Цьогоріч Водохреща відзначатимуть 6 січня замість 19: як святкуватимуть дніпряни та що каже священник

Цьогоріч Водохреще православна та греко-католицька церкви на Дніпропетровщині відзначатимуть 6 січня, замість 19. Це пов’язано з переходом на новоюліанський календар.

Коли та як відзначатимуть Водохреще дніпряни — в матеріалі Суспільного.

Святкуватиме за новою датою дніпрянин Павло. Через заборону купатися на Водохреще у водоймах, цьогоріч планує облитися водою у своєму дворі. Готуватися почав за пару днів: розминає м’язи та виливає на себе відро холодної води.

"Для мене цей день особливий, тому що колись давно я з другом вперше пішов на Січеславську Набережну і там покупався вперше. Потім був на Монастирському острові, також це мені дуже сподобалось. І це для мене як традиція", — сказав він.

Дніпрянин Павло Безродний. Фото: Суспільне Дніпро

Водохреще Павло відзначає шість років поспіль. Каже, у минулі роки на свято занурювався в океан в Ісландії та Норвегії.

"Треба це робити дуже розумно: спочатку можна вдома починати. А потім, у кого є бажання, можна виходити на ставок, або на річку. У кого є яка можливість", — розповів чоловік.

Дніпрянин Павло Безродний відзначає Водохреще шість років поспіль. Фото: Суспільне Дніпро

Звідки з'явилось свято та як його відзначати

Майже два століття тому Водохреще та Різдво Христове було одним святом. За переконаннями православної церкви, у той день, 6 січня, Ісус Христос зайшов у річку Йордан та освятив її своєю присутністю. Проте пізніше священники розділили ці свята на два окремих. Різдво перенесли на 25 грудня, а Водохреще залишили 6 січня, каже протоієрей Сергій Нарольський.

"Вона залишається на вигляд звичайною водою, але для християн вона є “агіасма”, тобто святиня. Це та речовина, якою ми також можемо щось освячувати. Освячувати будинки, оселі, самі її споживати для очищення", — пояснив священник.

Протоієрей Сергій Нарольський. Фото: Суспільне Дніпро

Аби відзначити Водохреще, занурюватися у річку або обливатися водою не обов’язково, каже протоієрей. Достатньо прийти на ранкову літургію.

"Якщо людина була в храмі на божественній літургії, тобто вона була учасником богослужіння. Потім йшла цією процесією, ходом на Йордан, на водойму, на Дніпро, після освячення води священником прийшла окунулася, перехрестилася", — каже Сергій Нарольський.

Кому протипоказано купатися на Водохреще та як правильно занурюватись: поради від лікаря

Людям з серцево-судинними захворюваннями, після інфарктів, інсультів, з обмеженнями рухливості або епілепсією протипоказано купатися на Водохреще, каже сімейний лікар Андрій. Ті ж, у кого немає протипоказань, повинні дотримуватися рекомендацій.

"Приймання їжі має бути за декілька годин до купання, щоб в організмі була енергія. Безпосередньо перед заходом у воду потрібно розім’ятися, виконати якісь навантаження фізичні, для того, щоб покращити кровообіг. І з собою варто мати теплий сухий одяг, рушники", — сказав лікар.

Чи будуть освячувати воду для купання на Дніпропетровщині цьогоріч

Цьогоріч спеціально відведених зон для занурення на Водохреще не буде, каже речник ДСНС Дніпропетровщини Сергій Ковтонюк. Натомість у Дніпровському, Кам’янському, Нікопольському, Павлоградському, Новомосковському та Синельниківському районах визначені 17 місць освячення води.

"На восьми таких локаціях будуть чергувати 26 наших рятувальників та шість одиниць техніки. Але рятувальники радять утриматись від традиційного обряду, оскільки в Україні триває воєнний стан", — сказав Сергій Ковтонюк.

Речник ДСНС Дніпропетровщини Сергій Ковтонюк. Фото: Суспільне Дніпро

6 січня на пляжах Дніпропетровщини через заборону купання рятувальники не чергуватимуть, каже речник ДСНС.

Як відзначатимуть Водохреще дніпряни

Кореспонденти Суспільного запитали у дніпрян, як і коли вони відзначатимуть Водохреще.

"За все своє життя я звикла до 19 числа. Я вважаю треба залишити як було. Це ж історія, навіщо туди сюди, людей тільки спантеличувати", — сказала дніпрянка Галина.

Галина. Фото: Суспільне Дніпро

"Я не святкую взагалі. Нема оцієї традиції окунання у воду. Я думаю, що у цьому році це взагалі буде проблематично. Але якщо говорити про це зміщення дат, то в принципі я за те, що всі ці свята за новим календарем святкувались", — сказав дніпрянин Сергій.

Сергій. Фото: Суспільне Дніпро

"Я не святкую християнські свята. Мабуть, тому що я історикиня і знаю звідки вони взялися. Мені просто ближче язичництво та неоязичництво", — відповіла містянка Оксана.

Оксана. Фото: Суспільне Дніпро

Що відомо про Водохреще 6 січня

З переходом на новий календар православні християни східного обряду України Різдво святкують 25 грудня, а не 7 січня, День Святого Миколая — 6 грудня, а не 19 грудня, Водохреще — 6 січня, Покрову — 1 жовтня, а не 14 жовтня. При цьому на Великдень та інші свята, дати яких визначаються за місячним календарем, це рішення не вплине

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро