Перейти до основного змісту

"Люди чекають сигналу". Ексголова Новопавлівської громади про вимогу внести її до зони бойових дій. Відповідь посадовців

Ексголова Новопавлівської громади, що межує з Донеччиною, Микола Гаврилов, який 13 лютого разом з депутатами склав повноваження, розповів, що зробили це для того, аби на цій території створили військову адміністрацію.

Про це він сказав у коментарі Суспільному.

За його словами, через наближення лінії фронту та постійні обстріли, зокрема керованими авіаційними бомбами, посадовці сільської ради закликали оголосити примусову евакуацію. Та на їхні прохання про внесення громади до зони бойових дій та створення військової адміністрації — не відповідали, зазначив Гаврилов.

"Ми звернулися до ОВА з проханням оголосити евакуацію, тому що люди чекають сигналу, їм потрібен статус, їм потрібно знати куди і як вони будуть виїжджати. Ми звернулись з поданням до Міністерства розвитку територій і громад з проханням внести нашу територію до зони бойових дій. Нам надало Міністерство відповідь, що це залежить від ОВА. І ми подали подання з проханням ввести на нашій території військову адміністрацію", — каже він.

Микола Гаврилов. Суспільне Дніпро/Ілля Кононов

Він зазначає, що нині в громаді триває добровільна евакуація.

"На щастя, останній тиждень нас не обстрілювали. Інколи бувають цілодобові звуки канонади. Звичайно, страшно, люди стурбовані. Вони хвилюються, виїхало дуже багато людей. Ми не можемо це порахувати, бо якщо б була евакуація, ми приблизно розуміли б. Ми допомагаємо частково завантажити речі, ми не маємо транспорта, таких можливостей. Маломобільним допомагали завантажуватися, виїжджати і таке інше", — каже він.

Наслідки удару КАБами по Новопавлівській громаді, 5 лютого 2025 рік. Суспільне Дніпро

Суспільне надіслало запит до обласної військової адміністрації. Там відповіли:

"Очільник ОВА діє у межах і у спосіб визначений законодавством. На усі звернення громади надані вичерпні відповіді, у тому числі під час особистих зустрічей", — повідомили в ОВА.

"Військову адміністрацію можна створити лише за указом президента"

Аби зʼясувати, хто має створювати військову адміністрацію у громадах та вносити територію до зони бойових дій, Суспільне звернулось до голови підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою та місцевого самоврядування Віталія Безгіна. Він говорить, що створення військової адміністрації можливе виключно після указу президента.

"Як і будь-яка військова адміністрація населеного пункту, впроваджується винятково указом президента України згідно з законом про воєнний стан. Президент може це зробити, може не зробити, це на його розсуд, але він єдиний по закону, хто може це здійснити. Тобто будь-які народні депутати таке подання не можуть здійснити", — каже він.

Віталій Безгін. Політична партія "Слуга народу"

Також він зазначив, що вносити територію до зони бойових дій можна лише за розпорядженням Генерального штабу.

"Це рішення президента України, верховного головнокомандувача. Вони (місцева влада — ред.) можуть звертатися, можуть не звертатися, а в сухому залишу це не впливає ні на що. Вносять громаду, враховуючи ці дані, які він отримує від органів безпеки, від органів розвідки і так далі", — каже Віталій Безгін.

На що впливає створення військової адміністрації

У випадку запровадження у населеному пункті військової адміністрації, засідання ради не скликають. Рішення ухвалює начальник військової адміністрації, розповіла юристка Дар’я Маліннікова.

"Депутати не складають свої повноваження, але там суттєво обмежуються їх права. Не скликаються сесії і вирішення основних питань міста − бюджет, життєдіяльність містa − все це переходить до керівника військової адміністрації".

Керівник військової адміністрації населеного пункту може ухвалювати такі рішення одноосібно після того, як Верховна Рада ухвалить рішення "Про передачу всіх повноважень органів місцевого самоврядування до обов’язків керівника військової адміністрації".

Військова адміністрація здійснює свої повноваження протягом дії воєнного стану та ще 30 днів після його припинення, каже юристка.

Що відомо про рух військ РФ у напрямку Дніпропетровщини

З початку січня 2025 року російські війська щодня просуваються поблизу Покровська. За даними мапи Deepstate, станом на 19 лютого, до межі з Дніпропетровщиною у деяких місцях лишається менш ніж 5 кілометрів.

Найближчий великий населений пункт Дніпропетровщини на Покровському напрямку — селище Межова. Звідти до лінії фронту — менш як 20 кілометрів.

Також від обстрілів потерпає Новопавлівська громада, яка межує з Доннеччиною. З початку 2025 року Новопавлівку обстрілюють майже кожного дня, розповідав голова громади Микола Гаврилов. Каже: росіяни атакують громаду КАБами, касетними боєприпасами та дронами. Станом на 19 лютого 2025 року, за даними мапи Deepstate, від меж громади до лінії фронту лишається менш як 10 кілометрів.

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

Топ дня
Вибір редакції