Президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр підписав закон про внесення змін до Основного закону ФРН, що дають змогу реформувати положення про так зване “боргове гальмо”.
Про це повідомили в офісі Штайнмаєра вранці в суботу, 22 березня, передає DW.
Раніше відповідну ініціативу схвалили обидві палати німецького парламенту — Бундестаг і Бундесрат. Голосування в Бундесраті (верхній палаті парламенту) відбулося 21 березня.
Згідно з законом, видатки на Бундесвер, а також “федеральні видатки на цивільну оборону, захист населення, розвідувальні служби, захист інформаційно-технологічних систем і допомогу державам, які зазнали нападу з порушенням міжнародного права”, у майбутньому також можуть фінансуватися за рахунок кредитів.
Нові правила поширюються на всі витрати, що перевищують один відсоток ВВП, що відповідає приблизно 43 млрд євро.
Сувора заборона на запозичення для федеральних земель також має бути ослаблена і узгоджена з федеральним урядом. Усім федеральним землям разом буде дозволено брати новий борг у розмірі до 0,35% ВВП. Розподіл відповідних сум регулюватиметься федеральним законом.
Згідно зі змінами в статті 143h Основного закону, протягом наступних дванадцяти років на інвестиції в інфраструктуру може бути залучено 500 млрд євро. Федеральні землі мають використати 100 млрд євро для своєї інфраструктури, 300 млрд євро передадуть у розпорядження федерального уряду, а решту 100 млрд євро виділять для захисту клімату.
Положення про “боргове гальмо” закладено в статті 109 Основного закону Німеччини. Його мета — змушувати уряд дотримуватися фінансової дисципліни. “Гальмо” не дозволяє надміру збільшувати борговий бюджет держави.
18 березня Бундестаг схвалив пропозицію Фрідріха Мерца влити до 1 трильйона євро в армію та інфраструктуру країни. Це розблокує 3 млрд євро допомоги для України в рамках військової допомоги.