У київському музеї Тараса Шевченка відбулася презентація проєкту з повного зібрання творів Василя Стуса.
Про це повідомляє "Читомо" із посиланням на благодійний фонд "МХП — Громаді".
У зібрання ввійде орієнтовно 15 томів: воно міститиме всі твори Василя Стуса. П'ять-шість перших томів будуть відведені на всю поезію автора, яка є в доступі. Також буде окремий том із незавершеними творами. У зібранні можна буде ознайомитися ще й з варіантами текстів, незавершеними та ранніми текстами, наново звіреними з рукописними оригіналами.
Зазначають, що над виданням будуть працювати "Стус Центр", катедра літературознавства імені В. Моренця Національного університету "Києво-Могилянська академія", фонд "МХП — Громаді" та видавництво "Смолоскип".
На презентації виступили упорядниці першого тому Маргарита Єгорченко і Галина Почверук, які розповіли, що до нього увійдуть ранні поетичні твори із зошитів кінця 1950-х — початку 1960-х років, а також тексти з укладених самвидавчих збірок "Дєло" і "Круговерть".
"Повне зібрання творів дозволяє побачити творчий доробок Стуса в усій повноті — від власне поетичних творів і перекладів до публіцистики, епістоляю і літературознавчих текстів. Коли ж говорити про перший том, то саме тут уважний читач зможе побачити, як поет шукав свій творчий голос, експериментував з формою і мовою, і зрештою як уже в цих текстах проявлялася поетика “Палімпсестів”, за якою читачі переважно й знають Стуса", — розповіла Марина Єгорченко в коментарі для "Читомо".
Літературознавець і директор видавництва "Смолоскип" Ростислав Семків наголошує, що Василь Стус незаперечно посідає місце серед чільних класиків української літератури. Цей автор, на думку Семківа, не лише створив непересічної ваги твори, але й вплинув на самоусвідомлення, мислення та уяву тисяч українців.
"Повне зібрання творів Василя Стуса є епохальним для всього українського літературознавства і всього українського суспільства", — підсумував він.
Як зазначає "Читомо", раніше видавництво "Смолоскип" уже опублікувало повні зібрання творів В'ячеслава Чорновола в 10 томах, Миколи Хвильового в 5 томах і Лесі Українки в 14 томах.
Серед інших членів редакційної ради видання — завідувач кафедри літературознавства НаУКМА, професор Роман Веретельник, дослідниця творчості Василя Стуса, одна з упорядниць першого багатотомного видання поета Оксана Дворко, критик і літературознавець Євген Стасіневич.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media