Правозахисники зробили спільну заяву через обшук в будинку юристів Лілі Гемеджи та Рустема Кямілева в окупованому Криму 7 листопада та подальший арешт і штраф для Кямілєва за двома "адмінпротоколами". Вони зауважили, що переслідування правозахисників мають систематичний характер з боку окупаційної влади, аби змусити їх припинити свою діяльність чи співпрацювати з окупантами.
Читайте цей матеріал кримськотатарською
Відповідну спільну заяву розмістила громадська організація "КримSOS" 8 листопада.
Так, правозахисники звернулися до міжнародних організацій та іноземних урядів з наступними вимогами:
- Рішуче засудити репресії щодо Гемеджи, Кямілева та інших адвокатів у Криму і вимагати від окупаційної влади припинити їх незаконне переслідування.
- Запровадити персональні санкції проти тих, хто відповідальний за грубі порушення прав людини на півострові, зокрема, щодо співробітників "Центру з протидії екстремізму", "суддів" і "слідчих", які займаються політичними переслідуваннями адвокатів у Криму.
- Надавати підтримку адвокатам, правозахисникам, активістам та їхнім родинам, які зазнають репресій за свою професійну діяльність.
- Продовжити здійснювати моніторинг ситуації з правами людини на окупованому півострові, документувати порушення прав людини та воєнні злочини, щоб сприяти притягненню винних до відповідальності.
Нагадаємо, що 7 листопада у будинку Рустема Кямілєва та ще однієї адвокатки Лілі Гемеджі співробітники окупаційного Центру з протидії екстремізму провели обшуки та затримали Кямілєва.
Проти нього окупанти склали два "адмінпротоколи" за "дискредитацію ЗС РФ" та "пропаганду нацистської символіки", а потім засудили до 10 діб арешту та оштрафували на 50 тисяч рублів.
Водночас Представництво президента України в АРК засудило обшуки у будинку Гемеджі та Кямілєва 7 листопада.
Переслідування адвокатів в окупованому Криму
13 жовтня 2023 року росіяни затримали адвоката Олексія Ладіна. Під час обшуку та затримання в нього вилучили матеріали, що містять адвокатську таємницю. Ладіна заарештували на 14 діб за "демонстрацію забороненої символіки" та оштрафували за антивоєнну публікацію у соцмережі. Також окупаційна поліція Криму звернулася з проханням про позбавлення ліцензії на юридичну діяльність заарештованого адвоката.
У серпні 2022 року Адвокатська палата Чечні позбавила кримських адвокатів Лілю Гемеджі, Рустема Кямілева та Назіма Шейхмамбетова професійного статусу. Через це вони не зможуть брати участь у кримінальних справах.
У травні 2022 році окупанти затримали двох захисників: Еміне Авамілєва відбула п'ять діб арешту, Айдер Азаматов, отримав вісім діб арешту. Обох затримали, коли вони прибули до суду для захисту іншого адвоката — Назіма Шейхмамбетова.
26 травня 2023 року в окупованому Криму “суд” визнав винним адвоката Едема Семедляєва у "дискредитації ЗС РФ". Адвоката оштрафували на 75 тисяч рублів.
Адвоката Еміля Курбедінова до 15 лютого затримували двічі: у 2017 та 2018 роках.
15 квітня 2023 року окупанти анулювали адвокатські ліцензії кримських адвокатів Лілі Гемеджі та Рустема Кямілєва, тому вони не можуть захищати своїх підзахисних у кримінальних справах, представляти їхні інтереси під час досудового слідства та в судах. Серед них - 13 кримських політв'язнів.
Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, WhatsApp та Facebook