На засіданні Комітету ВРУ з питань гуманітарної та інформаційної політики міністр Олександр Ткаченко прозвітував про три роки роботи МКІП. Повний текст опублікували на сайті міністерства.
У звіті Ткаченко представив проєкти та доопрацювання законодавства у сфері культури, якими опікувалося міністерство за час його керівництва.
Згадав міністр про підтримку культури та креативних індустрій під час пандемії, захист української мови та підтримку української книжкової екосистеми.
Згідно зі звітом, на реалізацію програм популяризації читання української літератури в Україні та за кордоном, програми підтримки перекладів творів української літератури іншими мовами виділили трохи більше ніж 300 тисяч гривень.
У звіті йдеться також про розвиток українського кіновиробництва. Наприклад, про виділення коштів на виробництво, створення та поширення "фільмів патріотичного спрямування", або те, що Україна приєдналася до EurimagesЄвропейський фонд підтримки спільного кіновиробництва і прокату кінематографічних та аудіовізуальних творів..
Також у червні 2020 року ратифікували Другий протокол до Гаазької конвенції про захист культурних цінностей у разі збройного конфлікту, а 175 об'єктів культурної спадщини в тимчасово окупованому Криму внесли до державного реєстру нерухомих пам'яток.
У березні 2021 року стартував проєкт "Велика Реставрація". Загалом було заплановано відреставрувати близько 150 культурних пам'яток України у 2022 році, що, однак, не вдалося через початок повномасштабного вторгнення.
За словами Ткаченка, вдалося провести "найбільшу з часів Другої Світової війни евакуацію культурних цінностей, експонатів з музеїв та заповідників" та розпочати змінювати законодавство щодо вдосконалення механізму евакуації музеїв під час воєнного стану. Втім, деталей або конкретних прикладів у звіті не вказано.
Зазначимо, що Ткаченка критикували за те, що не відбулася евакуація музеїв на початку повномасштабної війни, зокрема з Херсона та Маріуполя. Наприклад, під час окупації Херсона російські війська викрали 11 тисяч із 16 тисяч артефактів Херсонського обласного художнього музею.
Водночас Ткаченко зауважив, що МКІП збирає та документує злочини проти культурної спадщини, скоєні росіянами, для притягнення Росії до відповідальності.
Ткаченко додав, що за сприяння МКІП "Історичний центр Одеси" внесли до списку спадщини ЮНЕСКО, що перебуває під загрозою. Також за співпраці відомства, МЗС та експертів Євгена Клопотенка й Марини Соботюк до всесвітньої спадщини внесли український борщ.
Міністр зауважив, що у розробці МКІП перебуває низка законодавчих змін, зокрема документація у сфері охорони культурної спадщини, яка спрямована на розблокування прозорих процедур щодо різної документації.
Як досягнення Ткаченко вказав цілодобовий інформаційний марафон "Єдині новини #UАразом", який об'єднав провідні національні телеканали, а також телевізійний проєкт "FREEДОМ" для російськомовної аудиторії за кордоном: "Це унікальні інформаційні продукти, які під час війни виконують свою ефективну роль інформаційного щита".
У звіті міністра зазначено, що тільки у 2022 році у межах процесу декомунізації перейменували понад 7 650 топонімів; демонтували 28 пам’ятників Пушкіну, 9 — Горькому, близько 20 пам’ятників та пам’ятних знаків на честь радянських "визволителів".
А також розповів про процес повернення майна Києво-Печерської лаври до держави з користування УПЦ МП.
Повний звіт можна прочитати за посиланням.
Що відомо про звільнення Ткаченка
20 липня президент Володимир Зеленський у своєму вечірньому зверненні заявив, що попросив прем'єр-міністра Дениса Шмигаля розглянути заміну міністра культури та інформаційної політики України Олександра Ткаченка.
Після цього міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко заявив, що написав заяву про відставку. Ткаченко також додав, що це сталося до вечірнього звернення Зеленського.
Комітет із питань гуманітарної та інформаційної політики не підтримав відставку Ткаченка з посади міністра "більшістю голосів". Тепер питання відставки міністра будуть розглядати на засіданні Верховної Ради. Про найгучніші справи, пов'язані з Ткаченком, — у матеріалі Суспільне Культура.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media