"Питання календаря не є догматичним". Коли святкують Різдво дніпряни – 25 грудня чи 7 січня

Християни східного обряду в Україні цього разу вперше святкували Різдво 25 грудня замість 7 січня. Православна та греко-католицька церкви перейшли на новоюліанський календар, тому деякі релігійні свята тепер на 13 днів раніше.

Чи відзначатимуть дніпряни Різдво за старою датою та що кажуть про зміну дати священник ПЦУ та історикиня – розповідає Суспільне.

Дніпрянка Євгенія Верхова святкуватиме разом з родиною Різдво 7 січня.

Євгенія Верхова. Суспільне Дніпро

"Ми святкуємо 7 січня не з Московською церквою. Ми святкуємо з Афоном та Єрусалимом. З православною церквою всього світу. Те, що Російська православна церква також святкує за Єрусалимом та Афоном, не робить нас з ними якимись друзями, колегами і так далі. Для мене Різдво — це не просто привід сісти за стіл та посидіти з родиною, а це саме таке духовне свято", — говорить вона.

10% громад ПЦУ святкують по-старому

Святкувати Різдво 25 грудня запропонували священники православної церкви майже 2 століття тому, каже ієромонах Дніпровської єпархії ПЦУ Євфимій Фурсенко. Відзначати його за новоюліанським календарем, тобто 25 січня, для української церкви зручніше.

Ієромонах Дніпровської єпархії ПЦУ Євфимій Фурсенко. Суспільне Дніпро

Священник каже, що кожна релігійна громада має свій вибір — перейти на новий календар чи залишитися на старому.

"Їх дуже мало лишилося, менш як 10% відсотків, по всій Україні, які забажали лишитися на старому стилі. В цьому проблеми немає, тому що питання календаря не є догматичним, не належить до розряду доктрини віри. А є певним питанням технічним", — говорить священник.

Пояснення істориків

З 46 року до нашої ери світ жив за юліанським календарем, каже наукова співробітниця історичного музею Світлана Івлева. Проте з часом виникла похибка у 10 днів, тому з 1582 році країни Європи використовують оновлений, григоріанський, календар.

"У той час дуже важливим чинником у свідомості людей була релігія. Українці були православними, а Європа для них асоціювалася з католицьким світом. Це був чужий світ, тому українці продовжували жити за старим календарем аж до 1918 року. 01.24

Тоді Мала рада УНР підписала Брестський договір та перейшла на григоріанський календар. Проте українська церква залишилася на юліанському.

Наукова співробітниця історичного музею Світлана Івлева. Суспільне Дніпро

"Автоматично ці всі свята з 24 і 25 грудня перенеслися на 6, 7 січня. Той самий Святвечір, ті самі колядування, ті самі вертепи, та сама зірка", — каже музейниця.

З перенесенням дати жодні традиції та звички у святкуванні Різдва Христового не змінилися, зазначає історикиня. Проте відзначати його історично правильніше саме 25 грудня, ніж 7 січня.

Що кажуть жителі Дніпра

Суспільне запитало в дніпрян, чи планують вони відзначати Різдво 7 січня.

Михайло, дніпрянин. Суспільне Дніпро

"Я завжди 25-го святкував. Ми приєдналися до усього світу. Всі так святкують", — сказав Михайло.

Ольга, дніпрянка. Суспільне Дніпро

"Це просто звичка. Це не традиція, ми просто вже звикли. Я не бачу ніякого сенсу в переході", — зазначила Ольга.

Інна, дніпрянка. Суспільне Дніпро

"Я святкувала 25 грудня. 00.41 Ставлюсь нормально, бо це вибір кожного", — говорить Інна.

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро