10 лютого станція моніторингу на вулиці Космічній у Дніпрі зафіксувала погіршення якості повітря, що може мати серйозні ризики для дихальної системи.
Про це повідомили на Facebook-сторінці проєкту "Чисте повітря для України".
Станом на 14:00, загальний рівень забруднення відповідає VI рівню (дуже високий) відповідно UAQIУкраїнський індекс якості повітря. Цей рівень визначають як критично небезпечний для здоров'я.
Зокрема, графіки показують значне підвищення концентрації мікропилу за останні 48 годин, особливо вночі та вранці:
- PM2.5: 101,20 мкг/м³ (при нормі ВООЗ до 15 мкг/м³ для довготривалого впливу та 25 мкг/м³ для короткочасного);
- PM10: 147,70 мкг/м³ (при нормі ВООЗ до 45 мкг/м³).
"Радіаційний фон також перевищує умовну норму для природного фону (близько 10-15 мкР/год) – 26,75 мкР/год. Хоча рівень ще не є критичним, він може свідчити про локальні забруднення і потребує подальшого моніторингу для виявлення джерела. Діоксид азоту (NO₂) поки що в межах норми (7,23 мкг/м³), але його присутність разом з іншими забрудниками погіршує ситуацію", — сказано у дописі.
Як коментує ситуацію еколог
Як розповів співзасновник Центру екологічного моніторингу Олексій Ангурець, високий рівень мікропилу становить суттєву загрозу для здоров’я населення, особливо для людей із хронічними респіраторними захворюваннями, дітей та літніх людей.
За словами еколога, подібне перевищення забруднюючих речовин може бути зумовлено неконтрольованим спалюванням матеріалів або проблемами з опалювальними системами у приватному секторі. Також додатковим фактором впливу є близьке розташування станції до дороги з інтенсивним транспортним потоком. Це може сприяти накопиченню шкідливих газів та зважених частинок у приземному шарі атмосфери.
"Також врахуйте, що погодні умови – зокрема, аномально суха зима без снігового покриву – може сприяти підвищенню концентрації пилових частинок у повітрі. Однак визначити локально основне джерело забруднення наразі складно, тому необхідне подальше спостереження та аналіз динаміки показників", — сказав Олексій Ангурець.
Що робити в пікові години забруднення повітря:
- Необхідно обмежити перебування на відкритому повітрі, особливо дітям, літнім людям і тим, хто має хронічні захворювання.
- Використовувати респіратори, якщо потрібно вийти на вулицю.
- Закривати вікна в періоди пікового забруднення.
- Слідкувати за оновленням рівня забруднення повітря.
- З можливістю використовувати очищувачі повітря або провітрювати приміщення в безпечний час.
Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро