Віра в кіно: рецензія на короткометражну драму Маргарити Лукіч "Мажорка"

. Фото: скріншот з відео

У передчутті кількох українських прем'єр, запланованих на кінець літа, вишуковую у безмежному онлайні найменші ознаки життя української кіноіндустрії. Іноді ж вони самі мене знаходять. Тільки подумала, що хочу передивитися підліткову драму "Стоп-Земля" Катерини Горностай, і вжух – сервіс підібрав схожий фільм. Схожий, бо теж про життя українських підлітків.

В одному з вітчизняних онлайн-кінотеатрів вийшла короткометражна стрічка Маргарити Лукіч "Мажорка", Україна, 2021 – ведуча авторської програми "Віра в кіно" на Радіо "Промінь" Віра Сивачук розказує, чим цікавий цей фільм на перетині драми та комедії.

Сюжет "Мажорки"

Саші – 13 років, вона не хоче вчитися, не хоче в школу на авто і ролів із лососем на обід. Стільки ж років і Вілені, але свої "не хочу" вона тримає при собі, і з разом з матір'ю прибирає чужі будинки, щоб заробити на життя.

Вілена новенька в Сашиному класі – і за законами кіно дівчатам неодмінно треба стати подружками, провести вихідні у будинку з басейном, на ніч обмінятись дівчачими секретами (чи принаймні вдати). Усе добре, але Саша починає ревнувати – таке ідеальне враження справляє нова подружка на друзів і батьків.

"Мажорка" – драма "coming of ageДрама дорослішання чи підліткового віку.", як сказали б західні критики. Розказана за 20 хвилин – від неї не варто чекати гостроти серіалу від HBO "Ейфорія" або ліричного психологізму стрічки "Стоп-Земля".

Фото: скріншот з відео

Як класична короткометражка, "Мажорка" відтворює одну ситуацію з підліткового життя. Коли двоє дівчат – одна з дуже заможної, а інша з дуже бідної сім'ї – намагаються стати подружками. Але оце "дуже" не йде користь фільму. Бо змушує героїнь поводитися стереотипно і спрямовує сюжет за знайомою траєкторією. І ти розумієш від початку, що саме спіткає цю дівчачу дружбу.

Що одна буде захоплюватися, потім підозрювати і ревнувати, інша – брехати і вдавати ту, ким не є насправді. І відчайдушно ламати комедію на межі викриття. З іншого боку, це підтримує інтригу фільму. Здається, що правда ось-ось розкриється, але режисерка доволі вправно відтягує цей момент.

Висновок

Короткометражка Маргарити Лукіч знята на перетині драми і комедії. Вона глузує (але не сильно) зі способу життя "мажорки" Саші, її батьків і друзів. Ну і в самій ситуації закладено багато комедійних приводів. У першій сцені стрічка натякає на "Паразитів" Пон Чжун Хо (хоча особисто для мене це був спойлер).

Проте головний здобуток фільму – важливі теми, які встигає він порушити за 20 хвилин. Про статус і соціальні умовності. І про те, чи можна будувати дружбу на брехні. Відповідь, звичайно, ми знаємо. Але чому б не нагадати?

Більше рецензій на українське та світове кіно

Читайте нас у Facebook та Telegram

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: culture@suspilne.media. Ваші історії важливі для нас!