Тридцять шість років тому у зведеному загоні допомагали усувати наслідки аварії на Чорнобильській АЕС черкаські пожежники Сергій Дмитрієв та Іван Компанієць. Працювали по 8–12 годин, щоб виконати свій обов’язок, як нині це роблять Збройні Сили України.
36 років тому, 26 квітня, Іван Компанієць заступив на чергування. Саме тоді й дізнався про пожежу на атомній електростанції.
"За день пройшла вже інформація про те, що там вибух четвертого реактора, пожежа і так далі. Її ліквідували, що далі – не зрозуміло. Інформації не було", – розповів ліквідатор.
5 червня зібрали всіх по тривозі та сформували зведений загін із двохсот шести осіб. Їхали підміняти вінницьких колег.
"Одну третю зведеного загону направили на подачу води. Решту розділили охороняти територію Чорнобильської АЕС від пожеж та 300-кілометрову зону довкола неї. Проїхали ми по тій території. Було, звичайно, дивакувато, чи то як сказати, а тоді вже прийшло усвідомлення, що не знаю, які то були пожежні машини – чи перші може. Їх у кювет скинули. То тоді якось прийшло таке розуміння, що, дійсно, тут не мед", – розповів пан Іван.
Сергій Дмитрієв до Чорнобиля прибув пізніше. Їхав як доброволець. Розповів, що подавав воду на бетонні агрегати.
"Ми їм давали воду, а нас направляли: «Тут закрити! Там відкрити!» Наша робота – не проґавити. Якщо вода закінчиться, буде катастрофа. Працювали по 8–12 годин, зважаючи на ситуацію: був цемент, чи не було його. Нас змінювала одна зміна – 15 людей, і ми були – друга. Ми їздили доти, доки не давали відбій, щоб цемент осів", – пояснив Сергій Дмитрієв.
Найбільшим здивування на той час, сказав ліквідатор, був розмір плодів.
"Якщо в Черкасах абрикоса малого розміру, то там вона значно більша була. Все росте і стає в рази більшим. Полуниця поряд зі школою була дуже великих розмірів", – розповів Сергій Дмитрієв.
Згадують про події на Чорнобильській АЕС двічі на рік біля пам’ятника-храма. Його побудували 2017 року на честь усіх ліквідаторів.
"Кожному поколінню є місце для подвигу. Нам тоді було. Так випало на нашу долю. Ми його виконали з гідністю на той час. Дякуючи всім, у нас є місце, де ми можемо збиратися, згадувати", – розповів Іван Компанієць.
Він разом із побратимами нині в теробороні. Сказав, що продовжує свій подвиг, як і 36 років тому.
Повне відео
Що відомо
24 лютого 2022 року російські військові захопили Чорнобильську АЕС.
4 березня 2022 року росіяни всю ніч атакували Запорізьку АЕС.
Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України