Перейти до основного змісту

Російські активи в ЄС залишаться замороженими до кінця війни та компенсації збитків

Європейський Союз залишить знерухомленими російські заморожені активи, доки Росія не припинить війну проти України.

Про це йдеться у заяві, яка опублікована на сайті Європейської ради за підсумками саміту блоку, що відбувся 20 березня.

"Згідно з законодавством ЄС, російські активи повинні залишатися знерухомленими, доки Росія не припинить свою агресивну війну проти України та не відшкодує їй збитки, завдані цією війною", — пояснюється у тексті.

Водночас зазначається, що ЄС залишається "готовим посилити тиск" на Росію, в тому числі шляхом запровадження подальших санкцій і посилення контролю за виконанням, "щоб послабити її здатність продовжувати вести агресивну війну".

"Європейський Союз та його держави-члени сприятимуть мирному процесу та допоможуть забезпечити справедливий і міцний мир для України, що відповідає інтересам як України, так і Європи в цілому", — запевняється у заяві.

Заморожені активи РФ та ініціатива ERA від G7 та ЄС

З початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну закордоном виявили заморожені активи Банку Росії на майже 280 млрд євро — понад дві третини з них в Євросоюзі.

Бельгійська компанія Euroclear тримає близько 191 млрд євро, що належать російському Центробанку, яка у 2023 році заробила на них близько €4,4 млрд, пише Financial Times із посиланням на фінансовий звіт Euroclear.

У липні 2024 року лідери країн G7 та ЄС домовилися використати відсотки від заморожених російських активів для виділення Україні 50 мільярдів доларів. Проте США вимагають від ЄС чітких гарантій, що кредит для України можна буде повністю "погасити" активами в ЄС, оскільки спливає термін санкцій Євросоюзу проти Росії.

Згодом у Вашингтоні заявили, що не розблокують російські активи, допоки Москва не виплатить Києву репарації в повному обсязі.

У жовтні 2024-го лідери країн "Групи семи" (G7) погодили Україні кредит на 50 млрд доларів, який погашатимуть коштом прибутків від заморожених російських активів.

10 грудня торік США оголосили про виділення Україні позики у 20 млрд доларів, яка буде погашена коштом заморожених активів РФ, Євросоюз надасть до 35 млрд, Велика Британія виділить майже 3 млрд через механізм G7.

Топ дня
Вибір редакції