"Залітаємо в тил". Робота екіпажу безпілотного комплексу "Лелека-100" на передовій на Донеччині: репортаж

Ексклюзивно

Глибоко в тил армії РФ може залетіти БпЛА "Лелека-100". За словами пілотів, в задачі екіпажу цього безпілотника входить спостерігати та ідентифікувати російську техніку. Суспільне Донбас побувало на позиціях одного з таких екіпажів. За останні місяці, п'ять разів по їх БпЛА випускали ракети, але кожного разу, кажуть пілоти, вдавалось повернути "пташку" цілою. Як працює безпілотний розвідувальний комплекс на передовій — у репортажі.

Пілот екіпажу "Лелека-100" на позивний "Яхта" розповідає, безпілотний комплекс обладнаний спеціальним, секретним програмним забезпеченням: "Лелека — це великий літак, з трубкою ПітоТрубка Піто — прилад для вимірювання динамічного тиску потоку рідини чи газу., з авіонікою, з навігацією. Я прокладаю маршрут. Під час польоту приходиться коригувати його, бо є вітер, інші погодні умови. Також обходимо "зони подавлення", бо росіяни мають РЕБ", — пояснив пілот екіпажу "Лелека-100" "Яхта".

Безпілотний розвідувальний комплекс "Лелека-100", Донецька область. Кадр з відео Суспільне Донбас

За словами пілота, до повномасштабного російського вторгнення він займався метрологією. Після початку війни за чотири дні привів всі справи до ладу, обійняв дружину, та пішов захищати країну.

"Надії, що я повернусь, не було, але тут все добре. Бог нас береже, ми тут на своїй землі, робимо щось добре і захищаємо свої сім'ї. Третій рік пішов, трохи важко, але якщо не ми, то хто?", — поділився пілот.

"Яхта" спочатку мав спеціальність гранатометник, на весні 2023 року після навчання перейшов у 22-гу бригаду, і вже майже рік працює на цьому безпілотнику.

"Було багато розробників з Одеси, які розроблювали скиди, ми самі купляли перші дрони — Mavic. Потім в мене вийшло попрацювати на ЗАЕС, там були великі дрони, розвідка була. Потім була зимова кампанія під Авдіївкою минулого року. Ми там зі скидами працювали на Mavic і там був дуже тяжкий напрямок, багато російських штурмів відбивали. Тут запропонували на великий "птах", в мене був досвід, — розповів "Яхта".

Пілот екіпажу "Лелека-100" на позивний "Яхта", Донецька область. Кадр з відео Суспільне Донбас

Ще один пілот екіпажу "Лелеки-100" на позивний "Рой" у цивільному житті був архітектором.

"Яка була мотивація? Я доволі часто сам собі це питання ставлю. Коли все почалось, з хлопцями, з друзями пішли і стали в чергу до військкомату. Третій рік я в армії — від початку повномасштабного вторгнення", — розповідає чоловік.

Спочатку був кулеметником, працював із Browning M2, служив в іншому підрозділі, на Авдіївському напрямку був у складі мобільної команди, яка працювала із дронами, зокрема Mavic та Autel. Коли його батальйон розформували через великі втрати, прийшов до 22-ї бригади, розповідає військовий: "Ми прийшли сюди до 22-ї бригади. Звідки були направлені на навчання на "Лелеку". І майже рік ми "лелекарі".

РЕБ та "Стріла" проти "Лелеки"

"Нам не рівнятися з хлопцями, які "на нулі" або зі штурмовиками. Наші специфічні наші складнощі — це робота в різних погодних умовах. Тому що зображення постійно треба давати в штаб, а погода цьому не завжди сприяє, тим більше на цьому "курорті". Але "птах" наш добрий, і ми намагаємося долати перешкоди. РЕБКомплекси радіоелектронної боротьби заважає працювати, тому ми працюємо під РЕБ, намагаємося якось обходити, особливо свій — дружній. Привіт, хлопці, РЕБівці, — працюєте на всі сто", — жартома каже "Рой".
Зовнішній пілот екіпажу "Лелеки-100" на позивний "Рой", Донецька область. Кадр з відео Суспільне Донбас

Цей "Лелека", кажуть пілоти, має на борту ракети — їх намалювали, коли БпЛА повернувся, увернувшись від чотирьох.

"Ми спілкуємося з нашими колегами з інших підрозділів, у нас ще доволі довго вони живуть. По нас працювала ППО, намалювали п'яту ракету на борту, це п'ятий раз, коли по нас працювала "Стріла-10". Це старий радянський ППОППО — протиповітряна оборона. комплекс, від нього досить легко вивернулись. Ми ще встигли його сфотографувати, визначити координати та полетіти. Не знаю, скільки коштує ракета, але на один наш літачок вже п'ять штук витратили. Літачок все ще працює", — розказує "Рой".

Зовнішній пілот екіпажу "Лелеки-100" на позивний "Рой", Донецька область. Кадр з відео Суспільне Донбас

"Рой" розповідає, у "Стріли-10" нема самонаведення, її коригує оператор через оптичний прицільний пристрій.

"Ми летимо на невеликій висоті, у нас дуже маленький розмір, це відмінність від "Zala" та "Орлана", бо в нас над головами збивали і "ZalaРосійський виробник безпілотних систем" й "ОрланРосійський безпілотний авіаційний комплекс, призначений для ведення спостереження за протяжними та локальними об'єктами у важкодоступній місцевості" наші хлопці, з такою ж старої "Стріли-10". Вони не встигають принаймні поки що у нас поцілити. Ми маленькі, швидкі, можемо дуже жваво ухилятися", — пояснює "Рой.
ЗРК "Стріла-10", Донецька область. Кадр з відео Суспільне Донбас

"Лелека-100" легший за "Орлан" і запускається без габаритної катапульти, яка є у "Zala" описує різницю пілот. "Лелека" — це безпілотник, який працює на відстані 50 кілометрів і на висоті близько кілометра, додає "Рой". Координати передають артилерії, іноді для FPV-дронів.

"Літаємо, наприклад, подивитися на відстані 20-30 кілометрів: чи просувається техніка, чи є переміщення особового складу. Інформація, що нічого не відбувається, це теж інформація. У нас середня дальність, середня висота, середня швидкість. Інформація, яку ми надаємо, це як один пазл мозаїки, з якої складається спільна картина на фронті", — пояснює зовнішній пілот.

Безпілотний розвідувальний комплекс "Лелека-100", Донецька область. Кадр з відео Суспільне Донбас

Цей БпЛА залітає в тил армії РФ, продовжує пілот "Яхта", проте не настільки далеко, як він мріє:

"На жаль, ще не на тисячу, не на дві тисячі кілометрів, але літаємо. А там, в тилу, працюють професіонали, вони полюбляють, що вони роблять, і результат своєї роботи: бачиш, знищений окупант, техніка, якісь цілі підприємства, — тобі нічого не треба. Розумієш, що день прожитий не дарма. От я з Одеси, і коли прилітає по Одесі... А тут прилітає по російських цілях, і хоч важко, ти розумієш — навіщо працюєш. Колись мрію, може, і нас заберуть в якісь секретні українські організації, і вийде теж політати на Москву та попалити там трохи росіян", — поділився "Яхта".

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram