Суд визнав незаконним рішення Чернігівської міськради про можливість проведення онлайн-сесій

Рішення суду про незаконність рішення міськради щодо проведення онлайн-сесій. Суспільне Чернігів / Getty Images

Чернігівський окружний адміністративний суд України ухвалив рішення про визнання протиправним та нечинним рішення Чернігівської міськради про можливість проведення дистанційних (онлайн) засідань сесій.

Про це йдеться у відповідному рішенні суду, яке опублікував позивач у цій справі та помічник депутатки міськради Марини Семененко — Олександр Гашпар на своїй Facebook-сторінці.

Судове рішення. Олександр Гашпар

За його словами, саме рішення внесли й розглянули у міськраді з порушенням процедури, передбаченої регламентом, а самі зміни до регламенту, якими передбачалася можливість проведення дистанційних засідань сесій не відповідають вимогам нормативно-правових актів вищої юридичної сили.

Олександр Гашпар. ФОТО: Суспільне Чернігів
"Іншими словами, Чернігівській міській раді треба дочекатися внесення відповідних змін в закон «Про місцеве самоврядування в Україні»", — зазначає Гашпар.

Міськрада планує подавати апеляцію

У коментарі Суспільному виконувач обов'язків міського голови Олександр Ломако розповів, що у міськраді планують подавати апеляцію на це рішення суду.

Олександр Ломако.
"В мене є доповідна з нашого юридичного відділу, де йдеться про те, що мінімум 10 обласних центрів України, зокрема Дніпро, Луцьк, Рівне, Одеса та інші, які за останні чотири місяці проводили онлайн-сесії. Враховуючи воєнний стан, те, що на онлайн-сесії виносять тільки важливі питання, і практику інших обласних центрів, ми отримавши рішення суду вивчимо його та плануємо подавати апеляцію".

Рішення суду набуває своєї чинності лише після розгляду апеляційної скарги. Саму апеляцію можуть подати протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення.

За словами Ломаки, в Чернігові онлайн-сесію провели один раз 24 листопада 2023 року, коли "розглядали термінове питання щодо забезпечення населення газом".

"Перед початком опалювального сезону нам треба було проплатити за розподіл газу і термін був у два дні на вимогу облгазу. Тому, щоб зробити це оперативно, ми проводили онлайн-сесію. Теоретично ми могли б проводити такі сесії, щоб розглядати термінові питання щодо оборони, безпеки, енергетичної безпеки чи допомоги ЗСУ. Зрозуміло, що земельні чи бюджетні питання ми не розглядаємо на онлайн-сесіях".

Нагадаємо, що тоді на онлайн-сесію в зумі зібралися 23 депутати, на один більше за мінімально необхідний кворум. Частина вмикалися з зали засідань виконкому, інші — з робочих місць та вулиці.

Депутати тоді ухвалили два рішення: виділили майже 27 мільйонів гривень на заробітні плати освітянам та 71 мільйон для забезпечення роботи й виплати зарплат комунальному підприємству "Теплокомуненерго".

Що каже адвокат про проведення сесії в онлайн-форматі

Адвокат Олексій Кінебас називав питання законності проведення сесії онлайн дискусійним. З його слів, одну із таких скарг, яка стосується проведення сесій онлайн в Одесі розглядав Верховний Суд.

Олексій Кінебас. ФОТО: Суспільне Чернігів
"Точно сказати, чи є тут порушення, чи немає, на цей час неможливо. Я б сказав, що швидше є. Оскільки зараз на даний момент карантин вже не діє, тому ми можемо говорити, що швидше за все такий порядок проведення сесії є незаконним. Тим самим закон про місцеве самоврядування не встановлює заборону на проведення саме в такому режимі. Оскільки в законі передбачено, що порядок проведення сесії визначає регламент міської ради, очевидно на цю норму і спираються депутати коли зараз проводять сесію в такому режимі".

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.