Чубаров закликав Кабмін закріпити за Меджлісом статус представницького органу корінного народу

Рефат Чубаров на онлайн-мітингу до 80-х роковин депортації кримськотатарського народу. Суспільне Крим

Глава Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров у День пам’яті жертв геноциду кримських татар 18 травня закликав винести в Україні судове рішення про визнання депортацію 1944 року геноцидом та закріпити за Меджлісом статус представницького органу корінного народу.

Про це він повідомив на онлайн-мітингу у Києві 18 травня, передає кореспондентка Суспільного Крим.

Чубаров наголосив, що для успішної деокупації та реінтеграції Криму вважає за необхідне:

  • завершення правоохоронним та судовими органами України розслідування причин та наслідків становлення винних у депортації кримськотатарського народу з Криму у травні 1944 року, вчиненого Радянським союзом;
  • винесення судового рішення про визнання геноцидом кримськотатарського народу;
  • негайне схвалення Кабміном, відповідно до ЗУ "Про корінні народи України" нормативного правового акту про закріплення за Меджлісом статусу представницького органу корінного народу.

"У дні вшанування світлої пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу висловлюємо підтримку і шану кримськотатарському народові, всім громадянам України на тимчасово окупованій території Криму та інших ТОТ, які залишаються відданими Україні та здійснюють спротив окупантам. Висловлюємо солідарність і пишаємось мужніми співгромадянами і політв'язнями, які залишаються незламними героями у нелюдських умовах позбавлення волі у російських в'язницях та колоніях", — заявив Чубаров.

У заході також взяли участь лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв, журналіст Андрій Куликов, член постійного Форуму ООН з питань корінних народів Сулейман Мамутов, ексзаступниця міністра закордонних справ Еміне Джеппар, журналістка Ольга Духніч, історик Мартін-Олександр Кислий, українські військові та представники кримськотатарських діаспор по всьому світу.

Депортація кримськотатарського народу

18 травня 1944 року на світанку розпочалася депортація кримськотатарського народу з Криму. У таємній постанові Державного комітету оборони "Про кримських татар" увесь народ звинуватили у зраді та колабораціонізмі і наказали виселити з Криму. Готували цю операцію тиждень, залучивши до неї 32 тисячі НКВСників.

За майже три доби з Криму вивезли близько 200 тисяч кримських татар. У дорозі та в перші роки після виселення загинуло 46% депортованих.

Вивозили переважно до республік Центральної Азії, зокрема до Узбекистану. 10 тисяч кримських татар, солдатів Червоної армії, які повернулися з фронту в Крим, теж депортували. 12 років кримські татари мали статус спецпереселенців, позбавлених громадянських та людських прав і свобод.

Офіційно повертатись до Криму депортованим дозволили у 1989 році.

У 2015 році Верховна Рада визнала депортацію кримськотатарського народу геноцидом.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook