Перейти до основного змісту

Documenta в новому кодексі поведінки ухвалила визначення антисемітизму, яке викликало дискусію

Йозеф Бойс, 7000 дубів, акція, Кассель, Documenta 7, 1982.

Німецька виставка Documenta представила новий кодекс поведінки напередодні проведення заходу у 2027 році. Однією з ключових змін стало ухвалення визначення антисемітизму, розробленого Міжнародним альянсом пам'яті про Голокост (IHRA). Це рішення викликало дискусії, оскільки критики побоюються цензури щодо митців, які підтримують палестинський рух.

Про це повідомляє ArtNews.

Цього тижня організатори Documenta опублікували новий кодекс поведінки, покликаний врегулювати наслідки скандалу навколо звинувачень в антисемітизмі під час виставки 2022 року. У документі зазначено, що виставка "виступає за толерантність та повагу до людської гідності" й "активно протидіє всім формам антисемітизму, расизму та іншої групової ненависті".

Documenta офіційно ухвалила визначення антисемітизму, запропоноване IHRA. Згідно з цим визначенням, однією з форм антисемітизму є "заперечення права єврейського народу на самовизначення, наприклад шляхом твердження, що існування Держави Ізраїль є расистським проєктом".

Ця норма спричинила суперечки, оскільки деякі митці побоюються, що через це визначення під цензурою опиниться критика ізраїльської політики. Раніше в Берліні місцевий сенатор культури Джо Чіало намагався запровадити фінансові обмеження для організацій, які не підтримують визначення IHRA. Через суспільний тиск він був змушений відмовитися від цієї ініціативи.

Яке є інше визначення антисемітизму

Альтернативним підходом до трактування антисемітизму є визначення, запропоноване Єрусалимською декларацією про антисемітизм. Воно наголошує, що критика сіонізму не є автоматичною формою ворожнечі щодо євреїв. Мистецька ініціатива Strike Germany закликала німецькі інституції використовувати саме цю декларацію замість IHRA.

Новий кодекс Documenta також передбачає можливість юридичного переслідування порушень. У тексті зазначено, що "порушення правил будуть переслідуватися Documenta за допомогою відповідних дисциплінарних і трудових правових інструментів".

Реакція на ухвалене рішення була різною. Журналістка Monopol Саскія Требінг звернула увагу на неоднозначність формулювань, зазначивши, що вони "дозволяють існування різних тлумачень між художнім і організаційним керівництвом". Водночас художник Адам Брумберг розкритикував Documenta, заявивши, що "тепер диктат сіонізму визначає межі авангарду".

За кілька днів до оприлюднення кодексу Documenta також оголосила про створення науково-консультативного комітету, який має сприяти обговоренню суспільно-академічних дискусій. До його складу увійшли, зокрема, директорка Тель-Авівського музею мистецтв Танія Коен-Уззіель та вчений Томас Шпарр, який є співавтором книги "Нерозв'язана суперечка про німців і євреїв".

Очікується, що питання антисемітизму та свободи мистецького висловлювання залишаться однією з центральних тем напередодні Documenta 2027.

Про Documenta

Documenta — одна з найбільших виставок сучасного мистецтва, що відбувається раз на 5 років у німецькому місті Кассель. Виставка заснована в 1955 році в Касселі Арнольдом Боде. Вона мала на меті продовжити традицію авангардистських виставок, перервану нацистами, і стала символом подолання нацистської ідеології в мистецтві.

Перша виставка привернула понад 130 тисяч відвідувачів і зробила художників головними героями експозиції, підкреслюючи їхню роль як нових культурних лідерів після диктаторських режимів.

З часом Documenta стала важливою платформою для глобальних художніх практик, що порушують актуальні соціальні, політичні та культурні питання, ставши місцем для публічних дискусій і нових художніх підходів.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media

Топ дня
Вибір редакції