Краса у мармурі: на Хмельниччині є пам’ятник, на який претендував музей Петербурга

Фото: Суспільне.

Надгробний пам’ятник Лаури Пшездецкої, виготовлений у другій половині XIX століття у Римі скульптором Віктором Бродським, встановлений у Кафедральному костелі святих Апостолів Петра і Павла, що у Кам’янці-Подільському.

Про це Суспільному розповів кандидат історичних наук Валерій Нестеренко.

За його словами, на пам’ятник колись претендував Російський музей Санкт-Петербурга, але його таки залишили у Кам’янці.

Надгробний пам’ятник Лаури – це майже ціла скульптурна композиція, в якій є кілька цікавих елементів, каже Валерій Нестеренко.

«До прикладу, у цій композиції є ангел, він має факел, який опущений донизу. Це символізує згасаюче життя. Також можна побачити книгу життя, яка закрита на 21-й сторінці. Це свідчить про те, що Лаура померла у віці 21 року. Крім того, є надпис на польській мові, який говорить про те, що Лаура дівчина померла в квіті літ, але чудне її обличчя у ліпшому світі, в раю», - говорить історик.

А далі Валерій Несторенко розповідає історію Лаури та створення самого пам’ятника.

«Під час відпочинку, Лаура впала з коня і дуже пошкодила собі хребет. Внаслідок цієї травми вона важко захворіла і згодом померла. Вбиті горем батьки звернулися до свого дорого знайомого, Віктора Бродського, професора архітектури, і він з глиби італійського мармуру, вагою близько 4 тонн, зробив ось цю надгробну таку панораму», - каже кандидат історичних наук.

Фото: Суспільне.

Отець Віктор Ткач переконаний, що могила Лаури знаходиться у костелі в Чорному Острові. У цьому ж храмі колись стояв і надгробний пам'ятник з мармуру. Фото: Суспільне.

Усипальниця роду Пшездецких знаходиться у костелі Пресвятої Діви Марії в Чорному Острові. Теперішній отець-настоятель храму Віктор Ткач каже: «Ми знаємо, що власне тут, в правому нефі нашого костелу, знаходиться ця усипальниця. Там могили і Лаури, і її батьків, також інших з родини Пшездецких, а також Маркевичів».

За радянської влади костел закрили, натомість там створили будинок культури. За історичними даними, за храмом був перший цвинтар Чорноострівського захоронення, а з могил у костелі збереглися тільки три фрагменти, додає Віктор Ткач.

«Найбільше уцілів надгробний пам’ятни,к на якому написано: «Тут лежить світлої пам’яті Мечеслав Пшездецкий, народжений в Чорному Острові 12 березня 1816 року. Помер у Львові 3 березня 1873 року. Просьба про молитву», - розповідає священик.

Отець Віктор Ткач також каже, що з розповідей людей та з історичних записів знає - пам’ятник Лаури стояв раніше у Чорноострівському костелі.

Фото: Суспільне.

Костел у Чорному Острові, де знаходиться усипальниця роду Пшездецких. Фото: Суспільне.

«Коли батьки замовили в Бродського цей пам’ятник в Італії, і він був залізницею перевезений сюди, у Чорний Острів, вони хотіли поставити його в гробниці, там внизу, але він був настільки красивий, що люди просили, аби він стояв біля цієї другої колони в самому костелі», - каже Віктор Ткач.

У самій скульптурі поєднано кілька технік, говорить Валерій Нестеренко.

«Тут можна побачити як елементи неокласицизму, так і елементи барокової архітектури. Також тут присутні і елементи так званого стилю натуралізм, який був дуже поширений у другій половині 19 століття», - додає історик.

За словами Валерія Нестеренка, подібних пам’ятників Віктор Бродський створив лише два. Окрім пам’ятника Лаури, він виробив пам’ятник на честь померлої дружини одного із італійських представників уряду.

Читайте також