Чернівчани Гелена та Юрій Балацко втретє стали батьками у 40 років. Вагітність планували давно, але спершу відкладали через пандемію, а згодом через повномасштабну війну. Зрештою, вирішили, що життя має продовжуватися. Батьки розповідають, що зараз народження дитини сприймають інакше, зокрема – відповідальніше.
Медики кажуть, що останніми роками все більше жінок обирають народжувати пізніше. Зокрема, у перинатальному центрі була 50-річна породілля. Суспільне Чернівці розповідає, історію подружжя та як вік впливає на вагітність.
"У зрілому віці розумієш відповідальність"
"Не зміг стримати сліз. У зрілому віці, коли ти вже старший, то розумієш відповідальність. Маєш якісь переживання. Я побачив, ніби все добре, що він гарненький і запитав у медсестер, чи все добре. Кажуть: "Роздягайся, будемо класти тобі на груди". Таким було наше перше знайомство", – так про свої перші емоції після народження сина розповідає Юрій Балацко.
Юрій та Гелена втретє стали батьками – обом по 40 років. Цю вагітність планували давно, однак відкладали через пандемію та війну. Зрештою, вирішили, що життя"не можна поставити на паузу". Хлопчик народився здоровим та важить три кілограми – його назвали Дамиром.
"Дамир — це “дарувати мир”. Зараз це дуже необхідно нашій країні та світу загалом", – каже Юрій.
Під час планування вагітності подружжя проходило обстеження. Також Гелена профілактувала можливість виникнення вад розвитку нервової системи у дитини. Жінка розповідає, кожна її вагітність проходила легко – цього разу підтримували й старші діти.
Гелена мала народити дитину природним шляхом, але Дамир народився через кесарів розтин. Лікарка, яка приймала пологи, Роксолана Личук каже, такі ризики є в кожних пологах та не залежать від віку породіллі.
"Дуже довго перейми йшли. Мав би народитися сам, але був обвитий пуповиною. На УЗД нас про це попередили. Він не міг опускатися у родові шляхи", – розповідає Гелена.
Серед своїх пацієнток Личук помітила тенденцію, що жінки відкладають народження дітей на більш пізній вік. Водночас чим старша жінка, тим важче їй завагітніти, оскільки з віком кількість яйцеклітин зменшується. На перебіг вагітності вік, зазвичай, не впливає.
"Це пов'язано з розвитком допоміжних репродуктивних технологій. Зараз дуже часто жінки планують третю, четверту, повторну вагітність вже після 35 років, коли вони реалізувалися, як особистості. У нашому перинатальному центрі народжувала пацієнтка й 50 років", – каже Личук.
"Всі, кого я знаю і хто народжував після 35 років, кажуть, що батьківство у такому віці зовсім інакше. Це така насолода і радість. Коли молодий, то поспішаєш у якихось справах, а з віком інакше оцінюєш відповідальність", – каже Гелена.
"Все більше пар відкладають народження дітей"
Загалом останні кілька років кількість пологів на Буковині зменшилася втричі. Водночас щороку стає більше пар, які відкладають народження дітей. Про це у коментарі Суспільному розповів медичний директор обласного перинатального центру Василь Ринжук. Торік у перинатальному центрі з понад двох тисяч породіль майже п'ять сотень були старші 34 років.
"За рекомендаціями ВООЗ, є градація вікових груп людей. Так 18-44 роки – це молоді люди. Вік – не принциповий для вагітності й, якщо сім'я вирішила народжувати, то не важливо, чи це 40 років, 20 чи 30 років", – каже Ринжук.
Загалом цьогоріч в обласному перинатальному центрі народилися понад пів тисячі дітей. Батькам, які планують народження дітей після 34 років, лікарі радять дотримуватися здорового способу життя, уникати шкідливих звичок, зробити генетичні скринінги, а також пройти загальні обстеження за декілька місяців до вагітності.
Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: news.chernivtsi@suspilne.media
Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини