Рівень води впав на понад три метри: чи критично обмілів Дністер та як на це вплинула війна

Важливо

Із середини весни на річці Дністер у Чернівецькій області на понад три метри впав рівень води. Через це у жителів прилеглих сіл частково зникла вода у криницях та засох врожай. На обмілілому березі загинули тисячі молюсків та ікра риби. Суспільне Чернівці розповідає, чи критично обмілів Дністер та що цьому передувало.

"Пропала вся розсада"

В одному із сіл Хотинської громади через зниження рівня води у Дністрі зникла вода у криницях. Так понад три тижні тому не стало води у господарстві жительки села Анадоли Наталії. Через це мають складнощі з поливом врожаю.

"Привозимо воду машиною, ходимо під чужі криниці, де є вода. А у нас, відколи впав рівень води у Дністрі, теж пусто. Парник засох, бо нема чим поливати. Пропала вся розсада та помідори. Набираємо воду в каністри чи бочки, та виливаємо на розсаду", – каже Наталія.

У глибших криницях вода ще залишилася, але її менше, каже місцева жителька Лариса.

Різкий спад води почався під час нересту

Рівень води в Дністрі почав знижуватися із середини квітня та опустився на 3-3,5 метри. Втім, це некритично, розповів у коментарі Суспільному начальник відділу еколого-освітньої роботи нацпарку "Хотинський" Юрій Стороженко.

"За ситуацією на Дністрі ми постійно слідкуємо й робимо щомісячний фотомоніторинг. До середини квітня рівень води був навіть вищий, ніж зазвичай. Вода впала не критично. Дністровське водосховище наповнене десь на 66% – це навіть вище, ніж до створення ГЕС", – каже Стороженко.

За його словами, до початку будівництва ГЕС, Дністер був ще вужчим, а звичного вигляду набув після облаштування дамби, яка дозволила заповнити береги річки водою. Втім таке обміління шкодить рибі та молюскам.

"Вода відступала досить швидко, й молюски не здатні швидко пересуватися. Їх загинуло дуже багато: можливо сотні тисяч або мільйони. Це досить неприємна ситуація, бо різкий спад води прийшовся на нерестовий період: риба відклала ікру на мілководді, а вода відійшла, й ікра на сонці загинула", – каже Стороженко.

Національний парк "Хотинський"

Причини – не природні умови

Зниження рівня води в Дністрі зафіксували й у Держагентстві водних ресурсів. Пояснюють це відсутністю опадів, а також збільшенням обсягів роботи Дністровської ГЕС через обстріли обʼєктів інфраструктури в інших областях.

"У попередні роки це були природні умови, але з 2022 року через критичний стан в енергосистемі ми мусимо використовувати водосховище не тільки для водокористувачів, але й "Укргідроенерго" використовує його для вироблення електричної енергії", – розповів у марафоні "Суспільне.Студія" заступник голови Держводагентства Ігор Гопчак.

Так для ГЕС встановили обмеження щодо того, скільки води можна скидати з водосховища – наразі вони відповідають нормам. Стороженко каже, якщо рівень води й надалі падатиме, то є загроза, що вода зникне у криницях не лише жителів ближніх сіл, але й Хотина.

Що відомо про стан енергосистеми в Україні

У березні 2024 року Росія почала новий етап масованих обстрілів української енергетики. 22 березня росіяни вдарили по ДніпроГЕС. 11 квітня РФ здійснила атаку на об'єкти критичної інфраструктури Харкова та області, по Київській, Запорізькій, Одеській та Львівській областях. У компанії ДТЕК оголосили про серйозні пошкодження обладнання внаслідок удару РФ по двох теплоелектростанція в Україні. У "Центренерго" уточнили, що повністю знищено Трипільську ТЕС.

Торік було обміління Дністра через посуху

У 2023 році фіксували обміління Дністра через посуху. Лінія Дністра відходила від берега на понад п'ять метрів.

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Станьте частиною Суспільне Чернівці: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села. Пишіть нам на пошту редакції новин: infred.nov@gmail.com