Апеляцію Чернігівської міськради відхилили: суд підтвердив, що можливість проведення онлайн-сесій є незаконною

Постанова Шостого апеляційного адміністративного суду щодо незаконності онлайн-сесій у Чернігові та ZOOM-конференція депутатів. Олександр Гашпар/Суспільне Чернігів

Шостий апеляційний адміністративний суд відхилив апеляційну скаргу Чернігівської міської ради та залишив у силі рішення про визнання протиправним та нечинним рішення міськради про можливість проведення дистанційних (онлайн) засідань сесій.

Про це йдеться у відповідній постанові суду, яку Суспільному надав позивач у цій справі та помічник депутатки міськради Марини Семененко — Олександр Гашпар.

Постанова Шостого апеляційного адміністративного суду щодо незаконності онлайн-сесій у Чернігові. Олександр Гашпар

У Чернігівській міськраді можуть оскаржити цю постанову, подавши касаційну скаргу безпосередньо до Верховного Суду протягом 30 днів з дня її проголошення.

Нагадаємо, в.о. міського голови Олександр Ломако казав, що в Чернігові онлайн-сесію провели один раз 24 листопада 2023 року, коли "розглядали термінове питання щодо забезпечення населення газом".

Олександр Ломако. Суспільне Чернігів
"Перед початком опалювального сезону нам треба було проплатити за розподіл газу і термін був у два дні на вимогу облгазу. Тому, щоб зробити це оперативно, ми проводили онлайн-сесію. Теоретично ми могли б проводити такі сесії, щоб розглядати термінові питання щодо оборони, безпеки, енергетичної безпеки чи допомоги ЗСУ. Зрозуміло, що земельні чи бюджетні питання ми не розглядаємо на онлайн-сесіях".

Тоді на онлайн-сесію в зумі зібралися 23 депутати, на один більше за мінімально необхідний кворум. Частина вмикалися з зали засідань виконкому, інші — з робочих місць та вулиці.

Депутати тоді ухвалили два рішення: виділили майже 27 мільйонів гривень на заробітні плати освітянам та 71 мільйон для забезпечення роботи й виплати зарплат комунальному підприємству "Теплокомуненерго".

Подачу цієї апеляції Ломако раніше аргументував так:

"В мене є доповідна з нашого юридичного відділу, де йдеться про те, що мінімум 10 обласних центрів України, зокрема Дніпро, Луцьк, Рівне, Одеса та інші, які за останні чотири місяці проводили онлайн-сесії. Враховуючи воєнний стан, те, що на онлайн-сесії виносять тільки важливі питання, і практику інших обласних центрів, ми подаватимемо апеляцію".
Олександр Гашпар. Суспільне Чернігів

За словами Гашпара, саме рішення про можливість проведення онлайн-сесій внесли й розглянули у міськраді з порушенням процедури, передбаченої регламентом, а самі зміни до регламенту, якими передбачалася можливість проведення дистанційних засідань сесій не відповідають вимогам нормативно-правових актів вищої юридичної сили.

Що каже адвокат про проведення сесії в онлайн-форматі

Адвокат Олексій Кінебас називав питання законності проведення сесії онлайн дискусійним. З його слів, одну із таких скарг, яка стосується проведення сесій онлайн в Одесі розглядав Верховний Суд.

Олексій Кінебас. ФОТО: Суспільне Чернігів
"Точно сказати, чи є тут порушення, чи немає, на цей час неможливо. Я б сказав, що швидше є. Оскільки зараз на даний момент карантин вже не діє, тому ми можемо говорити, що швидше за все такий порядок проведення сесії є незаконним. Тим самим закон про місцеве самоврядування не встановлює заборону на проведення саме в такому режимі. Оскільки в законі передбачено, що порядок проведення сесії визначає регламент міської ради, очевидно на цю норму і спираються депутати коли зараз проводять сесію в такому режимі".

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.