"Будь ласка, звільніть пташок!": у Дніпрі презентували артпроєкт на підтримку цивільних полонених

У Дніпрі презентували артпроєкт "Будь ласка, звільніть пташок!" на підтримку цивільних полонених. Герої плакатів — шестеро в'язнів з тимчасово окупованого Сімферополя, Харківської та Херсонської областей. Дружина полоненого журналіста Сергія Цигіпи Олена розповіла Суспільному: нині частину полонених утримують за ґратами в’язниць та у підвалах.

Проєкт заснували у 2022 році, аби привернути увагу до цивільних ув'язнених, які перебувають в неволі з початку повномасштабного вторгнення РФ, а деякі ще з 2014 року.

За словами дружини одного з полонених Олени, після 24 лютого подружжя разом займалося волонтерством: купували та роздавали продукти місцевим жителям. 12 березня чоловіка Сергія затримали на блокпості з Нової Каховки.

"У мене питають: "Чому його затримали?". Думаю, в сукупності за усе: те, що він журналіст, письменник, у нього була політична сатира і про Путіна, і про Лукашенка", — сказала жінка.

Олена Цигіпа. Фото: Суспільне Дніпро

У РФ 62-річному Сергію Цигіпі винесли вирок — 13 років ув'язнення за шпигунство. Нині його утримують у Сімферополі. А далі етапують вглиб Росії, розказала Олена. Єдиний спосіб дізнатися про чоловіка — листування.

"Вони кажуть про те, що він дуже небезпечна людина, хоча я добрішої людини, справедливішої просто не зустрічала. Сергій мені пише, що ми з тобою у розлуці більше, ніж були одружені офіційно. Я маю надію, що нам вдасться його повернути", — розповіла вона.

За її словами, нині частину полонених утримують за ґратами в’язниць та у підвалах. З людей знущаються фізично та морально.

"Стан здоров’я погіршується: погане харчування, майже немає прогулянок на свіжому повітрі й це все дається взнаки. Тим паче, що їх там катували й били електрострумом", — сказала Олена.

По дрібницях інформацію про свого старшого брата збирає і Дар’я Щебець. За її словами, він у полоні РФ майже два роки. В кінці березня 2022 року Вадима Замкового викрали з селища Циркуни Харківської області.

"Вони вирішили піти за гуманітаркою. Хлопці у військовій формі РФ перестрибнули через паркан, сказали лягти на підлогу. Почався обшук, але вони нічого не знайшли й вирішили забрати хлопців на фільтрацію і з того моменту ще ніхто не повернувся", — розказала жінка.

Дар'я Щербань. Фото: Суспільне Дніпро

Як розповіла Дар'я, влада РФ не надає інформацію навіть про місце та умови утримання Вадима. Йому інкримінують протидію так званій спеціальній військовій операції. Крім сестри вдома на чоловіка чекає дружина та двоє дітей.

"10 років хлопчик та вже три роки меншому. Тобто, коли мого брата забрали, малому було 1, 5 роки. Зараз йому вже три, й він ходить шукає тата, тому що просто два роки він його не бачить", — сказала сестра полоненого.

Колажі із зображенням українських громадських діячів зробила мисткиня Катерина Сита. Вони розкривають історії через образи пташок, що перебувають в неволі й можуть загинути.

"У всіх героїв є крила. Вона використала голубів та соколів. Бо соколи — символ України, такої вільної пташки. І голуб — це символ миру та чистоти", — розповіла Олена Цигіпа.

Фото: Суспільне Дніпро

На картинах всі герої сидять в клітці та ніби кричать. Під ними кривава вирва. Таким чином, розказала Олена, намагалися передати переживання полонених.

Загалом 28 тисяч українських цивільних перебувають у полоні РФ, повідомив уповноважений Верховної Ради із прав людини Дмитро Лубінець.

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро