Перейти до основного змісту

Що почитати взимку: 10 небанальних книжок про зиму, сніг, різдвяні свята і не тільки

Що почитати взимку?. Суспільне Культура/Вікторія Желєзна

Зима близько — а це означає, що настав час створювати особливий настрій для цього сезону за допомогою хороших книг.

Якщо ж вам набридло з року в рік перечитувати "Різдвяну пісню в прозі" та першу частину "Гаррі Поттера" — Суспільне Культура зібрало низку небанальних книжок із зимовою атмосферою.

Мерщій біжіть у книгарню: на вас чекає новорічне диво, похмурі снігові заметілі та автентичне українське святкування різдвяного циклу.

"Замок у хмарах", Керстін Ґір

Видавництво: "Школа"

Напередодні Різдва в "Замок у хмарах", старовинний люксовий готель посеред швейцарських гір, приїжджають гості з різних куточків світу — а персонал залюбки влаштовує їм незабутні святкові канікули.

Зокрема, тут працює 17-річна Фанні, яка несподівано потрапляє у вир загадкових подій: вона помічає, що дехто з гостей є не тим, за кого себе видає.

"Які ж таємні плани ховаються за оксамитовими портьєрами? Чи справді коштовний діамант належить дружині олігарха? І чому привабливий хлопець Трістан дереться по стінах, а не користується сходами? Коли Фанні береться розплутати цей клубок, вона й не підозрює, що незабаром опиниться в центрі небезпечної пригоди, через яку може втратити не тільки роботу, а й своє сердце", — інтригує анотація.

Це легка детективна книжка точно підійде для затишного зимового вечора. Вона навіть візуально нагадує пухку снігову ковдру — або зефір із "солодкого подарунку", який ще з дитинства незмінно асоціюється із зимовими святами.

Книга "Замок у хмарах" Керстін Ґір. Видавництво "Школа"

"Сяйво", Стівен Кінг

Видавництво: "КСД"

Якщо антураж готелю посеред засніжених гір вас приваблює, але хочеться гостріших вражень — король жахів подбав, аби вам було що читати.

Сюжет розповідає про колишнього викладача Джека Торренса, який влаштувався на роботу в гірський готель "Оверлук", тож змушений переїхати туди разом із сім'єю на зиму. Відмежований від зовнішнього світу, чоловік починає бачити привидів, які мешкають у зловісному готелі. Ситуацію загострює ще й те, що Джек — колишній алкоголік у зав'язці.

Ідея історії Стівену Кінгу приснилася, коли той гостював у готелі в Колорадо. Письменник побачив уві сні, як його син втікав коридором від надприродних створінь. Це третій роман у доробку Кінга, який і утвердив автора як майстра жанру жахів. Втім, критики вважають, що "Сяйво" вийшло за межі жахастика: у книзі порушено також теми сімейного насильства та ментальних розладів.

Роман отримав культову екранізацію від Стенлі Кубрика у 1980 році. А через 36 років після написання першої частини Стівен Кінг написав продовження під назвою "Доктор Сон", у якому йдеться про сина головного героя.

Книга "Сяйво" Стівена Кінга. КСД

"Різдво Еркюля Пуаро", Агата Крісті

Видавництво: "КСД"

Детективи Агати Крісті — це класика жанру. У цій історії знаменитий Еркюль Пуаро опиняється в епіцентрі сімейної драми під час різдвяних свят.

Деспотичний мільйонер Симеон Лі вперше за останні двадцять років вирішив зібрати всіх дітей та їхні сім'ї в себе вдома на Різдво. Втім, старий лише прикривається святами: насправді він хоче повідомити синам, що змінить заповіт і позбавить їх фінансової підтримки. Напруга в домі зростає — аж доки господаря маєтку не знаходять із перерізаним горлом. За цю справу й береться геніальний детектив Пуаро — і розплутати її буде ой як непросто, бо в усіх членів родини є мотиви для злочину.

Книга "Різдво Еркюля Пуаро" Агати Крісті. КСД

"Листи Різдвяного Діда", Джон Р. Р. Толкін

Видавництво: "Астролябія"

Якщо вже згадувати класику, то слід розповісти й про цю книжку — чудову альтернативу, якщо вам притерлася Дікенсова "Різдвяна пісня в прозі".

Щороку діти Дж. Р. Р. Толкіна отримували на Різдво загадковий лист, написаний химерним почерком та всіяний барвистими малюнками. На конверті красувався штемпель Північного Полюса, що означало лиш одне — малечі писав Різдвяний Дід власною персоною. Іноді до авторства приєднувалися Білий Ведмідь або Ельф.

У цих листах йшлося про захопливе життя на Північному Полюсі: "Як північні олені зірвалися з прив’язі й порозкидали подарунки по всій околиці; як безталанний Білий Ведмідь видерся на крижаний полярний шпиль і гепнувся звідти на будиночок Різдвяного Діда, провалившись крізь дах; як той Ведмідь розбив Місяць на чотири шматки, і через це Місячанин упав із неба в Дідів садок; як велися війни з полчищами капосних гоблінів, котрі жили в печерах під будинком".

На перший погляд, це дитяча книжка, проте й дорослим буде цікаво зануритися в цю атмосферу магії та свята.

Видання містить ілюстрації автора.

Книга "Листи Різдвяного Діда" Джона Толкіна. Видавництво "Астролябія"

"Під подушку чи під ялинку. Антропологічне дослідження свят", Дар'я Анцибор

Видавництво: "Лабораторія"

А хто ж він для українців — той різдвяний дід: Санта Клаус, Дід Мороз чи Святий Миколай? Відповідь на це питання шукає антропологиня Дар'я Анцибор. Авторка розповідає про символічний зв'язок Миколая із Сантою, а також розбирає, чому Дід Мороз — це продукт радянської культури.

Окрім цього, з видання можна дізнатися про атрибутику традиційного та сучасного українського Різдва: чи можна вважати, що ялинка замінила дідух; як співіснували практики святкування Різдва у містах і в селах; як радянська влада змінювала канони святкування і що змінилося після здобуття незалежності.

Фрагмент із книги:

"Первинно практики обдаровувати одне одного на Різдво не існувало. Її пов'язали з біблійною оповіддю про трьох волхвів уже згодом. Спочатку символічні дарунки дітям пов'язувалися саме з Миколаєм Мирлікійським. Сьогодні чимало українців вірить, що Миколай — споконвічний, органічний, питомий, автентичний, словом, наш справжній дарувальник. Натомість Дід Мороз — штучно створений у радянські часи дідуган-покруч. Проте насправді все було набагато заплутаніше, а тому цікавіше. На слов'янських теренах Миколай мав свої особливості, і дуже важливо це розуміти, щоб скласти повну картинку".
Книга "Під подушку чи під ялинку?" Дар'ї Анцибор. Видавництво "Лабораторія"

"Різдво та Маланка", Богдан Логвиненко

Видавництво: Ukraїner

Після дослідження Дар'ї Анцибор вам неодмінно захочеться дізнатися більше про автентичне українське святкування Різдва та Маланки — і тут у пригоді стане ця книга. Команда видавницва запрошує читачів у захопливу експедицію різними куточками України, щоб показати, як там крізь століття пронесли традиції зимових свят.

"Різдво об'єднує цілі покоління, родини за святковим столом та спільною колядою, а Маланка — цілі села у вуличному карнавальному дійстві з масками та вигадливими костюмами на честь приходу нового року. Обидва свята мають глибоке коріння для українців, що його десятиліттями намагалася знищити радянська репресивна машина. Про заборони святкування, утиски та переслідування колядників і маланкарів нам розповіли й у селах Полтавщини, і у Харкові, і у Львові, й у Вашківцях. Та всупереч цим заборонам чимало традицій збереглося. Завдяки тим, хто вчасно ховав у скринях маланкарські маски, оберігав ватаги від переслідувань, записував давні колядки та збирав колядників на своїх кухнях попри ризики арештів та обшуків. Традиція не перервалася, її вивчають та відроджують",йдеться в анотації.

Книга написана легко і з гумором, оздоблена яскравими фотографіями та малюнками.

Книга "Різдво та Маланка", Богдан Логвиненко. Ukraїner

"Локальна історія: Різдво"

Видавництво: "Локальна історія"

Ще глибше зануритися в історичний контекст українського Різдва можна за допомогою десятого номера часопису "Локальна історія" за 2023 рік.

У ньому ви прочитаєте:

  • про святкування Різдва всупереч тоталітарній машині: вертепи в радянських таборах, кутю з хліба й води у в'язницях НКВС тощо;
  • репортаж про те, як в селі Мальчиці на Львівщині пам'ятають Святвечір 1948-го, коли радянські спецслужби розстріляли вертеп;
  • роздуми історикині Олени Стяжкіної про те, чому Новий рік — це політичне свято, сплановане радянською владою;
  • про різдвяні ритуали наших предків: обереги з соломи, ялинкові гілки, прикрашені печивом, різдвяний хліб і кашу;
  • про різдвяні святкування в часи Козаччини: феєрверки, кількаденні бенкети, спів хорів і гру оркестрів.
Часопис "Локальна історія: Різдво". Видавництво "Локальна історія"

"Най сніжить", Джон Грін, Морін Джонсон, Лорін Міракл

Видавництво: "КМ-Букс"

Мабуть, найпопулярніший жанр для різдвяних історій — це ромкоми: напередодні свят особливо хочеться заряджатися вірою в любов, добро та диво. У збірці "Най сніжить" зібрані три романтичні оповідання, які переплітаються між собою.

Книга розповідає про трьох різних підлітків, які переживають потужну снігову бурю в містечку Грейcтаун під час різдвяного сезону.

"Це книга-джаз. Різдвяний джаз. І це дуже американська книга", — описує її один із читачів у відгуку на платформі Yakaboo.

"На мій погляд, ця збірка схожа на затишний плед: в неї занурюєшся і відчуваєш, ніби тебе окутують м'якість і тепло. Тут є романтика, атмосферність, певна казковість подій. Те, що треба зимовими вечорами!" — доєднується інша читачка.

У 2019 році на Netflix вийшов однойменний фільм за мотивами "Най сніжить".

Збірка "Най сніжить". Yakaboo

"Ожинова зима", Сара Джіо

Видавництво: Vivat

"«Ожинова зима» — феномен, коли природа божеволіє. Різке рекордне похолодання, заметілі та сніговий колапс у травні заморожують кров в артеріях міста, зупиняють транспорт, залишають людей сам на сам із їхніми драмами, а подекуди й трагедіями. Найжахливіша з трагедій — коли зникає твоя дитина. Безвісти. Назавжди", — пише в анотації до третього роману американської письменниці Сари Джіо.

У книзі переплітаються дві часові лінії. Перша: 1933 рік, Сіетл. Америка охоплена Великою депресією: скрутні часи настали навіть для вправних ділків — що вже й казати про мати-одиначку Віру Рей, яка самотужки виховує трирічного Деніела. Сім'я потерпає від безгрошів'я, але жінка робить все можливе, щоб забезпечити синові щасливе дитинство. Одного разу вона вклала хлопчика спати та пішла на нічну зміну. Повернувшись, мати побачила, що Деніел зник — залишився лиш його ведмедик, що самотньо лежав у сніговій заметілі.

Десятиліття потому, у 2010-му, журналістка Клер Олдрідж отримує завдання висвітлити події природного катаклізму в 30-х, а ще  — написати історію нерозкритого зникнення дитини. Репортерка береться за справу, ще не знаючи, наскільки близько до серця сприйме трагедію Віри.

Книга "Ожинова зима" Сари Джіо. Vivat

"Де немає Бога", Макс Кідрук

Видавнитцво: "КСД"

Ця книжка відрізняється від попередніх — вона не огортає читачів відчуттям затишку та свята. Втім, автор дає нам можливість заглянути в найтемніші куточки людської душі й побачити, як закони моралі втрачають силу поза межами соціуму.

Сюжет об'єднує абсолютно різних людей у ситуації, де їм доводиться балансувати між життям та смертю. Герої опинилися на борту рейсу 341. Літак розбивається, сотні пасажирів гинуть — і лише вони залишаються неушкодженими, проте застрягають посеред засніжених гірських хребтів на висоті 7 тисяч метрів. Чи зможуть герої зберегти життя і, найголовніше, людську подобу там, куди не дістають рятувальні гелікоптери, де сама природа налаштована проти них, і де, як свідчить назва, немає навіть Бога?

Описана в книзі авіакатастрофа є вигаданою, однак вона спирається на три реальні події.

Книжка "Де немає бога" Макса Кідрука. КСД

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media

Топ дня

Вибір редакції