Перейти до основного змісту

Жіноче підпілля в окупації: координаторка руху "Зла Мавка" розповіла про спротив росіянам

Ексклюзивно
Листівки руху спротиву "Зла Мавка". Telegram/ Зла Мавка

Рух спротиву "Зла Мавка" виник у березні 2023 року в окупованому Мелітополі. Його особливість в тому, що він винятково жіночий. Дівчата з тимчасово окупованих територій об'єдналися, щоб показати росіянам, що "їм тут не раді". Суспільному Крим на умовах анонімності вдалося поспілкуватися з координаторкою "Злих Мавок".

"Російська пропаганда уявляла, що спротив можуть чинити лише кремезні парубки, сильні, зі зброєю, в капюшонах. Якось так вони візуалізували український спротив в містах. І мені здається, що спочатку вони не очікували, що це можуть бути жінки та дівчата", — розповіла координаторка руху спротиву.

З початку повномасштабного вторгнення відомо про сотні випадків, коли окупанти застосовували сексуальне насильство, як терор цивільного населення.

Листівка руху спротиву "Зла Мавка". Telegram/ Зла Мавка

Офіс Генерального прокурора зафіксував 225 випадків сексуального насильства, скоєного російськими військовиками.

"Хотілося їх більше тикати саме в точкові проблеми і показувати їм, що ми все фіксуємо і що нічого не буде непокараним після деокупації", — каже голова жіночого підпілля.

За словами головної "Мавки", дівчата за ідею взяли український фольклор, де головний герой бореться з міфічними орками. На думку одразу спала Лісова Мавка.

"Розраховувала, що це буде локальний рух спротиву, де будуть дівчата лише з їхнього міста. Але з часом почали долучатися мавки й з інших окупованих армією РФ українських територій, — наголосила вона. — В якийсь момент в чатбот почали писати дівчата з Сімферополя, Севастополя і їх ставало так багато, що ми одразу вирішили зробити спеціальний плакат суто для Криму".

Дівчата зі "Злої Мавки" розробили плакат з двоголовою пташкою, як герб Росії та з написом "Не хочу виїжджати з Криму", який став мемом після вибухів торік на летовищі Саки.

Листівка руху "Зла Мавка". Telegram/ Зла Мавка

Координаторка каже, що не очікувала такої підтримки дівчат з окупованого півострова. За її інформацією, наразі в Криму партизанить понад півсотні жінок.

"Мені здається, це моя суб'єктивна оцінка, але вони трохи обезбашеніші і сміливіші. Може це через те, що вони стільки вже років під окупацією чи краще розуміють, в якій ситуації себе як краще поводити", — зазначила засновниця руху спротиву.

Рух спротиву окупантам "Зла Мавка". Telegram/ Зла Мавка

Суспільному Крим також вдалося дізнатися більше про жіночий партизанський рух в Криму від безпосередніх учасниць. Місцеві мавки написали нам, як долучилися до руху спротиву.

"Я виросла у Криму, тут навчалася, тут моя сім'я, тут усе моє життя. Це важко — взяти та залишити все нажите і переїхати в інше місто чи країну. І якби виїхали всі патріоти, то хто б кошмарив орків тут, на місцях", — розповіла учасниця руху "Зла Мавка".

Інша дівчина зазначила, що про свою позицію краще нікому не розповідати.

"Про свою проукраїнську позицію краще не розповідати на роботі чи в компанії друзів, бо ти не можеш бути впевненим в інших людях і це загрожує не лише тобі, а й твоїм рідним", — наголосила дівчина з руху спротиву "Зла Мавка".

Рух спротиву окупантам "Зла Мавка". Telegram/ Зла Мавка

Одна з кримських "мавок" пояснила, що рух пожвавішав саме там, де його учасники найбільше не згодні з окупаційним режимом.

"Більшість людей адекватно оцінюють становище та розуміють, що 9 років тому життя у складі України було набагато кращим. Тому й вирішила приєднатися до Мавок та показувати своє ставлення до окупантів", — зазначила кримчанка.

Координаторка руху "Зла Мавка" також розповіла, як можна долучитися до жіночого руху спротиву. Для цього є спеціальний анонімний чатбот @partizankabot, куди можуть писати всі, хто хоче допомогти наблизити перемогу.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, Viber та у Facebook

Топ дня

Вибір редакції