Ірина Цілик: "Мова надає величезну силу і підтримку всім нам, як спільності, як українцям"

Ірина Цілик. Ірина Цілик/Facebook

Нині модно писати й говорити українською. Та й Радіодиктант національної єдності, який пройде 9 листопада об 11:00 за київським часом, набуває нових значень — єднання всіх навколо рідної мови.

У програмі "Час інтерв'ю" на Радіо Культура говоримо, чому важливо писати радіодиктант усім разом з авторкою тексту цьогорічного радіодиктанту, українською письменницею та режисеркою Іриною Цілик.

"Цей рік поставив всім питання "хто я і ким є на сьогодні?"

Яка Ваша роль як авторки тексту радіодиктанту?

Цей кредит довіри став для мене занадто несподіваним. Коли до мене звернулися з пропозицією написати текст до радіодиктанту, я спершу трохи злякалася і хотіла навіть відмовитися. Бо здалося, що це занадто відповідально. Але потім вирішила, що це цікаво: цей текст почує багато українців. І це буде можливістю звернутися до них і в такий спосіб поговорити.

Чому важливо писати радіодиктант?

У часи випробувань нам важливо триматися одне одного. Такі концепції, як радіодиктант це ще одна можливість зв'язати докупи всіх нас. Ми мусимо нагадувати одне одному, що ми разом, незважаючи на все те, що ми зараз переживаємо.

Я нещодавно була в Німеччині. Там наші люди сказали, що чекають на радіодиктант і обов'язково його писатимуть. І це мене знову ж таки надихнуло.

Вибір мови є питанням самоідентифікації: ким ми бачимо себе сьогодні і завтра. Багато людей, які навіть не думали спілкуватися в побуті українською мовою, перейшли на неї в моєму середовищі.

Чи вас прочитають і напишуть саме так, як написали ви?

Мушу сказати – я припускаюся помилок, всі припускаються. Писання диктанту це більше про процес, аніж про результат. Ми всі продовжуємо вчитися. І це рух уперед. Радіодиктант – це акт єднання, аніж про те, аби написати все ідеально, без жодної помилки.

Для мене найбільшим викликом є те, як у такий короткий обсяг розмістити все надважливе, коли так багато хочеться сказати українцям. Намагалася написати щось таке концентроване, а я люблю відтінки. Тому, коли у тебе дуже маленький обсяг, то дуже складно вмістити все, що хотілося б сказати. Але це також і організовує.

Щодо авторської пунктуації: також страшнувато. Але тут є професійна команда, яка і мене перевірить, і підстрахує, перевірять мої помилки. Бо я не настільки самовпевнена, аби вірити в те, що мені не потрібна допомога колег, які мають великий професійний досвід.

"Цього року Радіодиктантом зшиватиметься увесь світ": TikTok-блогер Данило "Чорнобровий" Гайдамаха

Чи потрібно надсилати текст диктанту?

Я людина, яка почувається початківицею багато в чому. Мені навіть цікаво пробувати постійно щось нове, заходити на територію чогось нового. У моєму професійному життя я переважно працюю як кінорежисерка, і постійно пробую якісь нові жанри.

Цілком логічно помилятися, бо помилки нас вчать. Таким чином ми перевіряємо себе на міцність, намацуємо кордони можливого. І тільки так ми щось про себе дізнаємося.

Писати диктант це про інше: це побути разом, аби відчути силу полілогу, коли одночасно багато людей разом об'єдналися для того, щоби його написати.

Український диктант національної єдності на сьогодні: він про які саме смисли, про які особливості нашого часу, після 24 лютого?

Цього року багато чого для нас змінилося. Ми змінилися, постало багато питань: для чого знімати фільми, писати книжки. Ми певною мірою оніміли в перші місяці повномасштабного вторгнення. Коли здавалося, що слова не мають ніякого смислу.

Ними неможливо пояснити те, що ми переживаємо і проживаємо. Але це не так. Слова таки мають силу. І це справді дивовижний інструмент. І користуватися ним потрібно вчитися щодня. Я відчуваю зараз, що повертаюся.

Радіодиктант це ще один акт життя тут і тепер. Акт єднання. Це наша спроба сказати собі, що все має сенс і має силу. Спертися на нашу мову тут і тепер також є дуже важливим актом. І я сама в це щиро вірю.

Мова надає величезну силу і підтримку всім нам як спільності, як українцям. Я думаю, що написання цього року радіодиктанту матиме особливий присмак. У цьому буде певна гіркота, але і одночасно відчуття світла в кінці тунелю. І ми всі разом до нього йдемо.

"Я бажаю і собі не бути боягузкою, і тим, хто мене зараз слухає"

Як отримати насолоду від написання радіодиктанту?

Помилки це наша сила. У мене самої з кожним новим проєктом з'являється багато сумнівів. Навіть коли була прем'єра мого фільму, перша зустріч результату моєї роботи з глядачами, мені аж фізично було погано. Здавалося, що я це роблю востаннє і більше ніколи не буду це знімати.

Але потім ти це відпускаєш. Бачиш, як сприймають цей фільм, як він відгукується багатьом. І тільки так ми рухаємося вперед і таким чином виростаємо самі, переходимо зі сходинки на сходинку.

Я бажаю і собі не бути боягузкою, і тим, хто мене зараз слухає. Давайте робити щось нове, давайте пробувати. Давайте заходити на територію нового і невідомого.

Як долучитись до Радіодиктанту

Авторкою тексту цьогорічного Радіодиктанту національної єдності стане українська письменниця та режисерка, членкиня Українського ПЕН Ірина Цілик, а читатиме його народна артистка, Герой України Ада Роговцева. До методичної роботи над Радіодиктантом вже традиційно долучиться мовознавиця, докторка філологічних наук Лариса Масенко.

Отже, для того, щоб написати Радіодиктант національної єдності-2022 9 листопада об 11:00 за київським часом увімкніть ту платформу, яка є для вас зручною:

11 листопада буде оприлюднено текст диктанту, тому якщо ви хочете, щоб ваш диктант перевірили фахівці, ви можете:

  • Надіслати паперового листа за адресою: м. Київ, вул. Хрещатик, 26, 01001. Важливо, щоб гриф дати надсилання був не пізніше ніж 10 листопада.
  • Сфотографувати/відсканувати написаний текст (у форматі .jpg, .png, .jpeg, .tiff, .pdf) та надіслати його до 11:00 10 листопада на адресу rd@suspilne.media або через електронну форму для отримання робіт. Її оприлюднять на сайті ukr.radio 9 листопада.

Ми будемо вдячні, якщо ви зробите фото та відео того, як ви пишете диктант чи готуєтеся до нього та опублікуєте у соціальних мережах із гештегом #радіодиктант2022.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube.

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: culture@suspilne.media. Ваші історії важливі для нас!