Мортенсен купив 15 хусток з картинами українців. Як чернівецький бренд створив мистецький аксесуар для кінофестивалю

Вігго Мортенсен (по центру) у залі центру Миколайчука тримає хустку чернівецького бренду. Фото: Facebook/Olexo Gladushevskyy

Чернівецький бренд створив хустку "Тіні Параджанова" із портретами творців фільму "Тіні забутих предків". Хустку створили до третього кінофестивалю "Миколайчук Open", продаж розпочали у день народження Івана Миколайчука 15 червня.

Під час кінофестивалю 15 хусток із картинами українських художників купив голлівудський актор та режисер Вігго Мортенсен.

Хустки для кінофестивалів

Хустку "Тіні Параджанова" створили до фестивалю "Миколайчук Open" у 2024 році. У програмі фестивалю є фільм "Тіні забутих предків". Це не перша хустка бренду, пов'язана з Миколайчуком. Співзасновниця "Не хустки" Ірина Сагайдак народилася у рідному селі кіномитця Чорториї. Ірина каже, що вона з дитинства знала про Івана Миколайчука, а тепер завдяки хусткам хоче, щоб про нього та його роботу дізналися більше людей.

Фото: Суспільне Чернівці

Хустку із ключовими образами фільму "Легенда про княгиню Ольгу", де зіграв Іван Миколайчук, створили торік до другого кінофестивалю "Миколайчук Open".

"Кіно — це дуже потужна частина культури, яка має сильний вплив на розвиток людини. Мені завжди хотілося підтримати українське кіно. До того ж із рідного села Миколайчука, я там народилася виросла, вчилася у школі імені Миколайчука. Я мусила бути з Миколайчук Open. Досі не перестають мурашки бігати по мені, коли я читаю історію створення фільму "Тіні забутих предків", життєвий шлях Параджанова, Миколайчука, Іллєнка. Це треба знати, дискутувати, там нескінченний потенціал", — розповідає Ірина Сагайдак.
Також у бренду є хустка "Миколайчукова хата" із зображенням рідної домівки актора у селі Чортория. Фото: Facebook/Не хустка

До Одеського кінофестивалю, який відбувався в Чернівцях у 2023 році, з'явилася хустка "Тіні Якутовича". На ній зображена картина "Під Різдво. Іван та Палагна на молитві" художника Георгія Якутовича. Це одна з тих ілюстрацій, що відтворені у фільмі "Тіні забутих предків".

Ці та інші хустки бренду могли купити відвідувачі фестивалів у Центрі Миколайчука в Чернівцях. Бренд створює хустки різних розмірів, а також краватки та мальвунки (хустинки на резинці для зачісок).

Як голлівудський актор купив хустки на фестивалі

Вігго Мортенсен, який зокрема відомий своїми ролями у фільмі "Володар Перснів" та Зелена книга", відвідав кінофестиваль "Миколайчук Open". Тут він представив свою режисерську роботу — вестерн "Мертві не завдають болю".

У проміжку між презентацією стрічки та фінальною частиною "запитань-відповідей" Вігго Мортенсену сподобався прилавок із хустками.

"Актору сподобалася ідея — популяризація мистецтва та імен художників з допомогою аксесуару: історія про Аллу Горську та Віктора Зарецького, звірі Марії Примаченко, обставини останніх днів Любові Панченко, обкладинка часопису "Жіночий світ" української діаспори в Канаді...", — розповідають на сторінці бренду.

Вігго попередив, що хоче купити хустки, а не отримати їх у подарунок, бо хоче підтримати Україну. Так він придбав 15 хусток.

Як хустки стали продовженням освітнього проєкту

Спільноту "Вільнодумні" започаткували Ірина Сагайдак з дизайнеркою Світланою Якубовською для того, щоб розповідати про культуру та історію України. Дизайни хусток повʼязані з українською культурою та українськими митцями.

"У нас є проблеми з власною ідентичністю і ми не знаємо, хто ми такі. І коли ми започаткували цю спільноту, то я теж не знала, хто я така. Коли я досліджую, читаю, пишу, співставляю, я починю розуміти, що це не просто прогалини — ми не маємо себе. Якщо одна людина не знає себе, звідки вона взялася, то так само складно нації", — розповідає Сагайдак.

Так, наприклад, зʼявилась хустка з картинами Олекси Новаківського. Ірина розповідає, що його картини схожі на стиль Вінсента ван Гога.

"Ідея створення хустки — це переосмислити, надати форми і показати українцям нативно. Зводити їх в музей у Львові складніше, ніж запропонувати їм в інтернеті хустку з картиною українського художника, де ми додатково розкажемо що це за художник", — каже Сагайдак.

Фото: Facebook/Не хустка

Як хустка робить мистецтво доступним

Ірина Сагайдак розповідає, хочуть зробити свої хустки доступними для всіх. Концепцією бренду є працювати з людьми, які не дотичні до мистецтва та поширювати українську культуру.

"Мистецтво — це не для еліти. Я читаю історії митців: Панченко, Яблонська, і вони дуже хотіли саме простого глядача", — каже Сагайдак.
Фото: Facebook/Не хустка

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: news.chernivtsi@suspilne.media