Кілліан Мерфі, Метт Деймон та Емілі Блант пішли з прем'єри "Оппенгеймера", щоб підтримати страйк акторів

Метт Деймон, Емілі Блант, Кілліан Мерфі та Флоренс П'ю на британській прем'єрі фільму "Оппенгеймер". Фото: Wiktor Szymanowicz/Anadolu Agency via Getty Images

Голлівудські актори приєдналися до страйку сценаристів у США. Зокрема актори Кілліан Мерфі, Метт Деймон та Емілі Блант залишили прем'єру фільму Крістофера Нолана "Оппенгеймер" у Лондоні увечері 13 липня, щоб підтримати колег. Про це повідомляє видання BBC.

Після того як актори залишили залу кінотеатру, режисер Крістофер Нолан сказав глядачам, що вони "пішли писати свої пікетні плакати", додавши, що підтримує їхню боротьбу.

Гільдія акторів (SAG) хоче, щоб кінокомпанії погодилися на більш справедливий розподіл прибутків і кращі умови праці. Профспілка також вимагає гарантій того, що штучний інтелект (ШІ) та комп'ютерно згенеровані обличчя і голоси не будуть використовуватися для заміни акторів.

Декілька акторів в соціальних мережах уже підтримали страйк, серед них:

  • зірка "Краще подзвоніть Солу" Боб Оденкірк;
  • Синтія Ніксон із "Сексу у великому місті";
  • акторка Джеймі Лі Кертіс із "Все завжди і водночас", що тріумфував на останньому "Оскарі".
Синтія Ніксон та Джеймі Лі Кертіс приєдналися до акторського страйку. Скриншот сторінок в Instagram

Пікетування розпочалося вранці 14 липня біля каліфорнійської штаб-квартири Netflix, а потім перейде до Paramount, Warner Bros. і Disney.

Поки триває страйк, актори не можуть зніматися у фільмах і навіть просувати стрічки, які вони вже зняли. Навіть у тих випадках, коли зйомки завершилися, актори будуть недоступні для перезнімань та інших важливих елементів кінопроцесу. Зйомки телешоу, які ще тривають, також здебільшого зупиняться.

Провідні голлівудські зірки не зможуть відвідувати заходи з просування нових і майбутніх релізів. Такі заходи, як "Еммі" та "Комік-Кон", можуть перенести або скоротять.

В Альянсі продюсерів кіно і телебачення (AMPTP) заявили, що страйк "безумовно, не був тим результатом, на який ми сподівалися, оскільки студії не можуть працювати без виконавців, які втілюють у життя наші телешоу і фільми".

Через що розпалився конфлікт?

У своїй заяві президентка SAG-AFTRA Френ Дрешер та головний учасник переговорів Дункан Крабтрі написали, що за останні 10 років серйозно зменшився рівень оплати акторської праці — адже розвивається галузь потокових (стримінгових) продуктів. Крім того, творчим професіям загрожує розвиток штучного інтелекту.

AMPTP відмовився визнати, що новітні зміни в мистецтві та економіці мали згубний вплив на медіафахівців, які працюють для виробників.

Зокрема, щоб зняти занепокоєння щодо використання ШІ, великі студії запропонували те, що вони називають "новаторською пропозицією", яка б захищала цифровий образ акторів і вимагала б їхньої згоди для використання. Але профспілка відхилила пропозицію.

Крабтрі назвав пропозицію неприйнятною: "Вони пропонують, щоб актори могли відскануватися, отримати одноденну зарплату, а компанія володіла цим відсканованим зображенням, їхньою подобою і могла використовувати це до кінця життя. Якщо ви думаєте, що це новаторська пропозиція, я пропоную вам подумати ще раз".

У страйку беруть участь десятки тисяч акторів, які отримують значно менше за другорядні ролі, ніж їхні колеги зі списку "А" (тобто ті, що працюють на великі студії з великими бюджетами).

Американські ресурси з пошуку роботи зазначають, що середня річна акторська зарплата в США становить близько $60 700 станом на 26 червня 2023 року, але зазвичай коливається від $50 000 до $74 170. Міністерство праці США звітувало, що у 2022  оці середня оплата праці акторів становила $36,06 за годину.

Френ Дрешер сказала, що страйк відбувся у "дуже важливий момент" для акторів індустрії: "Те, що відбувається з нами, відбувається в усіх сферах праці. Коли роботодавці ставлять своїм пріоритетом Волл-стріт і жадібність, забуваючи про тих, хто робить важливий внесок у роботу".

Страйк сценаристів

Сценаристи в Голлівуді страйкують із 2 травня 2023 року. Вони стурбовані розвитком штучного інтелекту та тим, як великі студії можуть використовувати цю технологію в майбутньому. Саме тому вони оголосили страйк зі вимогою врегулювати застосування ШІ в країні.

У поширеному ними документі йдеться про вимогу профспілки: "ШІ не може писати або переписувати літературні матеріали; не може бути використаний як вихідний матеріал; матеріали, що уже створені, не можна використовувати для навчання ШІ".

Сценаристи почали страйкувати ще у травні 2023 року. Фото: FREDERIC J. BROWN/AFP via Getty Images

Подвійний страйк обох профспілок є першим із 1960 року, коли SAG очолював актор Рональд Рейган, задовго до того як він пішов у політику і став президентом США. Останній страйк акторів відбувся у 1980 році.

Виступаючи на зустрічі лідерів індустрії на курорті в Айдахо напередодні оголошення SAG у четвер, генеральний директор Disney Боб Айгер заявив, що вимоги акторів і сценаристів є непрактичними та шкідливими для індустрії, яка все ще оговтується від пандемії: "Мене це дуже турбує. Це найгірший час у світі, щоб додавати до цього ще й руйнування".

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media