Перейти до основного змісту

У Раді готують нову редакцію закону про права переселенців: що змінюється та чому це важливо

11 грудня у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №12301, що вносить зміни до закону "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" та низки інших нормативних актів. Це стане основою для нової редакції закону, що має вдосконалити підтримку внутрішньо переміщених осіб (ВПО) та врахувати виклики, що постали після початку повномасштабного вторгнення РФ.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

Для чого потрібні нові норми закону пояснила експертка з питань внутрішнього переміщення Центру прав людини ZMINA Марія Красненко.

Навіщо потрібні зміни?

Закон, ухвалений у 2014 році, змінювали 23 рази, проте він залишається недостатньо ефективним. Зокрема, протягом останніх років виникла потреба в нових підходах до забезпечення житла, соціальних виплат та інших послуг для переселенців.

"Після змін в уряді Мінреінтеграції перейменовано на Міністерство національної єдності з фокусом на українців за кордоном, а Міністерству розвитку громад та територій з вересня 2024 року повноваження щодо ВПО так і не були передані. Тобто протягом майже 4 місяців ці питання в уряді є “невизначеними” й, можливо, так і не будуть окремо визначеними", — наголошує Красненко.

Як формувався законопроєкт?

Розробка змін почалася у 2023 році. Робоча група при Міністерстві реінтеграції провела 10 засідань за участю депутатів, представників громадських організацій та експертів. Однак уряд його не подав. У результаті, текст був переданий депутатам, які зареєстрували законопроєкт через рік після його розробки.

"На жовтневому парламентсько-громадянському форумі, який відбувся у Хмельницькому, його фінальна версія була представлена і надана для обговорення органам центральної влади, місцевого самоврядування і громадськості", — нагадує Красненко.

Що змінюється?

Законопроєкт пропонує:

  • Соціальні виплати: ВПО зможуть отримувати їх на загальних підставах незалежно від дати переміщення.
  • Житлові права: Розширено механізми забезпечення житлом, включаючи кредитування та лізинг.
  • Психологічна допомога та реабілітація: Закон гарантує доступ до послуг за місцем проживання.
  • Освіта для дітей ВПО: Визначено можливість вибору форми навчання.
  • Довідка ВПО: Її замінять на електронний витяг, що спростить доступ до послуг.

Що далі? Законопроєкт розгляне Комітет Верховної Ради з прав людини, де відбудеться його доопрацювання. Очікується, що законопроєкт зазнає змін, адже пропозицій для доопрацювання багато.

"Експертне середовище має й надалі слідкувати за ходом цього законопроєкту, щоб убезпечити його від популістичних правок", — підсумовує Марія Красненко.

Очікується, що нова редакція закону стане важливим кроком для адаптації державної політики до нових реалій і потреб близько 4,6 млн зареєстрованих ВПО.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, WhatsApp та Facebook

Топ дня
Вибір редакції