Перейти до основного змісту

У найбільших містах Туреччини заборонили протести та мітинги до 23 березня. Як протестують у Стамбулі проти арешту мера

Люди вигукують гасла під час маршу протесту проти арешту мера Стамбула Екрема Імамоглу в Стамбулі, Туреччина, четвер, 20 березня 2025 р. AP/Khalil Hamra

В Анкарі, Ізмірі та Стамбулі заборонили проводити мітинги та протести до 23 березня. Жителі Туреччини протестують проти арешту опозиційного мера Стамбула Екрема Імамоглу.

Про це повідомляє CNN.

Мітинги та протести заборонили "з метою забезпечення громадського порядку на території провінції та запобігання будь-яким провокаційним діям, які можуть мати місце".

Мера Стамбула Екрема Імамоглу заарештували 19 березня. Його звинувачують у нібито корупції та пособництві терористичній групі. Він нібито допомагав Робітничій партії Курдистану (РПК), яку Туреччина та її західні союзники вважають терористичною організацією.

Екрем Імамоглу вважається конкурентоспроможним президенту Туреччини Реджепу Ердогану, який керує країною вже понад два десятиліття. Після його арешту по всій країні розпочались протести його прихильників.

Аналітикиня з питань зовнішньої політики Барчин Інанч розповіла кореспонденту Суспільного, що зараз протести в Туреччині не численні через очікування результатів внутрішньопартійного голосування в опозиційній партії CHP. Екрем Імамоглу є членом цієї партії, і його планували висувати на президентські вибори.

"Таким чином, опозиція хоче показати уряду, що існує значна підтримка пана Екрема Імамоглу. Тому зараз багато людей зосереджені на неділю. Але до неділі, звичайно, також є очікування, що деякі спорадичні демонстрації можуть відбутися в Стамбулі і по всій Туреччині", — говорить Барчин Інанч.

Аналітикиня також говорить, що всередині опозиції з'явився розкол через ситуацію з затриманням Імамоглу. Частина опозиційних сил готова підтримати вуличні протести, та є представники опозиції, які побоюються провокацій з боку влади під час протестів та перетворення мирного протесту на насильницький.

"Навіть деякі з прихильників нинішнього уряду відчувають певну несправедливість стосовно опозиції, лідера опозиції. Але якщо демонстрації переростають у насильство, то навіть деякі з прихильників влади, які, можливо, симпатизують справі опозиції, можуть обернутися проти опозиції, тому що вони скажуть, що все йде погано, все стає насильницьким, і у влади завжди є можливість представити їх як справу рук іноземних сил", — говорить Барчин Інанч.

Та попри настрої всередині партії CHP, жителі Туреччини виходять на протести, говорить аналітикиня. За її словами, протести відбуваються не лише у Стамбулі та столиці Анкарі, а також у невеликих містах по всій країні, навіть там, де є більша підтримка Реджепа Ердогана.

"Президент родом з міста під назвою Різе, і, якщо я не помиляюся, в Різе також відбулися демонстрації, в його рідному місті, якщо не помиляюся. Отже, я можу сказати, що демонстрації, протести, скажімо так, не обмежуються великими містами, такими як Стамбул, Ізмір і столиця Анкара, але також відбуваються демонстрації і в інших містах", — повідомила Інанч.
Студенти університету вигукують гасла під час маршу протесту проти арешту мера Стамбула Екрема Імамоглу в Стамбулі, Туреччина, четвер, 20 березня 2025 р. . AP/Khalil Hamra

Аліса Каюн, жителька Стамбула, розповіла кореспонденту Суспільного, що протести відбуваються мирно, але вони не численні.

"В основному протестує молодь в університетах. Їм по 21-23 роки. Вони не бачили іншого життя (Реджеп Ердоган з 2003 року керує Туреччиною як прем'єр-міністр, а з 2014 — як президент — ред.). Всі протести організовані, більшість протестувальників виходить на мітинги після навчання та роботи", — говорить вона.

За її словами, життя у Стамбулі триває. Також зараз у Туреччині РамаданМісяць обов'язкового для мусульман посту, є одним з п'яти стовпів ісламу. У 2025 році триватиме до 30 березня, тому протестувальники виходять на демонстрації після іфтаруВечірнє розговіння під час Рамадану.

Та попри піст, люди у Туреччині виходять на протести у багатьох містах, говорить Аліса Каюн. Вона повідомляє, що турецькі медіа інформують про протести у містах як Адана, Конья, Трабзон.

"Ця подія викликала широкий доволі таки резонанс у суспільстві, зокрема через його політичне значення самого мера Стамбулу, бо його ж вважають ключовим опозиційним лідером", — говорить вона.

У її районі люди, навіть без виходу на протести, виражають свою позицію іншими методами, говорить Аліса. Люди можуть гримати каструлями у відкриті вікна, вимикати світло ввечері після іфтару.

Також, за її словами, є певні проблеми зі зв'язком через те, що турецька влада намагається порушити контакти між протестувальниками. Та люди все одно збираються через заклики у соцмережах та публікують інформацію про протести.

"Я не можу сказати що у Стамбулі протестують "сотні тисяч людей", але це точно тисячі людей. Ввечері вони виходять на площі, йдуть великими вулицями міста у європейській частині Стамбула. Деякі станції метро перекриваються. Точної кількості людей ми не знаємо, але їх багато", — говорить Аліса Каюн.

До випуску цього матеріалу долучився журналіст Суспільного Роман Середюк.

Топ дня
Вибір редакції