Перейти до основного змісту

Що зіграти: 9 настільних ігор від українських видавництв, якщо вам набридла "Монополія"

Настільні ігри українською. Суспільне Культура/Вікторія Желєзна

Історія настільних ігор бере початок ще з давніх цивілізацій. Наприклад, у Стародавньому Єгипті гра "Сенет", оригінальні правила якої зараз невідомі, символізувала зв'язок між земним і божественним світами; а в Індії "Чатуранґа" відображала розшарування суспільства на чотири касти.

У середньовічній Європі з'явилися шахи: розвага стала настільки популярною, що назавжди вкоренилася у світовій культурі й навіть стала видом спорту.

Активний розвиток настільних ігор почався з ХІХ століття: зокрема, в 1933-му американець Чарльз Дерроу придумав "Монополію", яка й зараз вважається класикою настільних ігор.

Протягом останніх років настілки набирають дедалі більшої популярності: в Україні з'являються видавництва ("Ігромаг", Geekach Games, Kilogames, YellowBox та інші), які створюють власні ігри або адаптовують українською іноземні. Ба більше, постійно відкриваються тематичні заклади та клуби для шанувальників цього інтелектуального дозвілля.

Якщо вас теж цікавлять настілки, але мейнстримні "Еліас" та "Монополія" вже набридли, Суспільне Культура зібрало 9 неочевидних ігор від українських видавництв.

"Арідник"

Видавництво: Boardova

Найімовірніше, згадка про арідника вам востаннє траплялася вам на шкільних уроках української літератури, коли йшлося про "Тіні забутих предків" Михайла Коцюбинського. Якщо вас тоді зачарувала гуцульська мітологія, то видавництво Boardova дає можливість глибше пізнати цей колорит.

Ви зіграєте за пастухів, які навесні ведуть свої отари в гори — і мандрують аж до осені, шукаючи найкращі пасовища; будете досліджувати луки, гори, ліси й водойми українських Карпат; а також зустрінете на шляху духів з їхніми хитромудрими завданнями. Гра розрахована на 1–4 людей — а переможе той чи та, хто назбирає якомога більшу отару овечок.

"Арідника" створено на основі мальопису Людмили Самусь. Ця гра чудово підійде для знайомства з гуцульською автентикою: на картках є діалектні написи, а також описи фольклорних звичаїв, мітів та ужиткових традицій. Словом, вмикайте на тлі Fіїnka — і вперед у мандри казковою полониною!

"Вранішнє сонце"

Видавництво: Rozum

"Вранішнє сонце" — справжня знахідка для поціновувачів складного й багатогранного варгейму з дипломатією, битвами та стратегією. Ця гра занурює у сетинг феодальної Японії: на вас чекають громадянська війна, чайні церемонії, роніни, монстри та багато іншого. Гравці очолять п'ять наймогутніших домів, які усіма силами намагаються захопити владу над державою.

Для гри вам знадобиться кілька годин вільного часу та величезний стіл, адже ігрове поле з деталізованими фігурками чудовиськ та іншими елементами потребуватимуть багато місця.

"Оце гра, де ти відчуваєш себе справжнім босом феодальної Японії! Тут і альянси, і зрада, і такий треш, що друзі починають дивитися на тебе з підозрою. Арт — просто пушка, від мініатюр дух захоплює, а бойова система — це суцільний рандом, змішаний із тактикою. Після першої партії розумієш: тут або грай жорстко, або тебе з’їдять. Ідеально для тих, хто любить трошки хаосу і багато інтриг", відгукнувся про "Вранішнє сонце" один із гравців.

"Коса"

Видавництво: Geekach

Це українська версія стратегічної настілки від Джеймі Стегмаєра, яка перенесе вас в альтернативний світ постапокаліптичної Європи початку ХХ століття.

Гра виконана в сетингу дизельпанку Дизельпанк — піджанр наукової фантастики, присвячений розвитку світу на основі технологій 1930–1940-х років., який задав польський художник Якуб Розальський. У 2014 році він придумав проєкт "1920+", у якому запропонував альтернативну історію 1900–1920-х.

Гравцям пропонують обрати одну з п'яти фракцій та перемогти, зібравши для неї найбільше монет. "Коса" розрахована на 1–5 гравців. Це досить довготривала гра: партія займає півтори-дві години.

"Крила"

Видавництво: "Ігромаг"

Це ще одна українська локалізація всесвітньо відомої гри: цього разу — про спостереження за птахами в дикій природі. "Крила" — медитативна й дуже красива настілка, яка чудово підійде для сімейного кола.

Завдання гравців полягає у створенні пташиних заповідників, враховуючи особливості кожної породи. Якісь птахи люблять селитися в лісі, інші – в полі, а треті не уявляють свого життя без водойми. Також у кожного виду є свої вподобання в кормі: якщо не підібрати його правильно, птахи не оселяться у вашому заповіднику.

Серед компонентів гри — картки з ілюстраціями птахів та їхніми короткими описами, барвисті планшети, вежа для кубиків у формі годівнички, кастомні кубики тощо.

Ще одна перевага "Крил" — реіграбельність, адже можна експериментувати зі стратегіями й робити кожну партію унікальною.

"Це справжня перлина у світі настільних ігор! Я приємно вражена глибиною і продуманістю гри. На перший погляд може здатися, що тема птахів — це щось нудне, але насправді тут настільки захоплива механіка, що години за партіями пролітають непомітно", — йдеться в одному з відгуків.

"Довжина хвилі"

Видавництво: Lord of Boards

Після складних стратегій часто хочеться перемкнутися на безтурботні теревені — і для цього ідеально підійде "Довжина хвилі", яку у 2019 році придумав австрійський геймдизайнер Вольфганг Варш.

Це розмовна гра на асоціації, у якій гравці намагаються вгадати думки одне одного. Основний елемент "Довжини хвилі" — це спеціальний пристрій зі шкалою та двома стрілками. Гравець-"телепат" витягує картку з двома словами, які описують дві крайності (наприклад, "гаряче-холодно"). Потім він крутить колесо, щоб стрілка вказала на випадкову кольорову зону і закриває шкалу спеціальною ширмою, що розташована на колесі. Далі "телепат" має підказками пояснити своїй команді ці дві крайнощі, щоб вона вгадала розташування стрілки на шкалі спектра.

Настільна гра "Довжина хвилі". "Ігромаг"

The Mind

Видавництво: Yellowbox

Якщо після "Довжини хвилі" ви відчули ментальний зв'язок зі своїми друзями — настав час перевірити його за допомогою ще однієї гри Вольфанга Варша.

Гравці отримують картки з числами, які потрібно викласти за зростанням. Підступ полягає в тому, що в The Mind немає черговості ходів: гравці скидають карти інтуїтивно, коли відчувають, що настала їхня черга. Проблема виникає тоді, коли хтось із гравців скидає більшу карту, ніж мають інші (наприклад, на столі опиняється "45", коли хтось ще не поклав "43").

Це той випадок, коли все геніальне — просто: концепція гри невигадлива, але дуже захоплива й ефективна для тимбілдингу.

Настільна гра The Mind. Geekach

"Перекуп"

Видавництво: Lord of Boards

Це проста карткова гра, у якій гравці стають учасниками авторинку — водночас і продавцями, і покупцями. Вони купують автомобілі, ремонтують та тюнінгують їх, щоб продати якомога дорожче.

"На автобазарі постійно кипить життя: ось парочка гуляє поміж рядів машин, мабуть, обираючи своє перше спільне авто. Ось поважний дядько прискіпливо оглядає залізного коня, який, якщо вірити словам метушливого власника, в ідеальному стані. А ось два автолюбителі — сусіди по стоянці грають в карти на капоті, очікуючи свого клієнта. Як же продати машину, якщо їх багато, а покупців мало? Розібратися допоможе настільна гра «Перекуп»", — інтригує анотація.

Гру також варто взяти до уваги, щоб підтримати вітчизняний геймдизайн, адже "Перекуп" придумав українець Олександр Куксін.

"Органи атакують!"

Видавництво: Lord of Boards

Ця забава не для забобонних — та якщо перспектива зловити хворобу (або посваритися з друзями) в контексті гри вас не лякає, то на "Органи атакують" точно варто звернути увагу.

Це швидка й весела гра, у якій суперники атакують організми одне одного всілякими неприємностями, на кшталт перелому, цирозу чи кон'юнктивіту, а переможцем стає найстійкіший пацієнт. Окрім чорного гумору, настілка містить ще й чимало цікавої інформації про здоров'я та анатомію людини.

"Декодер"

Видавництво: Games7Days

"Декодер" — це весела й інтелектуальна гра, яка сприяє розвитку логіки та комунікативних навичок. Ваше завдання — разом із друзями розшифрувати секретний код. Ба більше, треба не лише відгадати асоціації своїх колег по команді, а й намагатися вловити відповіді суперників.

Гра містить багато інтерактивних компонентів: планшети, жетони, пісочний годинник, екрани, які показують зашифровані слова зі спеціальних карток тощо.

Користувачі відзначають у "Декодері" стрімкий ігролад, себто геймплей, швидкий перебіг та "прямолінійну" механіку. Гра найкраще підійде для великої компанії.

Настільна гра "Декодер". "Ігромаг"

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media

Топ дня
Вибір редакції