Перейти до основного змісту

Рік зеленої дерев'яної змії: що символізує ця тварина в китайському календарі

Люди святкують Новий рік за місячним календарем у китайському кварталі Манхеттена в неділю, 12 лютого 2023 року, у Нью-Йорку. AP/John Minchillo

28 січня розпочинається святкування китайського Нового року, який ще також називається Святом весни. Воно триватиме до 12 лютого і є найважливішим святом китайської культури.

На заміну зеленому дерев'яному дракону прийде зелена дерев'яна змія. Востаннє такий рік був у 1965-му.

В рік змії народилися Тейлор Свіфт, Мао Цзедун, Сі Цзіньпінь, Пабло Пікассо, Боб Ділан. В рік зеленої дерев'яної змії народилась Джоан Роулінг.

Суспільне Культура розповідає про те, чому в китайському зодіаку 12 тварин, як вони поєднуються з 5 елементами, що символізує зелена дерев'яна змія та як святкують китайський Новий рік.

Як обраховують китайський Новий рік

Китайський зодіак складається з 12 знаків, які змінюються відповідно до астрономічного положення Юпітера, що робить повний оберт навколо Сонця за 12 років. Початок китайського нового року припадає на перший молодик після зимового сонцестояння, тобто на 29 січня.

За китайськими віруваннями в цей час починає ходити Нянь — міфічний звір, який їсть збіжжя, людей та особливо дітей. Аби вберегтися від нього, люди прикрашають червоними ліхтарями міста і села, запускають феєрверки, а також залишають для звіра їжу навпроти вхідних дверей.

Перегони між китайськими знаками зодіаку

За легендою Нефритовий імператор, верховне божество даосизму, хотів скласти календар. Для цього він зібрав 12 звірів: щура, бика, тигра, кролика, дракона, змію, козу, мавпу, півня, коня, свиню й собаку. Щоб визначити послідовність, хто за ким буде в китайському зодіаку, ці тварини змагалися в перегонах.

Щур знав, що він найменший, тому застрибнув на бика, а під час перепливання річки в останню мить він обігнав бика та став першим. Бик прибув другим, після нього — тигр, потім — кролик. Дракон, який летів, вирішив, що врятує селян від пожежі та спрямував туди дощ, тому він фінішував п'ятим. Змія налякала коня, тому стала шостою, а кінь — сьомим. Вівця, мавпа і півень фінішували восьмою, дев'ятою і десятим відповідно, оскільки вони пливли через річку разом на плоті. Пес грався в річці, тому фінішував одинадцятим, а останньою була свиня, оскільки вона поїла і задрімала.

В такій почерговості зодіаку ці тотемні тварини поєднуються з п'ятьма елементами: золотом, деревом, водою, вогнем і землею, які змінюються через 12 років, коли знову настає час певного зодіакального знаку. Цикл зміни елементів триває 60 років.

У 2025 році в китайському календарі змія поєднується з деревом, що в китайців асоціюється із зеленим кольором, оновленням та ростом.

Що символізує зелена дерев'яна змія

На відміну від західних християнських уявлень, де Змій-спокусник є уособленням зла, у китайських уявленнях тотемна тварина змія є символом мудрості, містичності, інтуїції, здоров'я, життєвої сили, хитрості, доброї долі, влади, зла і загрози, потаємності.

Також вважається, що дерев'яна змія є творчою та винахідливою.

Традиції святкування китайського Нового року

Святкування починається 28 січня з вечора, коли сходить місяць. Саме в цей день відбувається "вечеря возз'єднання", оскільки родичі, які живуть далеко, намагаються долучитися до спільної вечері. На ній зазвичай їдять пельмені, курку, свинину та рибу.

В перший день нового року китайці відвідують сім'ю, родичів роздають червоні конверти з грошима, які символізують везіння в новому році. За легендою в час настання нового року по Землі ходить демон Суї, який підкрадається до дітей, що сплять, тричі чіпаючи їхню голову. Вважається, що після цього дитина прокидається, бачить Суї, страшенно лякається, зранку може мати гарячку, а потім за китайськими віруваннями втрачає розум, може почати говорити нісенітниці та бути злою. Люди пов'язували цього демона з дитячою смертністю: вони були переконані, що діти, яких чіпав Суї, довго не живуть.

Щоб Суї не займав дітей, китайці не давали їм спати в ніч настання нового року, бо вірили, що демон боязкий і не чіпатиме дітей, які не сплять, або клали біля них червоний конверт із грошима, які мали містичну силу проти демона.

Дев'ятий день нового року (6 лютого) — день народження небесного Нефритового імператора.

Завершує святкування Свято ліхтарів, яке припадає на перший повний місяць нового року (12 лютого). Ліхтарі мають візерунки гір, людей і тварин. В цей день їдять ритуальні тістечка з рисового борошна. Люди беруть участь у театралізованих виставах, виконують танець левів і ходять на ходулях.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media

Топ дня
Вибір редакції