Перейти до основного змісту

Щонайменше 112 українських та іноземних журналістів побували у російському полоні — ІМІ

З початку російсько-української війни 2014 року зафіксовано 634 злочини проти медіа, включаючи фізичну агресію, вбивства, обстріли журналістів та кібератаки. Щонайменше 112 іноземних та українських журналістів побували в російському полоні та стали заручниками. 17 журналістів з Криму перебувають в російському ув'язненні.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

Про це йшлося на пресконференції "Чи покарають Росію за злочини проти свободи слова в Україні?" від Інституту масової інформації (ІМІ), передає кореспондентка Суспільне Крим.

Керівниця відділу моніторингу свободи слова ІМІ Катерина Дячук заявила, що Росія намагається знищити інформацію, яку документують журналісти.

За її даними, станом на зараз, щонайменше 112 журналістів, як іноземних, так й українських, побували в російському полоні та стали заручниками. Водночас з 2022 року зафіксовано понад 50 випадків потрапляння журналістів у полон РФ.

Журналісти почали потрапляти в полон на початку березня 2014 року, коли почалася окупація Криму, каже Дячук. Тривалість полону варіювалася від кількох годин до двох років. Вони зазнавали у полоні катувань та побиття, незалежно від статі. Особливу увагу окупаційні силовики приділяють громадянським журналістам у Криму, які висвітлювали репресії Росії.

Також вона зауважила, що з початку окупації півострова через "інформаційний вакуум" почала формуватись громадянська журналістика в Криму. Активісти та патріотично налаштовані кримчани почали висвітлювати репресії Росії на півострові. Багато з них отримали довготривалі терміни ув'язнення.

"Вони отримали довготривалі терміни ув'язнення Росією. І вони є в нашому нинішньому актуальному списку полонених", — наголосила керівниця відділу моніторингу свободи слова ІМІ.

Крім того, Дячук зазначила, що РФ відновила свої погрози щодо обстрілу телевеж. Щомісяця фіксують понад 20 таких випадків.

Начальник Департаменту кримінально-правової політики та захисту інвестицій в Офісі генерального прокурора Олексій Бонюк повідомив, що з 2022 року почали фіксувати воєнні злочини проти журналістів. Спеціалізований департамент в Офісі генпрокурора займається розслідуванням цих злочинів.

Пресконференція "Чи покарають Росію за злочини проти свободи слова в Україні?". Суспільне Крим

Він наголосив на важливості боротьби з безкарністю злочинів проти журналістів в умовах війни, незважаючи на труднощі, а також на важливості публічності та притягнення винних до відповідальності.

Бонюк навів статистику за матеріалами офіційних розслідувань:

  • 107 проваджень щодо воєнних злочинів проти журналістів з боку РФ;
  • 57 загиблих журналістів (8 міжнародних);
  • 45 поранених (25 міжнародних);
  • 20 незаконно затриманих або позбавлених волі;
  • один журналіст перебуває в полоні.
  • чотири обвинувальні акти щодо 9 людей, з яких трьох засудили (одну людина позбавлена волі до 9 років, дві людини — до 12 років).

Водночас директорка Інституту масової інформації Оксана Романюк заявила, що за вищезазначені злочини має бути колективна відповідальність і санкції мають бути накладені та посилені на Росію як державу. Також має бути посилений вплив міжнародних організацій.

"Ми маємо лише зареєстровані справи, оскільки наша правоохоронна система відкриває провадження. Але ми не бачимо достатньої реакції і уваги з боку міжнародної спільноти. Навпаки, ми бачимо якісь конференції, в яких беруть участь "хороші росіяни" про те, що "давайте приймати санкції, давайте щось пом'якшувати, дуже тяжко живеться людям в Росії", — зауважила вона.

Станом на зараз, за її даними, 17 журналістів з Криму перебувають в російському ув'язненні. Деякі з них в дуже поганому стані. Зокрема, Ірина Данилович пережила інсульт і втратила слух на лівому вусі. Їй не надається медична допомога.

"В нас дуже багато питань до міжнародних організацій, чому вони не звертають на це уваги", — заявила Романюк.

Нагадаємо, щорічно 2 листопада відзначається Міжнародний день припинення безкарності за злочини проти журналістів, який був заснований ООН 2013 року.

За даними ІМІ, з 2022 року 91 медійник загинув від рук росіян, 12 з них — виконуючи професійні обов’язки. 29 цивільних журналістів перебувають у російському полоні з порушенням міжнародного законодавства, переживаючи тортури, загрози життю та здоров'ю.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, WhatsApp та Facebook

Топ дня

Вибір редакції