Від прифронтової Новопавлівки на Дніпропетровщині до зони бойових дій — приблизно 11 кілометрів. Через російські обстріли керованими авіабомбами та дронами місцеві жителі покидають домівки та евакуюються в безпечніші райони області.
Як мешканці громади живуть під постійними атаками та чи планують евакуюватися — дізналися кореспонденти Суспільного.
Відмовляється покидати рідну оселю 95-річна Марія, а разом з нею — її син Володимир та невістка Ольга. Марія розповіла: живе в Новопавлівці з народження, працювала дояркою. Родина тримає господарство: два десятки курей, корову та теля.
"Я тут народилася — тут і помиратиму. Я його будувала, стільки сили сюди вклала. Куди я поїду? Нікуди. Ніякої мені евакуації не треба. Хай діти, куди хочуть, я нікуди зі свого труда не поїду. Нікуди, хоч мене тут і привалить", — наголосила вона.
За словами жінки, не виїжджатиме, бо не хоче стати тягарем для дітей. У Марії хворі ноги, тож їй важко ходити. Додала: не залишатиме оселю до останнього.
"Хати я їм не віддам, чому я свій труд віддаватиму окупантам. Хай ідуть, шукають собі. Вибухи чуємо і вдень, і вночі. Мені прикро за дітей і онуків. Оце і все. А я війну бачила, 41-й рік, я її бачила" — сказала жінка.
Невістка старенької Ольга розповіла: війська РФ обстрілюють Новопавлівку ледь не щодня — цілять КАБами та дронами. Особливо, додала, страшно вночі.
У сусідньому будинку мешкають 62-річний Олег разом із дружиною. Родина теж не планує виїжджати з рідного села. Пів року тому подружжя евакуювалося з-під Курахового на Донеччині — їхня оселя повністю зруйнована російською армією.
"Сиділи до останнього, поки не побили автівки нам, будинки розбиті, довелося виїжджати. Там немає села, просто немає. Чорний двір. Там просто пустир розвалений", — сказав чоловік.
У Новопавлівці подружжя викупило будинок та опікується тваринами, яких залишили попередні власники. Покидати власну оселю вдруге, зазначив Олег, не хоче, та й грошей на оренду житла — немає.
"Нема за що виїжджати. Прилетить нехай, краще залишитися тут. А куди нам виїжджати? Це не тимчасове. На мою пенсію, або на пенсію дружини нам вистачить заплатити лише за будинок, навіть за комунальні не вистачить", — бідкається Олег.
За словами ексголови Новопавлівської громади Миколи Гаврилова, через наближення фронту з села виїхало більш як половина жителів. Примусова евакуація не оголошена, однак місцева влада закликає людей переселятися в безпечніші райони області.
Що відомо про рух військ РФ у напрямку Дніпропетровщини
З початку січня 2025 року російські війська щодня просуваються поблизу Покровська. За даними мапи Deepstate станом на 23 січня, менш ніж за місяць на цьому напрямку армія РФ окупувала понад 10 населених пунктів. За словами офіцера ЗСУ Сергія Цехоцького, росіяни перекидають сюди військових з інших напрямків — щодня вони обстрілюють українські позиції та цивільне населення КАБами, артилерією та дронами.
Найближчий великий населений пункт Дніпропетровщини на Покровському напрямку — селище Межова. Звідти до лінії фронту — менш як 20 кілометрів. За інформацією Межівської селищної ради, станом на 20 січня евакуації населення немає.
Також від обстрілів потерпає прифронтова Новопавлівська громада. З початку 2025 року Новопавлівку обстрілюють майже кожного дня, розповідає ексголова громади Микола Гаврилов. Каже: росіяни атакують громаду КАБами, касетними боєприпасами та дронами.
Що відомо про евакуацію з прифронтових громад Дніпропетровщини
Для жителів прифронтових Межівської та Новопавлівської громад Дніпропетровщини, які хочуть евакуюватися, підготували місця для тимчасового перебування у більш віддалених населених пунктах.
Охочих виїхати приймуть у містах Синельникове, Кам'янське, Самар, Павлоград та Дніпровському районі. Гуманітарні організації готові надати допомогу в переїзді до визначених місць. Проте про примусову евакуацію наразі не йдеться.
Матеріал виготовлено за сприяння Міжнародного Фонду Страхування Журналістів від Асоціації “Незалежних Регіональних Видавців України”, що є складовою програми підтримки Voices of Ukraine, яку координує European Centre for Press and Media Freedom. Voices of Ukraine реалізується у межах Ініціативи Hannah-Arendt-Initiative і фінансується German Federal Foreign Office. Програма забезпечує страхування журналістів, але не впливає на редакційну політику, даний матеріал містить виключно погляди та інформацію, отриману редакцією
Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро