На Суспільному вперше покажуть документальний проєкт Ірини Цибух "Відстань" про життя дітей Донеччини та Луганщини

Зйомки документального проєкту Ірини Цибух. Cуспільне

У ефірі Першого каналу Суспільного Мовлення 6 червня о 23:25 покажуть документальний проєкт Ірини Цибух "Відстань". Це стрічка про підлітків Донеччини та Луганщини, про побут, тривоги й досягнення у віддалених від мегаполісів місцях.

Робота над проєктом почалася у жовтні 2021 року, за три місяці до початку повномасштабного вторгнення. У стрічці зібрано 16 інтерв'ю дітей з прифронтових громад. Це історії про їхнє життя, де вони фіксували думки, емоції та мрії.

Режисером став Сергій Жулін, який вперше поїхав на схід країни. Зйомки тривали 10 днів у різних містах і селах: Мар'їнка, Веселе, Покровськ, Золоте, Нью-Йорк.

"Нам би усім хотілося, щоб вона сама презентувала свою роботу, сама розставила акценти, прийшла в студію. Цей показ найменше, що ми можемо зробити у памʼять про цю її роботу. Неймовірно, скільки така молода людина встигла зробити важливого", — зазначила Ангеліна Карякіна, радниця голови правління Суспільного.

Жулін говорить, що Цибух була родом зі Львова, але "мала якийсь глибинний зв'язок" з Донеччиною та Луганщиною.

"Пам'ятаю, як вона в один день після зйомок сказала мені: «Знаєш, інколи у мене таке враження, що в минулому житті я жила на Донбасі й працювала з простими роботягами»", — згадує він.

Режисер також додає, що після початку повномасштабного вторгнення життя дітей — героїв фільму сильно змінилося.

"Точно знаю, що одна з наших героїнь, талановита дівчина Тая з села Нескучне Донецької області, яка вже робила впевнені кроки в літературі, з мамою Мар'яною виїхала в Німеччину. Пригадую, як, посадивши Таю з мамою у Львові в автобус до міста Гюкельговен, набрав Іру і поділився. «Думаю, так для них зараз буде краще. Впевнена», — почув від неї. А за деякий час російські війська знищили практично все село, де мешкала Тая".

Сергій Жулін розповів, що хоча Ірина повернулась у "Госпітальєри", вона продовжувала підтримувати зв'язок із дітьми та їхніми батьками: "Вважаю, що слід від Ірини  залишився не тільки в тій колосальній медичній роботі на фронті, а й у цьому проєкті, в житті його героїв, у світогляді тих, до кого Ірина так чи інакше була дотична".

Створення стрічки "Відстань" стало можливим завдяки підтримці, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Окремі думки та твердження, висловлені у фільмі, є авторськими і не обов'язково відображають погляди USAID та/або Уряду Сполучених Штатів Америки.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14-ї окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media