Можливо доведеться місцями знімати грунт: голова екологічної комісії міськради про ситуацію в Маріуполі

. Маріуполь, 12 квітня 2022 року, фото: Фото Андрія Бородуліна / AFP via Getty Images

За останній місяць було опубліковано декілька відео, де видно що окупанти у Маріуполі засипають річки. У Маріупольській міській раді переконані, що це призведе до екологічного лиха. Але водна проблема, це лише частина катастрофи, яку заподіяли окупанти у Маріуполі, вважає голова комісії міськради з питань екології й захисту навколишнього середовища ради Максим Бородин. На його думку, стан екології настілки поганий, що подекуди, після проведення всіх досліджень, може знадобитись знімати шар грунту, як це робили після Чорнобильської катастрофи.

Про те, що зараз шкодить жителям Маріупольського району, чому навкруги міста настільки сильне забруднення та чи можливо буде очистити регіон після деокупації голова постійної депутатської комісії з питань екології й захисту навколишнього середовища Маріупольської міської ради Максим Бородин розповів в інтер'ю Суспільному.

"Історії про екологічний вплив на Маріуполь набагато ширші, ніж перекриті річки. Так, ці новини погані, але в цілому проблема глобальна. Під час артилерійських обстрілів відбувається шалене хімічне забруднення. Токсичне паливо для снарядів, вибухівка в бомбах, важкі метали під час вибухів снарядів. Навіть порох під час автоматного вогню", — перераховує Максим Бородин.

Російська військова техніка на одній з вулиць Маріуполя, листопад 2022. Фото: Telegram/Петро Андрющенко

На його думку, що під час активних бойових дій, коли щільний автоматний вогонь, навіть порох з патронів забруднює навколишнє середовище. Всі ці хімічні речовини накопичуються та впливають на людей.

Але якщо на Донеччині забруднення він називає сильним, то, говорячи про Маріуполь, використовує характеристику "екстремальне".

"Проблеми в Маріуполі були й раніше. Але не такого масштабу. Мова йде про тисячі тонн, підірвано 800 тонн тільки вибухівки. Плюсь до цього руйнування будників, виробництв та Азовсталь. На Азовсталі зберігались тони хімічних відходів", — зазначив Бородин.

5 травня 2022 року Азовсталь, скрін відео полка "Азов"

Голова комісії з питань екології й захисту навколишнього середовища додав, що через все перечислене наразі складно оцінити ситуацію з забрудненням в Маріупольському районі: зробити висновки можливо буде визначити лише після деокупації регіону та проведення досліджень.

Читайте також: Ще один екологічний злочин: у Маріуполі окупанти викидають сміття на "шлакову гору" — Андрющенко

Він наголосив, що окрім забруднення шкідливими хімічними речовинами, Маріуполь також має серйозну проблему з бактеріологічним забрудненням: через великі втрати серед цивільних, в Маріуполі людей масово ховали у дворах. Також, на його думку, на бактеріологічну загрозу впливає і вищезгадане перекриття річок. Але проблема з водоймами може бути ще глибше.

Маріуполь 22 квітня, фото: Маріупольська міська рада

"Коли є зливи та дощі, воно потрапляє до ґрунтових вод, ливнівки та до річок і до моря, засипають річки. Досі невідомий стан насосних станцій. Є каналізація, є каналізаційний колектор, все перекачувалось на СБОС (станція очищування) за Маріуполем. Невідомо, чи відновлена перекачка стоків на станцію. Якщо ні — все потрапляє до річок та моря. Але перевірити чи так, до деокупації буде неможливо", — розповів Максим Бородин.

Окупований Маріуполь, квітень 2023 року. Фото: Маріупольська міська рада

На питання, чи можливо буде відновити екологічний стан Маріуполя після деокупації, Бородин каже: головна проблема полягає в очищені ґрунту.

"Головна проблема не вода і не повітря — це ґрунт. Він накопичує забруднення як губка. В Маріуполі унікальна ситуація, тим що і так десятками рокам ґрунт забруднювався заводами. До нього додалося кумулятивне забруднення (від вибухів снарядів). Це спокійно можна назвати місцем екологічної катастрофи", — вважає він.

Facebook/Світлана Гаєвська

Маріуполь був в блокаді армії РФ із початку березня. За час війни у Маріуполі загинули від 20 до 22 тисяч людей. Українській владі вдалось верифікувати 33 тисячі людей, яких російські окупанти примусово вивезли з Маріуполя на окуповану територію Донеччини або у РФ. Мер Маріуполя Вадим Бойченко повідомив, що інфраструктура міста внаслідок боїв пошкоджена на 90%.

Читайте також

Проєкт "Mariupol Reborn": скільки втрачено та який план відродження Маріуполя

Окупанти зносять історичні будівлі в Маріуполі

Архітектурні втрати Маріуполя: пам'ятники, які знищили росіяни

Українська студія розробила 3D-тур драмтеатром у Маріуполі

Це було серце міста". Спогади про Маріупольський драмтеатр

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram