Режисер Роман Бондарчук про стрічку "Редакція", прем'єра якої відбудеться на "Берлінале-2024"

Ексклюзивно
Режисер Роман Бондарчук на початку зйомок фільму "Редакція", Херсонська область, вересень 2021 року. Фото: Oleksandr Techynskyi/Редакція/Facebook

На "Берлінале" у 2024 році відбудеться світова прем'єра другого повнометражного ігрового фільму Романа Бондарчука "Редакція". Картину знімали у 2021-му на Херсонщині. Сюжет розповідає про біолога Юру, який починає працювати в газеті. Суспільне Культура розпитало в режисера про роботу над стрічкою.

Робота до і після вторгнення: порятунок матеріалу та загибель режисера монтажу

Бондарчук розказав, що зйомки фільму розпочалися в серпні 2021-го і тривали до пізньої осені. Через погоду команда не встигла зняти епілог й перенесла його знімання на наступний рік.

У лютому 2022-го фільм вже був наполовину змонтований. З початком повномасштабного вторгнення колектив стрічки рятував матеріали — цілу валізу із жорсткими дисками. Одна копія залишалася в окупованому на той час Херсоні, а другу вирішили перевезти з Києва в Німеччину — на зберігання копродюсерам.

Режисер монтажу "Редакції" Віктор Онисько одразу пішов добровольцем у ЗСУ, брав участь у визволенні Херсонської області. Він загинув на війні у грудні 2022 року, в бою під Соледаром.

Монтаж і дозйомки: допомога колег із-за кородону

"Згодом ми зібрались і відновили роботу над монтажем разом з режисером Ніконом Романченко. Нас консультувала блискуча монтажна режисерка Хейке Парплайс — членкиня Американської кіноакадемії, монтажерка одного з найбільш відомих німецьких фільмів «Тонні Ердман». Вона допомогла зробити фільм більш універсальним, більш доступним міжнародній аудиторії", — розповідає пан Роман.

У квітні 2023 року Словацький кінофонд допоміг із дозніманням епілогу. Доволі складним виявилось знайти галявину, яка нагадувала б Херсонщину. На зйомки звезли акторів з України, масовка також зібралася переважно з українців, які жили на той час у Словаччині.

"Усі питали про гори, які видно на горизонті, — в Словаччині немає жодного клаптика землі, з якого їх не видно. Ми домовились, що в умовному світі фільму це видно Кримські гори, які до нас повернулися", — додає режисер.

У стрічці також планували зняти бабака Тимка з Харківщини. Але місце, де він живе, було довгий час окупованим, тож Тимка відтворили чеські майстри-аніматори за підтримки кінофонду Чехії.

Журналіст Дмитро Багненко в ролі Юри

У стрічці грає непрофесійний актор — херсонський журналіст Дмитро Багненко. Бондарчук каже, що співпраця з ним була блискучою.

"Ми стали друзями. Дмитро дуже серйозно поставився до наших вимог, він полишив усі свої журналістські проєкти, на місяці підготовки відклав смартфон, вийшов з усіх соцмереж. Ми організували індивідуальні акторські курси для наших основних персонажів, щоб вони працювали, як команда", — ділиться знімальним процесом Роман.

Додає, що після цих курсів — у перший же знімальний день — перед колективом фільму вже постав не Дмитро, а Юра, персонаж фільму. І хоча в перші дні були якісь дрібні технічні нюанси, які стосувались мізансценування, вміння ходити разом із камерою заздалегідь розміченими точками, але Дмитро Багненко швидко подолав це з допомогою знімальної групи.

"Я дуже вдячний Дімі, що він прийняв це запрошення — кращого результату для фільму, кращого Юру я не міг і не можу собі уявити", — підкреслює Бондарчук.

Дмитро Багненко в ролі Юри на зйомках фільму "Редакція", Херсонщина, 2021 рік. Фото: Редакція/Facebook

Плани щодо кінофестивалів та прокату "Редакції", зокрема в Україні

Роман Бондарчук розповідає, що на підтримку прем'єри "Редакції" команда хоче організувати в Берліні фотовиставку, яка б давала глядачам ширше розуміння Херсонщини, персонажів стрічки, локацій, частина з яких зараз або зруйнована, або окупована росіянами.

"На майданчику працювали прекрасні фотографи: Олександр Течинський, Дар'я Аверенко, Лі Білецька, ми плануємо використати їхні роботи", — каже митець.

В Україні прем'єру планують на осінь 2024 року, дистриб'ютори "Артхаус Трафік" зараз працюють над українським прокатом "Редакції".

Про Берлінський міжнародний кінофестиваль

Берлінський міжнародний кінофестиваль — міжнародний кінофестиваль категорії А, який вважають одним із найпрестижніших фестивалів Європи та світу в сфері кіно. Відбувається щороку з 1951-го в лютому.

Близько 400 фільмів презентують у різноманітних секціях. Враховуючи понад 230 тисяч проданих квитків і близько 430 тисяч глядачів (серед них і фахівці у цій сфері), "Берлінале" називають найбільш відвідуваним фестивалем світу.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media