють повернутися, я мрію повернутися, мої діти мріють повернутися. Ми мріємо відбудувати село, відновити його, але коли це відбудеться", — ділиться переселенка з Нескучного Марина Глушко.
Звільнене село Нескучне, Донецька область, липень 2023 рік. Український прапор на зруйнованій будівлі Нескучному. Село на півдні Донецької області звільнили 10 червня. Це фото - від 8 липня 2023 року. Фото: Софія Гатілова/Reuters

Звільнення Благодатного 11 червня 2023 року

11 червня 2023 року бійці 68-ї окремої Єгерської бригади імені Олекси Довбуша встановили синьо-жовтий прапор на будинку культури в БлагодатномуБлагодатне — це селище Великоновосілківської селищної громади, воно розташоване за п'ять кілометрів від Великої Новосілки. Ця громада розташована на кордоні із Запорізькою областю. Між Благодатним на Донеччині та Левадним на Запоріжжі зо три десятки кілометрів. Великоновосілківської громади.

Наразі в тут теж немає місцевих жителів, повідомили в поліції області.

Прапор в будинку культури у звільненому селі Благодатне, Донецька область, 11 червня 2023 рік. Кадр з відео 68 окремої єгерської бригади ім. Олекси Довбуша

Військовослужбовець 68-ї окремої Єгерської бригади на псевдо "Італієць" розповідає, бої тривали близько двох тижнів, складалися з трьох етапів.

"Там артилерія дійсно показала свої зуби та показала доволі ефективно. Це був один з таких ключових факторів. Крім того, контрнаступ на кількох ділянках був, і ворогові було дуже важко переводити всі свої вогневі засоби, бронегрупи, які могли стримувати цей наш наплив, тому завдяки таким діям були досягнуті тих цілі, яке поставило командування", — говорить про бої "Італієць".

"В перший день активної фази операції полетіло в ту сторону понад 1400 снарядів. Від 120 по 155-й калібр. Це колосальна маса, яка зробила колосальну роботу. Скільки знищеної техніки, я зараз вже не зможу порахувати та згадати. Цілі колони лягали", — згадує боєць.
Військовослужбовець 68-ї окремої Єгерської бригади на псевдо "Італієць". Кадр з відео Суспільне Донбас

"Протистояли добре навченому противнику"

Тоді бійцям вдалося взяти в полон російських окупантів, розповідає "Італієць".

"Точну цифру я не скажу, напевно, і не етично буде з мого боку. Полонених було дуже багато. Сам був присутній при допитах декількох. Хлопці — "матьорі". Там люди проходили підготовку три-чотири місяці. Механіки-водії на бронемашинах деколи пів року займалися. Противник був добре навчений", — говорить "Італієць".

"Вели вони себе дуже злагоджено. Кулеметники завжди присікали вогнем. Група підтягувалася, робила зупинки, це було дуже стрімко, тобто вони зачищали перед собою, позицію, яку ми втратили на той момент. Це був доволі сильний противник. На тому напрямку я побачив, як злагоджено можуть працювати", — зазначив віськовослужбовець.
Зруйноване приміщення будівлі у селі Благодатне після звільнення, Донецька область, 11 червня 2023 рік. Український військовий у селищі Благодатне після звільнення, Донеччина, 16 червня 2023 року. Фото: AР/Libkos

Звільнення сіл Макарівка 11 червня та Сторожеве 12 червня 2023 року

Звільнене село Сторожеве, Донецька область, 12 червня 2023 рік. Село Сторожове: Кадр з відео 35 бригади

Також під час цього контрнаступу Сили оборони звільнили 11 червня Макарівку.

12 червня 2023 року 35-ти окрема бригада морської піхоти ім. контр-адмірала Михайла Остроградського звільнили село Сторожеве у Донецькій області.

Сторожеве — це село за п'ять кілометрів від селища Велика Новосілка. Воно розташоване між Нескучним та Благодатним, до останнього зі Сторожевого менше кілометра шляху.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram