Музей природознавства у США прибере людські останки з експозиції

Останки з Американського музею природничої історії (AMNH). American Museum of Natural History

Музей природознавства у Нью-Йорку прибере з експозиції всі людські останки в межах перегляду підходів до колекціонування, які, за словами керівництва музею, були "глибоко помилковими".

Про це 15 жовтня повідомило видання The Guardian.

Нині у музеї зберігається близько 12 000 людських останків. Зокрема, у сховищах є "медична колекція", яка містить тіла 400 бідних ньюйоркців 1940-х років, чиї тіла спочатку тримали у медичних школах, а також кістки п'яти дорослих чорношкірих людей, які були викопані з мангеттенського кладовища для поневолених людей у 1903 році.

"Колекції людських останків стали можливими завдяки надзвичайному дисбалансу влади, — зазначив президент музею Шон Декатур. — Спадщина дегуманізації тіл чорношкірих через поневолення продовжується і після смерті в тому, як з цими тілами поводилися і дегуманізували на догоду науковому проєктові".

Оскільки колекції були зібрані для того, щоб довести або спростувати нині дискредитовані наукові теорії, серед іншого — євгенікуЄвгеніка — набір вірувань і практик, що має на меті покращення генетичної якості людського населення. Євгеніки намагались змінити людський генофонд через виключення людей і груп, які вважались гіршими, і просування тих, які вважались ліпшими., багато з зібраних останків належать людям, які не давали згоди на їхнє посмертне використання для інституційного вивчення та експонування.

"Багато дослідників у XIX і XX століттях використовували такі колекції для просування глибоко помилкових наукових програм, заснованих на вищості білої раси, а саме виявленні фізичних відмінностей, які могли б зміцнити моделі расової ієрархії", — додав Декатур.

Нові принципи, оголошені природничим музеєм, передбачають видалення людських останків з експозиції, покращення умов їхнього зберігання та збільшення ресурсів для визначення походження й ідентифікації останків.

Згідно із законом про захист і репатріацію корінних американців, установи зобов'язані повертати останки представників корінних народів, але багато установ зіткнулися з проблемами правильної ідентифікації, що сповільнює процес або робить його практично неможливим.

З цим зіткнулися багато медичних і антропологічних установ США: Музей медичної історії Мюттера у Філадельфії, Музей археології та етнології Пібоді в Гарвардському університеті і Музей археології та антропології Пенсільванського університету.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media