Перейти до основного змісту

"Саркофаг не призначений для захисту від зовнішніх чинників". Фахівці про наслідки удару РФ по ЧАЕС

Вночі 14 лютого російський ударний безпілотник із фугасною бойовою частиною влучив в укриття Чорнобильської атомної електростанції.

Чи може удар призвести до витоку радіації та чи є загроза для Дніпропетровщини — Суспільне поспілкувалось з професором Державної екологічної академії Міндовкілля з Дніпра Григорієм Шматковим, а також доктором хімічних наук Юрієм Халавкою.

За словами фахівця, попри влучання дрона, загрози витоку радіації нині немає.

"Дрон потрапив в укриття, яке захищає четвертий енергоблок. На мою думку, ніякої загрози це не несе. Я був на цій споруді, бачив, як вона зроблена. Дуже надійно. Навіть якщо там, як показували на фото, пробило дах укриття, то ніяк вплинути на стан блоку це не може в принципі", — сказав фахівець.

Навіть незважаючи на розміри пошкоджень, витік радіації це не спровокує, каже він.

"Привести таке влучання до якої-небудь катастрофи з витоком радіоактивних матеріалів в принципі не може. Вибачте, але я не можу представити, що там може бути такий вибух, щоб був викид радіоактивних матеріалів назовні", — розповів фахівець.

Григорій Шматков. Суспільне Дніпро

Григорій Шматков каже, на цьому енергоблоці все ще йдуть реакції та відбувається викид радіоактивних елементів.

"Але там побудована потужна система очистки повітря, газоочистки, яка дозволяє не потрапляти цим матеріалам у навколишнє середовище", — сказав він.

Думка доктора хімічних наук

На думку доктора хімічних наук Юрія Халавки, загроза витоку радіації є завжди, якщо на ядерні обʼєкти здійснюється фізичний вплив.

"Треба розрізняти загрозу витоку і сам витік, цей новий безпечний конфайнмент, новий саркофаг так званий, побудований навколо старого, він достатньо спроєктований надійно. Він звичайно не проєктувався під деякі військові ураження, але достатньо надійний. Я б розділяв загрозу витоку, яка очевидно є завжди при загрозах ядерних обʼєктів, коли їм надається фізичний вплив такого рівня", — сказав фахівець.

Юрій Халавка. Чернівецький національний університет

Також фахівець зазначив, що попри надійність нового конфайнменту, рівень захисту працюючих АЕС, в рази більший.

"Захисти фізичні працюючих АЕС вони дещо надлишкові, тому що вони розраховані на захист в тому числі працюючих реакторів. Тут мова йшла про сховище фактично відходів, залишки після аварії. Тому він не призначений для захисту від зовнішніх чинників. Тобто вона має інше призначення, ніж захист реакторів власне працюючої станції", — розповів Юрій Халавка.

Також він зазначив, що у разі витоку радіації, значення матиме погода та напрямок вітру. Але рівень загрози для Дніпропетровщини невеликий.

"Якщо вітру сильного, швидкого в сторону Дніпра не буде, то я думаю, що загроза мінімальна", — каже він.

Що відомо про влучання російського дрона по ЧАЕС

Вночі 14 лютого російський ударний безпілотник із фугасною бойовою частиною влучив в укриття Чорнобильської атомної електростанції. За даними ДСНС, радіаційний фон на майданчику зранку у нормі.

Україна закликала МАГАТЕ активізувати зусилля для запобігання атакам РФ на ядерні об'єкти через атаку Росії на арку укриття 4-го енергоблока ЧАЕС.

Президент Володимир Зеленський повідомив, що російський безпілотник, який влучив у саркофаг на Чорнобильській атомній електростанції, летів на висоті 85 метрів. На такій висоті радари не можуть відстежити дрони.

Речник Володимира Путіна Дмитро Пєсков заперечив причетність РФ до удару по ЧАЕС.

15 лютого на Чорнобильській АЕС рятувальники Державної служби з надзвичайних ситуацій продовжують гасити загоряння заповнювача зовнішньої обшивки Арки нового безпечного конфайнменту.

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

Топ дня
Вибір редакції