Військовослужбовці ЗСУ, які створюють технологічні рішення для армії, зможуть отримати винагороду за свої розробки, а держава зможе ефективніше їх масштабувати.
Про це повідомили у Міноборони.
Там розповіли, що наразі військовослужбовці наукових установ, спеціалізованих технологічних центрів, технічних майстерень та інших підрозділ Сил оборони щодня працюють над такими рішеннями, однак права інтелектуальної власності на них залишаються незахищеними, на відміну від цивільної сфери.
Для розв’язання цієї проблеми у парламенті зареєстровано законопроєкти №13110 та №13111 про внесення змін до Цивільного кодексу України та профільних законів.
Вони передбачають такий розподіл прав інтелектуальної власності:
- особисті немайнові права (авторство, збереження цілісності твору) належатимуть військовослужбовцеві, який є автором або винахідником такого об’єкта;
- майнові права (використання, ліцензування) набуватиме держава в особі Міноборони (або іншого органу, де особа проходить військову службу).
У Міноборони пояснили, що ці зміни до законодавства забезпечать виплату справедливої винагороди військовослужбовцям за створені ними об’єкти прав інтелектуальної власності.
Також буде усунуто перешкоди для масштабування технологічних рішень завдяки чітким повноваженням Міноборони на видачу ліцензій.
Обидва документи розроблені спільно відділом з питань інтелектуальної власності Головного управління військової юстиції, Українським національним офісом інтелектуальної власності та інновацій та Інститутом правотворчості та науково-правових експертиз Національної академії наук України.
В оборонному відомстві додали, що у разі їх ухвалення, зміни стануть першим кроком до оновлення нормативної бази з питань інтелектуальної власності на військовій службі.