У Болгарії відбулась друга Чорноморська безпекова конференція "Кримської платформи": які результати

Оновлено
Друга Чорноморська безпекова конференція у Софії. Фото: пресслужба Експертної мережі Кримської платформи

З метою розробки ефективних стратегій у відповідь на наявні виклики та забезпечення сталого розвитку для всіх миролюбних держав регіону, Україна та Болгарія спільно проводять 15 квітня у Софії Другу Чорноморську безпекову конференцію.

Зазначається, що співорганізаторами конференції є міністерства закордонних справ і оборони України та Болгарії у партнерстві з Центром оборонних стратегій (Україна).

Участь в конференції беруть делегації від 42 держав і 8 міжнародних організацій.

Міністр Національної оборони Литовської республіки Лаурінас Кащюнас заявив, що Україні досі бракує озброєння оборонної техніки.

"Ми підписали договір з Україною, щоб виділяти певну суму з нашого ВВП на безпеку і оборону України. Ми будемо і далі продовжувати свої зусилля. Але є відчуття, що ми робимо недостатньо. Україні досі бракує озброєння оборонної техніки. Ви бачите як страждають цивільні, інфраструктура. Українці для нас виграють час. Українці зчепилися зі справжнім злом. Українські солдати б'ються не тільки за Україну, а й за нашу безпеку і свободу. Але якщо Україна не переможе — ми зіткнемося з серйозними проблемами. Саме тому ми маємо підтримувати Україну", — сказав він.

Кащюнас також підкреслив, що Росія змогла перенести свою економіку на військові рельси.

"Вони виробляють більше амуніції. Їхня зброя стає більш технологічно досконалою. Якщо ви хочете допомогти Україні — ви маєте вкладати в свою оборону. Має бути повністю інший підхід", — резюмував він.

Перший заступник міністра закордонних справ Грузії Лаша Дарсалія зазначив, що слова щодо забезпечення безпеки в Чорноморському регіоні повинні перетворитися в дії.

"Нам не треба допустити ситуації, яка трапилася у 2008 році, коли Росія почала своє вторгнення у Грузію, мілітиризуючи цілий регіон. Нам треба, щоб слова, які ми промовляємо щодо забезпечення безпеки в Чорноморському регіоні, перетворилися на дії. Чорне море — це не територіальні води однієї країни. Це міжнародне море, яке забезпечує торгівлю та економічне зростання усіх сусідів у регіоні", — наголосив він.

Помічник Генерального секретаря з оборонної політики та планування організації Північноатлантичного договору Ангус Лапслі заявив, що дії РФ — це безпековий довготривалий виклик.

"Нам потрібно визнати, що ці виклики — це довготривалі виклики. Це не просто якась короткострокова проблема. Росія буде далі зберігати свою ворожість щодо альянсу, намагаючись порушити безпекову ситуацію в Європі. Ми маємо забезпечити політичну єдність. Щоб ми могли інтегрувати Україну до НАТО та ЄС. Це безпековий виклик покоління на роки вперед", — зазначив він.

Міністр оборони Румунії Атагас Запрянов заявив, що світ бачить як війна впливає на безпеку в Чорноморському регіоні.

"Ми будемо стояти з Україною, доки не виграємо війну. Світ побачив, що війна впливає безпеку в регіоні. Ми готові забезпечувати стабільність. Російська агресія, амбіції Кремля, який хоче повернути контроль за територією в Європі, коїть воєнні злочини", — наголосив він.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба нагадав, що Російська Федерація більше 10 років підриває безпеку, свободу судноплавства і навколишнє середовище в Чорноморському регіоні.

"Ми всі хочемо бачити Чорне море зоною безпеки, миру, торгівлі та економічного розвитку. Болгарія, Грузія, Румунія, Туреччина та Україна. На жаль, одна з країн нашого регіону — Росія — розглядає його, як місце для імперських амбіцій та війни. Більше 10-ти років Москва підриває безпеку, свободу судноплавства і навколишнє середовище в Чорноморському регіоні. Саме тому критично важливо зберігати єдність у підтримці України. Агресивна війна Росії довела, що безпека нашого регіону є неподільною", — зазначив він.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба під час виступу на Другій Чорноморській безпековій конференції, 15 квітня 2024 року. Фото: пресслужба Експертної мережі Кримської платформи

За словами очільника МЗС України, лише поразка Росія та повне відновлення суверенітету і територіальної цілісності України принесе в Чорноморський регіон стабільність, безпеку та перспективу потужного економічного розвитку.

Він також наголосив, що Україна може досягти такого результату за умови достатньої підтримки.

"Щоб наблизити цей момент нам терміново потрібні додаткові системи ППО Patriot та інші сучасні ППО, зброя і боєприпаси. Користуючись нагодою ще раз закликаю всіх наших партнерів до неординарних і сміливих кроків. Ця війна не може і не повинна бути нормалізованою. Українська ППО захищає зараз не лише українське небо від російського терору, вона також захищає сусідні Молдову, Румунію та Польщу від загрози вторгнення ракет та безпілотників в їхній повітряний простір. Та також інші чорноморські та європейські країни від можливості перекидання російської агресії на їхні території.", — заявив Кулеба.

Він наголосив, що Росія обирає лише агресію, терор та шантаж замість співпраці. І на сьогоднішній день немає іншої мови, яку Москва розуміє краще, ніж мова сили.

Міністр закордонних справ Болгарії Стефан Дімітров зазначив, що повномасштабне вторгнення РФ в Україну є прямим нападом на принципи та стандарти, за які бореться міжнародна спільнота.

"Більше як 2 роки, світ спостерігає за чимось неймовірним за час історії сучасного покоління. Ця війна є прямим нападом на принципи та стандарти за які боролася міжнародна спільнота протягом останніх років. Російська агресія підірвала міжнародну систему безпеки та зруйнувала існуючий в світопорядок. Також ця агресія є основним викликом для нас, для перегляду основних концепцій безпеки, які панували у світі. Щоденно ми спостерігаємо за людським вбивствами та стражданнями у масштабах, які немислимі у світовій історії. Принаймні у 21 столітті. І сьогодні, болгарський народ виражає повну підтримку людям, які опинились у небезпеці та у скруті", — наголосив він.

Міністр закордонних справ Болгарії Стефан Дімітров. Друга Чорноморська безпекова конференція

За словами Стефана Дімітрова, Болгарія продовжує надавати Україні підтримку для стійкого миру, зокрема для цього у Швейцарії влітку пройде саміт, в якому буде розглянутий план забезпечення миру президента України Володимира Зеленського, побудований на фундаментальних принципах міжнародного законодавства та хартії ООН.

"Політична мета — це досягти того, щоб Чорноморський басейн був оточений країнами в яких править демократія та цінності верховенства права. Дестабілізація в регіоні змінила наш спосіб торгівлі та комерційного співробітництва. Вона підірвала енергетичну безпеку та продовольчу безпеку внаслідок ракетних та дронових атак на інфраструктуру України, яка також понесла за собою великі людські жертви та руйнування. Ці глибокі та важливі наслідки поширюються на країни світу незалежно від того наскільки близько вони знаходяться від європейського Чорноморського басейну. Атаки на цивільну інфраструктуру негативно впливають на екологічну ситуацію в Чорноморському басейні. Ці проблеми вимагають об'єднаної та системної реакції. І така реакція вимагає багатобічної, багатосторонньої співпраці для забезпечення стабільності та свободи навігації у Чорноморському басейні", — підсумував міністр закордонних справ Болгарії.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook