Перейти до основного змісту

До будинку юристів "Кримської солідарності" прийшли співробітники окупаційного Центру з протидії екстремізму

Рустем Кямілєв та Ліля Гемеджи. Кримська солідарність

До будинку юристів "Кримської солідарності" Рустема Кямілєва і Лілі Гемеджі прийшли співробітники окупаційного Центру з протидії екстремізму та провели "обстеження" будинку.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

Про це повідомив адвокат Едем Семедляєв, пише громадська організація "Кримська солідарність".

Огляд проводили за рішенням окупаційнного Київського районного суду Сімферополя, за підписом судді Долгополова. Рішення "суд" видав за зверненням т.в.о. "міністра внутрішніх справ Криму" Олексія Дмітрієва. У юристів вилучили усі технічні засоби, зокрема ті, якими вони користуються у роботі. Рустема Кямілєва після "обстеження" його будинку відвезли до окупаційного Кримського центру з протидії екстремізму в Сімферополі.

Донька Рустема Кямілєва та Лілі Гемеджі, Ніяра, розповіла як проходив обшук у їхньому домі. За її словами, рано вранці окупаційні правоохоронці увірвалися в їхній дім, примусили її батька лягти на підлогу та не дозволити їй одягнутися належним чином.

"Вхід до будинку — прямо напроти нашої кімнати, все було видно. Я прокинулася від криків: "Лягайте на підлогу! Швидко, я вам сказав — лягайте на підлогу!" Один хлопець з ОМОНу стоїть і дивиться на мене. Я кажу: "Дайте мені можливість одягнутися". Він сказав: "Ні, сиди тут"", — згадує Ніяра.

Під час обшуку співробітники вилучили телефони всіх членів сім’ї, після чого обмежили їх пересування по дому. Ніяра також повідомила про ворожі коментарі одного з працівників Центру "Е", відомого у "кримськотатарських справах", Шамбазова, який конфіскував її телефон і погрожував брату викликом до військкомату.

Силовики вилучили в Лілі Гемеджі папку сертифікатів про підвищення кваліфікації, сім листів із Південного окружного військового суду, робочі блокноти та документи, пов'язані з адвокатським статусом.

"Цілеспрямовано шукали документи адвокатського характеру. Ордери, листи із судів", — прокоментувала Ліля Гемеджі.

Експертка Кримської правозахисної групи Ірина Сєдова у коментарі Суспільне Крим заявила, що такі дії російських силовиків є частиною систематичного тиску на "Кримську солідарність", її активістів та юристів.

"Насправді, під виглядом обстеження проводяться обшуки. Це продовження дій по системному тиску на “Кримську солідарність”, її активістів, адвокатів, намагання залякати, принизити і порушити права тих, хто вже багато років захищає політичних в’язнів у Криму. Це неприпустимо. Я впевнена, що привід для обстеження, скоріш за все, вигаданий. Вони можуть сфабрикувати справу, знайти якийсь пост або інший привід, що нібито суперечить їхньому драконівському законодавству", — повідомила Сєдова.

Сєдова також пояснила, що дозвіл на "обстеження" легше отримати, ніж на повноцінний обшук, адже він не вимагає наявності відкритої кримінальної справи або вагомих підстав.

Це не перший випадок переслідування і тиску на кримських правозахисників. У липні 2022 року адвокатська палата Чечні позбавила Рустема Кямілєва, Лілю Гемеджі та Назіма Шейхмамбетова статусу адвокатів. Приводом для цього став довгий розгляд заявки про вступ із палати Чечні до кримської.

Ірина Сєдова зазначила, що позбавлення ліцензії не зупинило активістів, і окупанти тепер шукають нові способи тиску на них.

"Позбавлення ліцензії не допомогло окупантам припинити діяльність цих людей. Вони хоч і працюють як юристи, але залишаються дуже ефективними. Тепер окупанти намагаються іншими способами забрати техніку, підкинути щось або просто залякати, щоб вони припинили допомагати політв’язням. Вони плюють навіть на своє російське законодавство, а дозвіл на обстеження використовується як привід увірватися в будинок і діяти на свій розсуд", — додала експертка.

Переслідування адвокатів в окупованому Криму

13 жовтня 2023 року росіяни затримали адвоката Олексія Ладіна. Під час обшуку та затримання в нього вилучили матеріали, що містять адвокатську таємницю. Ладіна заарештували на 14 діб за "демонстрацію забороненої символіки" та оштрафували за антивоєнну публікацію у соцмережі. Також окупаційна поліція Криму звернулася з проханням про позбавлення ліцензії на юридичну діяльність заарештованого адвоката. У липні цього року його позбавили професійного статусу.

У серпні 2022 року Адвокатська палата Чечні позбавила кримських адвокатів Лілю Гемеджі, Рустема Кямілева та Назіма Шейхмамбетова професійного статусу. Через це вони не зможуть брати участь у кримінальних справах.

У травні 2022 році окупанти затримали двох захисників: Еміне Авамілєва відбула п'ять діб арешту, Айдер Азаматов, отримав вісім діб арешту. Обох затримали, коли вони прибули до суду для захисту іншого адвоката — Назіма Шейхмамбетова.

26 травня 2023 року в окупованому Криму “суд” визнав винним адвоката Едема Семедляєва у "дискредитації ЗС РФ". Адвоката оштрафували на 75 тисяч рублів.

Адвоката Еміля Курбедінова до 15 лютого затримували двічі: у 2017 та 2018 роках.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, WhatsApp та Facebook

Топ дня

Вибір редакції