Перейти до основного змісту

Угода про копалини: Свириденко заявила про "позитивний новий крок" у переговорах зі США

Важливо
Юлія Свириденко. Суспільне Чернігів

У переговорах щодо угоди про корисні копалини між Україною та США є прогрес і найближчим часом сторони планують завершити формалізацію угоди.

Про це повідомила віцепрем'єр-міністерка Юлія Свириденко.

"Позитивний новий крок зі США щодо угоди про економічне партнерство та створення фонду інвестицій у відбудову України. Наші технічні команди дуже ґрунтовно попрацювали разом над угодою — є суттєвий прогрес, юристи зробили правильні акценти у драфті угоди. Зараз ми домовились з американською стороною зафіксувати цей позитив у меморандумі про наміри — найближчим часом готуємось завершити формалізацію угоди", — зазначила вона.

За словами урядовиці, команди ще працюватимуть над конкретними пунктами в угоді.

"Багато вже пропрацьовано, і рівень угоди має бути достатньо високим. Угода підлягатиме ратифікації у Верховній Раді України, надаватиме можливість інвестицій й розвитку в Україні, а також забезпечить умови для відчутного економічного зростання й України, і США", — зазначила Свириденко.

Що відомо про угоду між США та Україною про рідкісноземельні метали

12 лютого Зеленський повідомив, що міністр фінансів США Скотт Бессент привіз в Україну чернетку угоди про доступ до українських корисних копалин на 500 млрд доларів в обмін на допомогу Вашингтона. Президент тоді зазначив, що українська сторона хоче вивчити деталі документа якнайшвидше.

14 лютого стало відомо, що Україна доопрацювала драфт меморандуму щодо партнерства і передала його американській стороні.

15 лютого на полях Мюнхенської конференції безпеки Зеленський заявив, що не дав підписати зі США угоду про рідкісноземельні метали, бо вона не готова для захисту українських інтересів.

22 лютого NV із посиланням на п'ятьох посадовців, які працюють над документом, повідомило, що нова редакція угоди України та США про рідкісноземельні копалини жорсткіша за попередню та передбачає 100% власності в американців. Також американська сторона вважає цю угоду суто комерційною і виносить обговорення питань гарантій безпеки за межі цієї домовленості.

24 лютого віцепрем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина повідомила, що наразі українська та американська команди перебувають на завершальній стадії переговорів щодо угоди про видобуток корисних копалин.

За її словами, обидві сторони "вели переговори дуже конструктивно, і майже всі ключові деталі вже узгоджені".

26 лютого прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що угода між США та Україною про корисні копалини та рідкісноземельні метали вже опрацьована.

Президент Володимир Зеленський підтвердив, що угода між Україною та США про корисні копалини та рідкісноземельні метали погоджена. За словами Зеленського, в погодженій угоді немає пункту про "500 млрд доларів".

Як пояснив Зеленський, Україна та США вказані як співвласники фонду, в який Україна передаватиме 50% доходу від майбутнього видобутку корисних копалин та рідкісноземельних металів.

Президент також заявив, що урядовці "непогано" оцінили угоду між Україною та США. Головне, що Україна не вказана в угоді як боржник США.

Зеленський також повідомив, що в угоді не вказані всі гарантії безпеки, які хоче Україна. Та в тексті йдеться, що США підтримують "зусилля України отримати гарантії безпеки, необхідні для сталого миру".

Топ дня
Вибір редакції