У соціальних мережах десятки світових знаменитостей висловили співчуття та підтримку Ізраїлю після того, як бойовики руху ХАМАС вдерлися на його територію. Разом з тим митці по всьому світу висловлюють підтримку палестинському народу.
Суспільне Культура розповідає, як митці заявляють про підтримку Палестини та з якими наслідками стикаються.
Скасували виставку Ай Вейвея
Галерея Lisson Gallery призупинила на невизначений термін виставку нових робіт китайського художника й активіста Ай ВейвеяАй Вейвей — китайський представник сучасного мистецтва, художник, скульптор, фотограф та громадський активіст. Відомий, зокрема, своєю відкритою критикою китайського уряду стосовно дотримання прав людини, за що зазнавав переслідувань., яка мала відкритися в Лондоні цього тижня.
Про це 14 листопада повідомило видання The Art Newspaper.
У вже видаленому твіті митець пов'язав переслідування єврейського народу з арабським світом, підкреслюючи фінансовий і культурний вплив єврейської громади в США. Художник також торкнувся щорічного пакета допомоги Ізраїлю в розмірі 3 мільярдів доларів, назвавши його "значною інвестицією".
Представник галереї заявив, що після тривалих обговорень з Ай Вейвеєм обидві сторони погодилися, що нинішні обставини не сприяють презентації робіт, а також у заяві інституції йдеться про недоречність участі в будь-яких дебатах, що характеризуються як антисемітські або ісламофобські, "особливо в той час, коли зусилля повинні бути зосереджені на припиненні страждань на ізраїльських і палестинських територіях".
У відповідь на рішення галереї художник опублікував власну заяву, в якій стверджував, що виставка була "фактично скасована" і що він відстоював важливість висловлення різноманітних думок, навіть тих, які вважаються неправильними: "Я завжди вважав свободу слова цінністю, за яку варто боротися і про яку варто дбати, навіть якщо це приносить мені різні нещастя".
Антисемітизм на Documenta
Індійський поет Ранджит Хоскоте, який належав до складу журі, що обирало наступного художнього керівника DocumentaDocumenta — виставка сучасного мистецтва, яку проводять протягом ста днів кожні п'ять років у місті Кассель, Німеччина, йде у відставку. Це сталося через те, що він підписав заяву 2019 року руху Boycott, Divestment, and Sanctions ("Бойкот, відмова від інвестицій і санкції" (BDS)), яка має на меті мобілізувати міжнародну підтримку для палестинців і чинити політичний тиск на Ізраїль.
Про це 14 листопада повідомило видання The Art Newspaper.
У листі до нового виконавчого директора Documenta Андреаса Гофмана Хоскоте він назвав висунуті проти нього звинувачення в антисемітизмі "жахливими" і зазначив, що він часто виступав проти культурного бойкоту Ізраїлю.
Пропалестинські мітинги у Канаді
Церемонію вручення літературної премії Scotiabank Giller (Премія Гіллера), яку цього року отримала претендентка на Букерівську премію Сара Бернстайн, перервали пропалестинські мітингувальники.
Про це 14 листопада повідомило видання The Guardian.
Спочатку протестувальники вискочили на сцену з плакатами, на яких було написано "Scotiabank фінансує геноцид".
А потім один із протестувальників вигукував у залі твердження, що Scotiabank має частку в Elbit SystemsElbit Systems — ізраїльський виробник зброї, якого давно критикують активісти за постачання ізраїльській армії. "у розмірі 500 мільйонів доларів" і що "Elbit Systems постачає ізраїльським військовим зброю для геноциду проти палестинського народу".
Протест режисерів на Амстердамському фестивалі
Дванадцять режисерів відмовилися від участі у Міжнародному фестивалі документального кіно в Амстердамі (IDFA) після того, як організатори засудили використання гасла "Від річки до моря Палестина буде вільною" під час акції протесту в ніч відкриття. Серед цих режисерів була і членкиня експериментального конкурсу фестивалю "Уявлення" (Envision) Басма Альшаріф.
Про це 14 листопада повідомило видання The Guardian.
Під час виступу художнього керівника фестивалю Орви Нірабія на початку троє активістів піднялися на сцену, тримаючи плакат із гаслом, яке, на думку одних, є закликом до створення світської держави в історичній Палестині, а на думку інших, використовується радикальними ісламістськими групами для пропаганди знищення Ізраїлю.
Організатори IDFA заявили, що використання цих слів суперечить їхній меті — створити безпечний простір для громадянських дебатів.
"Існує багато способів, як люди використовують або читають це гасло, і різні сторони використовують по-своєму, з усім цим ми не згодні, і вважаємо, що це гасло не повинно більше використовуватися жодним чином і ніким", — заявили організатори.
Альшаріф, чиї батьки народилися в Палестині, засудила IDFA, через те, що вони приєдналися до "агресивної пропаганди" ізраїльського уряду.
Що відомо про вторгнення ХАМАСу в Ізраїль
Вранці 7 жовтня бойовики руху ХАМАСу вторглися на територію Ізраїлю із Сектора Гази, узявши під контроль кілька населених пунктів у прикордонній зоні та захопивши десятки заручників. У відповідь Ізраїль розпочав проти бойовиків контртерористичну операцію.
Світові лідери засудили атаку ХАМАСу на Ізраїль, зокрема свою солідарність із народом Ізраїлю висловили в Європейському союзі та Україні. Ізраїльський уряд 8 жовтня запровадив воєнний стан в країні.
Прем'єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу заявив, що Ізраїль буде нести "загальну відповідальність за безпеку" в Секторі Гази "на невизначений період" після закінчення війни проти ХАМАСу. Він також додав, що Ізраїль погодиться на припинення вогню в Секторі Гази, коли ХАМАС звільнить усіх заручників.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media