"Віра дозволяє боронити Україну". Боєць "Моссад" розробляє FPV-дрони у 54-й бригаді: історія

Майстернею, де працюють із бойовими дронами у 54-й окремій механізованій бригади, керує військовослужбовець на позивний "Моссад". Безпілотниками чоловік захоплювався ще до повномасштабної війни, брав участь у перегонах на FPV-дронах, а з 2022 року у бригаді почали використовувати ці БпЛА в обороні України. Які "баги" наразі виправляє у дронах та як застосовує технологію штучного інтелекту у роботі — "Моссад" розказав Суспільне Донбас.

Начальник майстерні зі створення бойових дронів на позивний "Моссад" на захисті країни від початку російсько-української війни — з 2014 року. FPV-дронами почав займатись з 2017 року.

"Займався просто FPV, на перегони їздив, було гобі. І в 2018 році його презентував у нас в бригаді, показував на що здатний дрон. Довгий час погоджувалися, подобалось, але не приймали, поки не почалася повномасштабна війна", — говорить начальник майстерні зі створення бойових дронів 54-ї ОМБр.

Начальник майстерні зі створення бойових дронів 54-ї ОМБр на псевдо "Моссад" у своїй майстерні FPV-дронів, Донецька область. Фото: Суспільне Донбас

Майстерня FPV-дронів, Донецька область. Фото: Суспільне Донбас

За словами "Моссада", його побратими у бригаді почали використовувати БпЛА на війні одні з перших.

"Перші, хто відгукнувся, зацікавився, — це у нас у 54-й бригаді K2 підрозділ. Кирило Кирилович (Кирило Верес — командир батальйону К-2), ініціативу виявив, запропонував зайнятися цією справою у нього. У нього в підрозділі допомагав, навчав людей літати, там техніку робили, ретранслятори та інше все. Успішно почали використовувати", — ділиться "Моссад".
Начальник майстерні зі створення бойових дронів 54-ї ОМБр на псевдо "Моссад", Донецька область. Фото: Суспільне Донбас

FPV-дрони ти штучний ітелект

Нині, додає "Моссад", він працює над новітніми розробками у сфері FPV-дронів.

"Зараз зациклений на штучному інтелекті. Та й у нас рельєф досить складний. Останній проєкт завершили. Його використовують в польотах батальйону на далекі дистанції. Варіантів багато, але поки що найпростіше, що зараз роблю: доведення дрона до цілі під час втрати управління відео — щоб він сам долетів. Також ще не завжди розпізнаєш, де ця ціль. Особливо при польоті із аналоговою камерою. Треба, щоб штучний інтелект міг сам шукати та знаходити ціль", — пояснює військовослужбовець.

"Є купа "багів", які — якби знав, як усунути, — вже усунув би. Скажімо, тільки навчиш працювати його у певному виді листві, перелітає — інша посадка — інше листя. Вже не знаходить ціль в цій листві. Або змінюється укриття, камуфляж, то вже треба назад, заново переучувати, або додавати — або штучний інтелект. Багато нюансів, постійно потрібно щось робити", — говорить про особливості роботи з дронами "Моссад".

На полиці над робочим місцем бійця — кіпа — юдейський чоловічий головний убір.

Кіпа — традиційний єврейський чоловічий головний убір, Донецька область. Кадр з відео Суспільне Донбас
"Юдаїзм підтримую. Народжений у ньому, і багато знайомих, друзів, родичів в Ізраїлі. Тому, мабуть, одна з основних (релігій — ред.), яку підтримую. Моє віросповідання не забороняє боронити Україну. Навпаки — підтримує".
Майстерня FPV-дронів, Донецька область. Фото: Суспільне Донбас

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

Матеріал виготовлено за сприяння Міжнародного Фонду Страхування Журналістів та за підтримки European Centre for Press and Media Freedom (ECPMF), Federal Foreign Office Germany, Voices of Ukraine as part of Hannah-Arendt-Initiative.