Перейти до основного змісту

Росія атакувала Кропивницький, технічні групи від України та США зустрінуться у Джидді. 1121 день війни

Онлайн
Пошкоджений будинок на вулиці Миру. Суспільне Кропивницький

20 березня — 1121-й день Україна протистоїть повномасштабному вторгненню Росії. Суспільне веде текстовий онлайн усіх подій війни РФ проти України. Попередні головні новини читайте тут, відеорепортажі — на YouTube Суспільне Новини.

Головне на цей час:

В Черкасах працює ППО

В Черкасах працює ППО, повідомляють кореспонденти Суспільного.

На Київщині працюють сили ППО

На Київщині працюють сили ППО по російських дронах, повідомили в КМВА.

У Сумах було чути звук вибуху

У Сумах було чути звук вибуху, повідомляють кореспонденти Суспільного.

Війська РФ масовано атакували Одесу

Війська РФ масовано атакували Одесу та район безпілотниками. Постраждали троє людей, серед них неповнолітня. Є пошкодження цивільної інфраструктури, зокрема, житлової багатоповерхівки, ТЦ та магазинів.

Про це повідомив керівник ОВА Олег Кіпер.

Також через атаку у трьох локаціях Одеси спалахнули пожежі, є локальні аварійні відключення електроенергії у трьох районах міста. Повітряна тривога триває. Є ймовірність повторних ударів.

Київ — повітряна тривога

У Києві оголосили повітряну тривогу, повідомили в КМДА.

В Одесі пролунали вибухи: місто під атакою російських дронів, видно пожежу

В Oдесі пролунали вибухи ввечері 20 березня. У регіоні оголошена повітряна тривога. Після вибухів у місті видно пожежу.

Про це повідомляють кореспонденти Суспільного.

Регіон перебуває під атакою російських дронів. Про їхній рух у напрямку Одеської області з акваторії Чорного моря повідомили в Повітряних силах.

Станом на 22:35 в Одесі пролунало понад 18 вибухів. У місті видно пожежу.

Вже понад 15 вибухів у Одесі, повідомляють кореспонденти Суспільного. У Повітряних силах попередили про загрозу дронів з акваторії Чорного моря. Повітряна тривога в регіоні триває.

"Коаліція охочих" наступного тижня збереться у Парижі на зустріч щодо України

Наступного тижня лідери європейських держав, Великої Британії та Канади зустрінуться у Парижі, щоб обговорити подальшу підтримку України.

Про це повідомляє агентство Bloomberg, посилаючись на неназваних співрозмовників, знайомих із цим питанням.

За їхніми словами, у зустрічі планують взяти участь Німеччина, Італія та Польща, а також країни, що не входять до Євросоюзу, зокрема, Велика Британія та Канада.

Інших подробиць співрозмовники журналістів не навели.

Армія РФ атакувала прифронтові населені пункти Запорізької області

Про це повідомив керівник ОВА Іван Федоров у своєму Телеграм-каналі.

За його словами, пролунало щонайменше чотири вибухи. Атака триває.

Музей радянської монументальної пропаганди планують створити на ВДНГ в Києві

У Києві планують створити Музей монументальної пропаганди. Вже оголосили конкурс на дослідження історії та концепції ВДНГ як радянського ідеологічного простору. Про це йдеться на сайті ВДНГ.

Ідея створити музей виникла ще у 2016 році. Зазначається, що дослідження радянської історії та створення музею допоможе зберегти комплекс і переосмислити його.

"Радянська історія комплексу закладена в його архітектурі: павільйони, споруди та символіка вже є частиною майбутньої експозиції. Ці пам'ятки не зазнали змін в радянський період — вони від початку створювалися саме такими", — йдеться в повідомленні.

В Одесі було чутно вибух, повідомляють наші кореспонденти.

Келлог: США планують провести непрямі переговори в Саудівській Аравії між Україною та РФ

Про це спецпредставник США Кіт Келлог заявив у радіошоу американського ведучого Гленна Лі Бека.

"Цього тижня ми відправляємо те, що ми називаємо технічними командами, на так звані непрямі переговори в Саудівську Аравію, де беруть участь обидві сторони.Вони перебувають в окремих кімнатах, і ви, по суті, говорите: «Гаразд». Які ваші умови? І ви звертаєтеся до іншої сторони: «Які ваші умови?». Це, по суті, човникова дипломатія між кімнатами в Ер-Ріяді, і ось де вони перебувають. А потім ми подивимося, куди ми зможемо прийти до всеосяжного припинення вогню, і це буде першим кроком до закінчення цієї війни", – сказав Келлог.

Угорщина виступає за переозброєння Європи, але без надання допомоги Україні

Про це повідомив депутат парламенту Угорщини та радник прем'єр-міністра Віктора Орбана Балаж Орбан, передає кореспондентка Суспільного.

За словами радника, Угорщина вважає, що Євросоюз має витрачати більше коштів на оборону, адже це означає більше суверенітету для Європи. Цю позицію Угорщина нібито займає вже близько 10 років, і всі ці роки Угорщина критикувала ЄС за ігнорування витрат на оборону й озброєння.

Та Євросоюз має витрачати кошти лише на власну оборону і не допомагати третім країнам, вважає Балаж Орбан.

"Тому ми вважаємо, що інтереси Європейського Союзу і європейського народу важливіші, ніж інтереси інших країн. Тому я розумію, що їхня позиція полягає в тому, що вони хочуть отримати більше грошей від Європейського Союзу, але наш обов'язок — захищати та забезпечувати безпеку європейців", — повідомив депутат угорського парламенту.

Україна обговорює з партнерами продовження роботи зі збору даних про українських депортованих дітей

Про це в ефірі Суспільного повідомив засновник організації Save Ukraine Микола Кулеба. Він розповів про переговори з європейськими партнерами, зокрема Великою Британією та Канадою, щодо продовження роботи зі збору даних про українських дітей, яких викрала Росія.

За його словами, необхідно зберегти інформацію, зібрану Єльським університетом, адже вона є беззаперечним доказом воєнних злочинів. Програму пошуку викрадених дітей ініціював Держдепартамент США, який фінансував дослідження університету. Було встановлено місця перебування дітей, зокрема тих, чиї батьки загинули або були заарештовані, а зібрані дані мали передати європейським правоохоронцям та Міжнародному кримінальному суду.

"Необхідно зберегти інформацію, зібрану Єльським університетом. Якщо процес її знищення було запущено, то його потрібно зупинити. Ці дані – беззаперечні докази воєнних злочинів Путіна", – наголосив Кулеба.

Зеленський зустрівся з представниками парламенту Норвегії

"Зустрівся із президентом Стортингу Норвегії Масудом Гарахані та головами політичних партій, представлених у парламенті. Дуже цінуємо те, що всі партії обʼєднані в підтримці України. Спілкувалися про консолідацію міжнародної підтримки на парламентському рівні, напрями нашої подальшої співпраці. Поінформував парламентарів про дипломатичні зусилля для досягнення миру, бачення майбутньої безпекової архітектури для України та Європи, гуманітарні зусилля з повернення наших дітей додому", – повідомив президент України у соцмережах.

Норвегія надасть Україні військової допомоги на майже 8 млрд доларів

Прем'єр-міністр Норвегії Йонас Гар Стьоре заявив, що потроєння допомоги для України, яке нещодавно схвалив парламент країни, "негайно" втілюється. Про це очільник норвезького уряду сказав під час спільної пресконференції із президентом України Володимиром Зеленським в Осло.

"Потроєння оборонної підтримки Норвегії для України, яке було одностайно погоджено парламентом, тепер негайно втілюється у підтримці артилерійських боєприпасів, потужностей безпілотників, а також на інвестиції у власну оборонну промисловість України", — розповів Стьоре.

Він також зазначив, що партнерство між Україною та Норвегією "розвивається щодня".

Своєю чергою Зеленський пояснив, що ця допомога від Норвегії сягає майже 8 мільярдів доларів США.

Румунія до кінця 2025 року продовжила допомогу для частини українських біженців

Як повідомляє румунське інформагентство Agerpres, румунський уряд ухвалив нормативний акт, який до кінця року продовжує "надання підтримки та гуманітарної допомоги іноземним громадянам або особам без громадянства із зони збройного конфлікту в Україні".

Ця допомога поширюється на людей, які в'їхали до Румунії до 1 липня 2024 року та розміщені в місцях для біженців, й становитиме 500 леїв на місяць на одну людину та 1500 леїв на місяць на сім'ю.

Крім того, підтримка доступна для людей, які мають інвалідність або тимчасово непрацездатні, жінок на третьому триместрі вагітності та інших вразливих категорій.

Окрема постанова уряду Румунії уточнює механізм виплати одноразової допомоги для біженців з України, які прибули й отримали посвідку на проживання до 1 липня 2024 року. Вона надається на три місяці поспіль у розмірі 750 леїв на місяць на одну людину і 2000 леїв на місяць на сім'ю.

У центрі Рівного пролунав вибух

Як повідомляє Національна поліція, попередньо встановлено, що поблизу одного із ТРЦ міста вибухнув саморобний вибуховий пристрій (СВП), що перевозився в автомобілі.

Вибух в авто стався сьогодні, 20 березня, близько 13:40 на вулиці Київській. Унаслідок вибуху постраждали водій та пасажир — їх госпіталізували.

Вибухотехніки поліції обстежили територію. На місці працювала слідчо-оперативна група.

Зеленський провів зустріч із прем’єр-міністром Норвегії Йонасом Гаром Стере

"Норвегія протягом трьох років цієї війни абсолютно принципово з нами, на стороні захисту життя, і всі українці це цінують. Сьогодні з премʼєр-міністром говорили про спільні зусилля для досягнення достойного, сталого миру для України, підкріпленого міцними гарантіями безпеки. Також про нашу обʼєднану дипломатичну роботу, конкретні шляхи зміцнення наших захисних можливостей. Про ППО, боєприпаси, інвестиції в українську оборонку, взаємовигідні спільні виробництва, які можемо створювати та розвивати. Все це справді додасть безпеки нашим народам і всій Європі", – повідомив Володимир Зеленський.

Винахідники у ЗСУ зможуть отримати винагороду за свої розробки

Військовослужбовці ЗСУ, які створюють технологічні рішення для армії, зможуть отримати винагороду за свої розробки, а держава зможе ефективніше їх масштабувати.

У Міноборони повідомили, що наразі військовослужбовці наукових установ, спеціалізованих технологічних центрів, технічних майстерень та інших підрозділ Сил оборони щодня працюють над такими рішеннями, однак права інтелектуальної власності на них залишаються незахищеними, на відміну від цивільної сфери. У Міноборони пояснили, що ці зміни до законодавства забезпечать виплату справедливої винагороди військовослужбовцям за створені ними об’єкти прав інтелектуальної власності.

Також буде усунуто перешкоди для масштабування технологічних рішень завдяки чітким повноваженням Міноборони на видачу ліцензій.

Євросоюз відмовився від конфіскації заморожених активів РФ

Вони залишаться знерухомленими, доки Росія не припинить війну проти України. Про це йдеться у заяві, яка опублікована на сайті Європейської ради за підсумками саміту блоку, що відбувся 20 березня.

"Згідно з законодавством ЄС, російські активи повинні залишатися знерухомленими, доки Росія не припинить свою агресивну війну проти України та не відшкодує їй збитки, завдані цією війною", — пояснюється у тексті.

Водночас зазначається, що ЄС залишається "готовим посилити тиск" на Росію, в тому числі шляхом запровадження подальших санкцій і посилення контролю за виконанням, "щоб послабити її здатність продовжувати вести агресивну війну".

У США представили резолюцію про невизнання окупованих територій України російськими

Проєкт двопартійної резолюції представив член Палати представників США від Республіканської партії Браян Фіцпатрік спільно з колегами.

"Так само, як ми відмовилися визнати радянську анексію країн Балтії, ми ніколи не повинні легітимізувати загарбницьку війну Росії проти України. Кордони неможливо перекроїти силою. Суверенітет України є непорушним, її незалежність абсолютна, а будь-які спроби визнати претензії Росії є зрадою міжнародного права та демократичних цінностей", – йдеться у повідомленні конгресмена.

Він додав, що його резолюція про невизнання — визначальний документ про політику США проти незаконної війни Путіна.

Ця резолюція відкидає будь-які претензії Росії на суверенну українську територію, включаючи Крим, Донецьк, Луганськ, Запоріжжя та Херсон. Гарантує, що жодна політика чи дії США не означатимуть визнання незаконної окупації Росією.

Зеленський про ЗАЕС і США: "Питання власності ми не обговорювали"

Президент України Володимир Зеленський заявив, що не обговорював з президентом США Дональдом Трампом питання власності Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС). Натомість відкрите питання інвестицій і модернізації.

Про це Зеленський сказав під час спільної пресконференції з прем'єр-міністром Норвегії 20 березня.

Всі АЕС належать народу України. Це державні атомні електростанції, це не приватна власність. Вся атомна енергетика належить державі Україна, включно з окупованою ЗАЕС в Енергодарі. І це визнають всі: МАГАТЕ, різні міжнародні інституції. Мало того, персонал, який там працює, — це персонал, який отримував постійну заробітну плату від України, і вони — громадяни України. Росіяни незаконно змінили керівництво станції, але всі атомники там українці”, — сказав Зеленський.

Він підтвердив, що Трамп під час розмови піднімав питання ЗАЕС, однак питання власності при цьому не обговорювалося.

“Я не знаю, чи вони це обговорювали з руськими, чи не обговорювали. Президент Трамп мене запитав: “Що ви думаєте про цю станцію?”. Я йому сказав, що вона працювати, якщо вона не буде українською, ні на кого не буде. Це незаконно, вона не зможе. Ми розпоряджатися цією станцією не можемо, бо вона державна”, — сказав президент.

Зеленський додав, що якщо американці думають, як знайти вихід з цієї ситуації, якщо вони хочуть її забрати у росіян, хочуть інвестувати, модернізувати — це інше питання. І воно — відкрите.

“Це питання (інвестицій, модернізації — ред.) відкрите, ми це можемо говорити, але питання власності ми точно не обговорювали з президентом Трампом. Мало того, ми не обговорювали й інші меседжі, які я зараз бачу в пресі, щодо в цілому генерації в Україні”, — сказав Зеленський.

Він наголосив, що Україна не буде про це говорити.

“В України зараз працюють 15 блоків, це все належить нашій державі, ми під’єднанні до європейської мережі. Для нас це серйозні гарантії енергетичної безпеки”, — сказав президент.

З Дональдом Трампом про Крим не говорили — Зеленський

Під час телефонної розмови 19 березня Володимир Зеленський та Дональд Трамп не торкалися питання Криму. Зокрема, не обговорювали повідомлення у ЗМІ про те, що адміністрація президента США розглядає можливість визнати півострів російським.

Про це президент України розповів під час пресконференції з прем'єр-міністром Норвегії Йонасом Гаром Стьоре.

За словами Зеленського про Крим з Трампом він спілкувався торік у Нью Йорку.

"Його цікавило,чому українці, так люблять, бо він чув, що українці дуже люблять Крим. Я йому сказав, що це унікальна природа, це наша невід'ємна частина, це наш український півострів", — сказав Зеленський

За словами президента України без українців Крим вмирає.

"Крим вмирає, бо вся логістика пов'язана з материковою Україною. Вода, логістика. Найголовніше, що для туризму? Всі вам скажуть: "Туристи". В Криму немає туризму. В Криму 11 років немає В Крим приїжджали влітку 3 млн туристів. 2 млн 800 українців. Це відповідь: Можна, що хочеш зробити, п'ятизіркові готелі, багато різних будівель, але ви не завезете туди мільйони туристів", — сказав президент.

24 березня представники США зустрінуться окремо з представниками України та РФ — Зеленський

Президент України Володимир Зеленський повідомив, що 24 березня представники США проведуть окремі зустрічі з представниками Росії та з представниками України у Саудівській Аравії.

Спершу США зустрінуться з Україною, а потім з Росією. Ці зустрічі відбуватимуться паралельно, на одну зустріч — одна тема, заявив президент.

"Ми готові до припинення вогню. Ми спочатку пропонували припинення вогню у небі та на морі, адже це легше контролювати. Та американська сторона запропонувала повне припинення вогню у Саудівській Аравії. Ми одразу погодились. Та після контакту США та Росії ми знову повернулись до часткового припинення вогню — щодо енергетичної інфраструктури, а також іншої цивільної інфраструктури. Ми підготуємо об'єкти цивільної інфраструктури, і сторони будуть домовлятись", — сказав Зеленський.

Зеленський також ще раз наголосив, що Росія не погодилась на повне припинення вогню в Україні. Це означає, що Росія хоче продовжувати війну проти України, зауважив президент.

Генсек ООН зробив заяву щодо припинення вогню в Україні

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш заявив, що важливо, щоб припинення вогню проклало шлях до справедливого миру в Україні.

Про це Гутерреш сказав на спільному брифінгу з головою Євроради Антоніу Коштою під час саміту лідерів Євросоюзу в Брюсселі 20 березня.

“Очевидно, що будь-яке припинення вогню вітається, тому що воно рятує життя, але важливо, щоб припинення вогню проклало шлях до справедливого миру в Україні. А справедливий мир в Україні — це мир, який поважає Статут ООН, міжнародне право і резолюції Ради Безпеки, зокрема, про територіальну цілісність України”, — заявив Гутерреш.

Українці, які незаконно перебувають на території РФ, зобов'язані "легалізуватися" або виїхати: Путін підписав указ

Очільник Кремля Володимир Путін підписав указ згідно з яким громадяни України, які "перебувають без законних підстав" у Росії, зобов'язані виїхати до 10 вересня 2025 року або ж "легалізуватися".

Указ опубліковано на порталі правової інформації Росії 20 березня.

У документі також йдеться, що "іноземні громадяни" або "особи без громадянства", які прибули на підконтрольну Росії територію чотирьох областей України, про анексію яких Росія оголосила у 2022-му (Донецька, Луганська, Запорізька та Херсонська області), повинні до 10 червня цього року пройти медосвідчення, у тому числі тести на вживання наркотиків та аналізи на ВІЛ.

В указі міститься посилання на указ Путіна від 30 грудня 2024 року "Про тимчасові заходи щодо врегулювання правового становища окремих категорій іноземних громадян". У цьому документі перераховані дії, які російська влада вважає врегулюванням правового становища іноземців, що перебувають у країні.

Як випливає з тексту указу, від громадян України, зокрема, вимагатимуть здати біометричні дані, пройти медогляд, включаючи тести на наркотики, іспит на знання російської мови та історії Росії. Також вони мають "погасити наявні заборгованості".

Італія оголосила конкурс на очищення земель України від вибухонебезпечних предметів: у пріоритеті — Харківська область

Італійська агенція розвитку співробітництва оголосила грантовий конкурс на очищення земель від мін та інших вибухонебезпечних предметів у прифронтових областях. Пріоритетною для реалізації проєктів обрали Харківську область.

Про це повідомили 20 березня на сайті Міністерства економіки.

"Проєкти мають бути спрямовані на нетехнічне та/або технічне обстеження територій, а також включати елемент інформування населення про мінні загрози. Загальний бюджет конкурсу – шість мільйонів євро. При цьому сума одного проєкту не повинна перевищувати 1,8 мільйона євро", — йдеться у повідомленні.

Згідно з правилами, заявниками можуть бути лише неприбуткові організації, які разом з тим "можуть залучати комерційних операторів протимінної діяльності як партнерів у реалізації проєктів".

Заявки прийматимуть до 11 травня. Загальна запланована тривалість проєктів — до 15 місяців, зазначили у Мінекономіки.

США та Росія проведуть переговори 24 березня у Саудівській Аравії

Представники США та Росії зустрінуться у Саудівській Аравії 24 березня для консультацій.

Про це повідомив помічник очільника Росії Юрій Ушаков, передає російське державне агентство ТАСС.

Росію на переговорах представлять сенатор Григорій Карасін та радник директора ФСБ Сергій Бесіда. Хто представить США — Ушаков не повідомив, та він заявив, що американська делегація "вже сформована".

За словами Ушакова, переговори матимуть "консультаційний характер". Він також повідомив, що регулярно спілкується з радником з нацбезпеки президента США Майком Волцом, і розмови між ними "досить продуктивні".

"Угруповання військ РФ на кордоні з Харківщиною є і нікуди не зникало": речник ОТУ "Харків" — про ситуацію на півночі

Чисельність військ РФ на півночі Харківської області за останній час не зазнала суттєвих змін.

Про це Суспільному розповів речник ОТУ "Харків" Павло Шамшин.

"Підрозділи російської армії утримують створене раніше угруповання військ, проводять часткову заміну особового складу та поповнюють втрати, яких їм завдають Сили оборони України. Щодо планів ворога можемо сказати, що росіяни не відмовилися від створення так званої буферної зони уздовж нашого кордону, що нібито має захистити їх від ураження різними типами озброєння. Наразі реалізувати задумане ворогу не вдається і ми докладемо всіх зусиль, щоби цього не допустити", — сказав Шамшин.

Німеччина збільшить військову допомогу Україні до 7 млрд євро — Шольц

Німеччина збільшить військову допомогу Україні до 7 мільярдів євро — 4 мільярди євро вже заплановано, ще 3 мільярди будуть додані завдяки внесеним поправкам до німецької Конституції.

Про це заявив канцлер ФРН Олаф Шольц перед початком зустрічі Європейської Ради.

"Для нас важливо, щою Україна залишилася незалежною, суверенною і демократичною країною, щоб вона змогла продовжувати свій шлях до ЄС і могла утримувати свою власну сильну армію. Має бути зупинений фактичний застій, і тому важливо, щоб ми продовжували значну підтримку України, як у межах ЄС загалом, так і з боку наших друзів та окремих держав", — сказав він.

Канцлер нагадав, що Бундестаг схвалив поправку до Конституції, яка дозволить фінансувати те, що необхідне для захисту Німеччини, співпраці в Європі у галузі оборони, а також для військової допомоги, яку потрібно мобілізувати для України.

За словами Шольца, це важливий крок у напрямку інвестицій в інфраструктуру та водночас інші необхідні заходи.

"Сподіваюся, що завтра Бундесрат також ухвалить це рішення, щоб ми отримали можливість зробити все, що потрібно. Ухвалені рішення передбачають подальше збільшення нашої допомоги Україні. Загалом це буде 7 мільярдів євро, вже передбачені кошти доповняться ще 3 мільярдами", — сказав він.

Це означає, що цього року, як і раніше, Німеччина залишається найбільшим за величезним відривом підтримувачем України в Європі. І ми залишимося ним. Це важливий сигнал, особливо в цій конкретній ситуації.

Розвіддані, передані Білому дому, свідчать, що українці не були "оточені" в Курській області — Reuters

За даними іноземної розвідки, українські солдати в Курській області РФ за останні дні втратили позиції, але не оточені російськими військами, всупереч нещодавнім коментарям президента США Дональда Трампа і керівника Росії Володимира Путіна.

Про це пише Reuters з посиланням на заяви трьох американських та європейських чиновників, знайомих з оцінками розвідки своїх урядів.

Повідомляється, що американські спецслужби, включно з ЦРУ, поділилися цією оцінкою з Білим домом протягом останнього тижня, сказав американський чиновник і ще одна людина, знайома з цим питанням. Однак Трамп продовжує стверджувати, що українські війська оточені в Курській області Росії, пише агенція.

За оцінками американської та європейської розвідки, українські війська зіткнулися з інтенсивним тиском з боку російських сил, але вони не перебувають в повному оточенні, заявили чиновники.

Експерти назвали заяву Путіна від 13 березня про те, що українські війська в Курську нібито були відрізані і в кінцевому підсумку будуть змушені “здатися або померти”, дезінформацією, покликаною показати, що Росія пропонує поступки, рятуючи життя українських солдатів, що дає Путіну важелі впливу в переговорах про припинення вогню.

У своєму дописі в соціальній мережі 14 березня Трамп повідомив, що попросив російського президента зберегти життя тисячам українців, які, за його словами,

“повністю оточені” і вразливі. Путін відповів, що зробить це, якщо вони здадуться.

Трамп повторив заяву про “оточення” українських сил під час виступу у вашингтонському Центрі Кеннеді в понеділок і в інтерв'ю Fox News у вівторок.

Рада національної безпеки США не відповіла прямо на питання про оцінки розвідки, але послалася на спільну заяву держсекретаря Марко Рубіо і радника з національної безпеки Майка Волца, в якій згадується про дзвінок Трампа Зеленському в середу і про те, що обидва лідери домовилися продовжувати ділитися розвідданими про Курську область.

Білий дім, ЦРУ та Офіс директора національної розвідки відмовилися від коментарів.

Раніше президент України Володимир Зеленський заперечив, що українські війська перебувають в оточенні, і заявив, що Путін бреше про реальний стан справ на місцях.

Удар по аеродрому "Енгельс" завдали дрони СБУ та ССО ЗСУ — джерело

Вночі 20 березня дрони Служби безпеки України (СБУ) та Сил спецоперацій (ССО) ЗСУ завдали удару по аеродрому "Енгельс" в Саратовській області РФ. У Генштабі ЗСУ підтвердили дроновий удар по летовищу.

Як повідомило джерело Суспільного в СБУ, аеродром "Енгельс" є ключовою базою стратегічної авіації РФ.

"Там дислокуються бомбардувальники Ту-95МС, Ту-22М3 та Ту-160, а також розміщені склади з ФАБ, КАБ та крилатими ракетами. Саме з нього злітають літаки, які завдають ракетних ударів по Україні", — сказав співрозмовник.

За його словами, внаслідок успішної атаки в районі аеродрому зафіксовано пожежу, вибухи та вторинну детонацію боєприпасів.

Російські системи ППО діяли неефективно та влучали ракетами по цивільних будівлях та інфраструктурних об'єктах у містах Енгельс та Саратов.

"СБУ з побратимами продовжує з хірургічної точністю відпрацьовувати по ключових військових об’єктах РФ, які є абсолютно законними військовими цілями. Такі спецоперації зменшують можливості ворога тероризувати українські міста ракетними ударами", — повідомило джерело.

У Генштаб ЗСУ підтвердили удар по аеродрому "Енгельс".

Підрозділи ССО ЗСУ, СБУ, у взаємодії з іншими складовими Сил оборони, у ніч на 20 березня завдали удару по аеродрому "Енгельс" у Саратовській області РФ. Цей військовий об'єкт використовується авіацією окупантів, зокрема, для завдання ракетних ударів по території України і терористичних атак проти мирного населення", — йдеться у повідомленні.

Литва пропонує встановити дату можливого членства України в ЄС 1 січня 2030 року

Литва пропонує встановлення дати для можливого членства України в Європейському союзі (ЄС) — 1 січня 2030 року.

Про це заявив прем'єр-міністр Литви Ґінтаутас Палуцкас перед самітом ЄС у Брюсселі.

"Литва пропонує встановлення дати для можливого членства України в ЄС. 1 січня 2030. Це заохотить українців рухатися швидше", — сказав він.

Прем'єр Литви також зазначив, що ЄС має збільшити санкційний тиск на Росію, зокрема у 17 пакеті, включно з імпортами скрапленого газу та російські банки банків.

Палуцкас також заявив, що ЄС повинен підтрмувати Україну і "побудувати надійну захисну стіну між Європою та РФ".

"Як 97 років тому, ми стоїмо перед стратегічним вибором: дозволити агресору поширювати страх і насильство, аби зупинити його. Зупинити його спроможність залякувати нас. Ми повинні побудувати надійну захисну стіну між Європою і Росією. У короткостроковій переспективі, ми повинні підтримувати Україну і це абсолютно очевидно, що Україна потребує війської допомоги, амуніції, ракет високої дальності, і ми готові це надати", — сказав він.

В середньостроковій перспективі, за словами Палуцкаса, потрібно використати "цей цінний час", який дає нам Україна, аби посилити європейську військову потугу.

Зеленський прибув в Норвегію

Президент Володимир Зеленський 20 березня прибув до Осло для проведення переговорів з прем’єр-міністром Норвегії Йонасом Гаром Стоєром, повідомили в уряді Норвегії.

"Норвегія підтримує Україну в її боротьбі за самозахист і робить внесок у зусилля для досягнення міцного справедливого миру в країні. Я з нетерпінням чекаю конструктивних дискусій щодо того, як Норвегія може найкращим чином надати допомогу Україні як у короткостроковій, так і в довгостроковій перспективі", – сказав прем’єр-міністр країни.

Армія РФ вдарила по Краматорську: є поранені

Зранку 20 березня російська армія обстріляла місто Краматорськ на Донеччині. Попередньо, є поранені. Про це у Facebook повідомив начальник міської військової адміністрації Олександр Гончаренко.

Як повідомив кореспондент Суспільне Донбас, вибухи у місті сьогодні було чутно з 10:20. Краматорська міська рада о 10:26 закликала містян перебувати в укриттях.

За даними начальника МВА, попередньо, через обстріл Краматорська є поранені жителі.

"Зʼясовуємо наслідки. Небезпека не минула — перебувайте в укриттях!", — написав Олександр Гончаренко.

ЄС виділяє Україні додатковий транш у розмірі 1 мільярда євро

Європейська комісія виділила Україні додатковий транш у розмірі 1 мільярда євро в рамках макрофінансової допомоги (МФД), яка має бути погашена за рахунок надходжень від знерухомлених державних активів Росії в ЄС.

Про це йдеться на сайті Єврокомісії.

Кошти будуть надані в рамках кредитної ініціативи "Групи семи" Extraordinary Revenue Acceleration (ERA) Завдяки цій виплаті загальний обсяг позик, наданих ЄК Україні в рамках цієї МФД, з початку року досягне 4 мільярдів євро.

"Сьогодні ми перераховуємо Україні другий платіж на суму 1 ммлрд євро в рамках ініціативи G7 ERA. Наразі ЄС надав Україні 4 млрд євро як частину свого загального внеску в 18,1 млрд євро в рамках цієї ініціативи та здійснить наступний платіж у квітні", — сказав комісар з питань торгівлі Валдіс Домбровскіс.

За його словами, надані кошти будуть використані для підтримки макроекономічної стабільності України, відновлення інфраструктури та продовження боротьби з російською агресією.

У ЄК зазначили, що тривають переговори з Україною щодо графіка наступних виплат.

"Сьогоднішнім платежем у розмірі 1 мільярда євро ми підтверджуємо нашу непохитну прихильність Україні. Ми допомагаємо економіці країни залишатися на плаву та відновлювати критичну інфраструктуру, пошкоджену російською агресією. Ми продовжуватимемо підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно", — сказала президентка ЄК Урсула фон дер Ляєн.

Агенти руху "АТЕШ" знайшли російський склад боєприпасів в Луганську

В тимчасово окупованому Луганську українські партизани виявили склад боєприпасів армії РФ на території одного із зруйнованих заводів.

Про це повідомили у Telegram партизанського руху "АТЕШ".

Імпровізований склад боєкомплекту зберігають на території зруйнованого заводу в південній частині Луганська.

"Скоріше за все, командування прийняло рішення зберігати БК саме там, оскільки думають, що в такій розрусі ніхто шукати не буде і два рази в одне місце не прилітає. Тим не менш, проводять заходи із маскування", — написали на сторінці "АТЕШ".

За даними військово-партизанського руху, усі дані про склад у Луганську передали Силам оборони України "для відповідної реакції".

"Місцевим жителям рекомендуємо триматись подалі від цього об'єкта".

Безпекова ситуація у Куп'янську погіршилась — Синєгубов

Російська авіація цілу ніч завдавала ударів по Куп'янську на Харківщині.

Про це вранці 20 березня повідомив очільник ОВА Олег Синєгубов.

"Фіксуємо погіршення безпекової ситуації в місті. Ворог не припиняє атакувати цивільні та інфраструктурні об‘єкти та тероризувати мирних людей. Понад 30 КАБів влучили по центральній частині міста", — йдеться у повідомленні.

Профільні служби продовжують ліквідувати наслідки ворожих ударів. Ситуація в Куп‘янську залишається напруженою.

На фронті протягом минулої доби зафіксовано 155 бойових зіткнень

Про це йдеться у ранковому зведенні Генштабу ЗСУ.

За уточненою інформацією, вчора армія РФ завдала по позиціях українських підрозділів та населених пунктах одного ракетного удару із використанням однієї ракети та 72 авіаційних удари, скинула 123 КАБ, залучив для ураження 2560 дронів-камікадзе. Також росіяни здійснили понад 6000 артилерійських обстрілів, зокрема 141 – із реактивних систем залпового вогню.

Війська РФ завдавали авіаударів, зокрема в районах населених пунктів Грем’яч, Миколаївка Чернігівської області; Краснопілля, Михайлівське, Хмелівка, Самотоївка, Миропілля, Тур’я, Мала Рибиця, Петрушівка Сумської області; Зоря, Нова Полтавка, Гродівка, Покровськ, Зелене Поле Донецької області; Великомихайлівка Дніпропетровської області; Ясна Поляна, Блакитне, Новоіванівка Запорізької області; Бургунка, Вірівка, Херсон, Томарине, Одрадокам’янка Херсонської області.

За минулу добу авіація, ракетні війська та артилерія Сил оборони уразили десять районів зосередження особового складу, озброєння і військової техніки, чотири пункти управління, два засоби ППО, 10 засобів ракетних військ і артилерії, дві станції РЕБ та ще одну важливу ціль російських військ.

Одна людина загинула та одна травмована через удар армії РФ по Краснопільській громаді

Одна людина загинула та одна травмована через удар армії РФ по Краснопільській громаді. 20 березня російські війська скинули шість КАБів на територію громади.

Про це повідомили в ОВА.

Пошкоджено багатоквартирний і приватний житлові будинки, приміщення торговельного центру, додали в адміністрації.

Як додали в прокуратурі, один із російських КАБів влучив в будинок цивільних у Краснопіллі. Унаслідок атаки загинула 77-річна жінка, її син отримав поранення.

Російська авіація вночі скинула 17 керованих авіабомб на населені пункти Херсонщини

Російська авіація вночі 19 березня скинула 17 керованих авіабомб на населені пункти у Бериславському районі та на Херсон.

Про це у Telegram повідомила Херсонська обласна прокуратура.

За даними слідства, у Херсоні поцілили по нежитловому багатоповерховому приміщенню. З-під його завалів рятувальники деблокували двох людей. Їх стан задовільний.

Інформацію щодо інших постраждалих уточнюють. Правоохоронці розпочали досудове розслідування за фактом воєнного злочину, додали у прокуратурі.

Сили вночі ППО збили 75 дронів, ще 63 — локаційно втрачені

У ніч на 20 березня 2025 року (із 19:00 19 березня) армія РФ атакувала Україну 171 ударним БпЛА типу Shahed і безпілотниками-імітаторами різних типів. Сили вночі ППО збили 75 дронів, ще 63 — локаційно втрачені.

Про це повідомили у Повітряних силах ЗСУ.

Дрони запускали із напрямків: Орел, Шаталово, Міллерово, Приморсько-Ахтарськ, РФ та Чауда, Крим.

Повітряний напад відбивали авіація, зенітні ракетні війська, підрозділи РЕБ та мобільні вогневі групи Повітряних Сил та Сил оборони України.

"Станом на 08.30 підтверджено збиття 75 ударних БпЛА типу Shahed та безпілотників інших типів у Харківській, Полтавській, Сумській, Чернігівській, Черкаській, Київській, Житомирській, Вінницькій, Кіровоградській, Дніпропетровській, Запорізькій та Херсонській областях. 63 ворожі безпілотники-імітатори — локаційно втрачені (без негативних наслідків)", — йдеться у повідомленні.

Внаслідок російської атаки постраждали Кіровоградщина, Сумщина та Донеччина.

Війська РФ атакували Нікопольщину дронами та артилерією

Від вечора 19 березня російська армія кілька разів цілила по Дніропетровщині. Під ударом опинився Нікопольський район.

Про це у Telegram повідомив очільник обласної військової адміністрації Сергій Лисак.

Увечері війська РФ обстріляли Мирівську громаду з важкої артилерії. Вже на ранок дронами-камікадзе поцілили по Нікополю, зазначив посадовець.

Внаслідок ударів поранених чи загиблих немає.

Військові РФ обстріляли 44 населені пункти Херсонщини

Про це повідомив керівник обласної військової адміністрації Олександр Прокудін.

Під обстрілами та авіаударами перебували Антонівка, Зеленівка, Інженерне, Комишани, Білозерка, Велетенське, Станіслав, Софіївка, Широка Балка, Дар'ївка, Понятівка, Микільське, Інгулець, Берислав, Дудчани, Осокорівка, Червоний Маяк, Нововоронцовка, Веселе, Гаврилівка, Качкарівка, Новоберислав, Хрещенівка, Томарине, Бургунка, Вірівка, Зміївка, Новорайськ, Берегове, Благовіщенське, Дніпровське, Зарічне, Золота Балка, Іванівка, Кізомис, Костирка, Львове, Михайлівка, Монастирське, Олександрівка, Ольгівка, Шляхове, Одрадокам'янка та Херсон.

Пошкоджені чотири багатоповерхівки, 18 приватних будинків, стільникова вежа, гараж та автомобілі. Дві людини загинули, четверо поранених, йдеться у дописі.

Ключову роль відіграють США і Трамп: Зеленський про миротворців для України

Ключову роль в інфраструктурі майбутнього розміщення миротворчих сил на території нашої країни відіграють Сполучені Штати та президент Дональд Трамп.

Про це заявив президент Володимир Зеленський під час Zoom-брифінгу для журналістів.

"Все це ще залежить від того, а що в цій інфраструктурі будуть готові робити США і президент Трамп. Це важливо. Це впливає також на кількість країн, які готові бути у нас присутніми. І не тільки на кількість країн, але й кількісний склад тієї чи іншої країни. Зі США в тому чи іншому форматі, країн може бути більше" — сказав він.

За словами президента, наразі не можна назвати чіткої цифри кількості іноземних військових, які перебуватимуть на території України, адже тривають дискусії не лише щодо кількості, а й щодо місця їх розташування.

"Є країни, які готові давати контингент, є країни, які готові дати контингент у разі повторної агресії. Є країни, які готові розташовувати контингент в Україні, а є ті, які готові розташовувати на кордоні. Є ті, які готові (розташовувати, — ред.) в місцях небезпечних, є ті, які готові тільки на морі або в центральних великих містах України", — сказав Зеленський.

Він зазначив, що зараз потрібно відпрацювати загальне бачення. Зокрема, на мапі мають з'явитися конкретні країни з конкретною кількістю військ в місцях, де вони готові розташуватися.

Потім, за словами Зеленського, Україна в діалозі буде робити все, щоб знайти з цими країнами місця не тільки, де вони готові розміститися, але й там, де це потрібно.

Також президент анонсував наступного тижня свій візит до Франції, де буде проведено зустрічі з колом різних країн щодо питання миротворчого контингенту.

Армія РФ атакувала дронами дві громади Миколаївщини: пошкоджено будівлю і транспорт

Протягом 19 березня російська армія атакувала Куцурубську та Галицинівську громади Миколаївщини дронами. Ніхто не травмувався, один чоловік отримав гостру реакцію на стрес. Також пошкоджено будівлю та сільськогосподарську техніку.

Про це повідомили у Миколаївській ОВА.

Протягом 19 березня російські війська чотири рази атакували FPV-дронами Куцурубську громаду. Ніхто не травмувався, повідомили у Миколаївській ОВА.

Також двічі під атакою ударних БпЛА невстановленого типу перебувала Галицинівська громада. Внаслідок атаки 49-річний чоловік отримав гостру реакцію на стрес. Пошкоджено дах складського приміщення, два трактори та комбайн.

Десятеро травмованих: поліція документує наймасованішу атаку РФ на Кропивницький

У Кропивницькому внаслідок нічної дронової атаки 19 березня травмовані десятеро людей, із них четверо дітей. Всім надали медичну допомогу.

Про це повідомили на сторінці Національної поліції у Facebook.

На вулиці Миру біля пошкодженого багатоповерхового будинку розгорнули мобільний пункт, там допомогу людям надають психологи.

До обласної дитячої лікарні з 22:00 19 березня до 2:00 20 березня за медичною допомогою звернулися дві сім'ї, розповів Суспільному керівник лікарні Василь Хорощак.

"У чотирьох дітей від уламків скла незначні пошкодження рук та ніг. Їм надали допомогу та відпустили додому".

Як сказав Суспільному начальник управління цивільного захисту обласної військової адміністрації Володимир Слінченко, уламками й вибуховою хвилею пошкоджені 11 приватних будинків та чотири багатоповерхові. А також гімназія та храм.

О восьмій годині працівники комунальних служб розпочали прибирати скло і уламки від руйнувань.

Пошкоджений будинок на вулиці Миру. Суспільне Кропивницький

Упродовж доби армія РФ завдала 519 ударів по 14 населених пунктах Запорізької області: є поранені

Упродовж минулої доби, 19 березня, російські військові обстріляли чотирнадцять населених пунктів Запорізької області. Двоє людей дістали поранення.

Про це сьогодні, 20 березня, повідомив очільник Запорізької ОВА Іван Федоров.

Зокрема, армія РФ обстріляла місто Запоріжжя. Внаслідок атаки двоє людей дістали поранень. Також російські військові обстріляли Комишуваху Запорізької області. Пошкоджені житлові будинки. Окрім того, російська армія атакувала Малокатеринівку та Біленьке Запорізької області. Внаслідок обстрілу пошкоджені сільгосппідприємство, приватний будинок та дитячий майданчик.

Загалом армія РФ завдала 519 ударів:

  • п'ять авіаційних — по Ясній Поляні, Блакитному, Новоіванівці;
  • 334 безпілотники різної модифікації атакували Запоріжжя, Кам’янське, Біленьке, Малокатеринівку, Гуляйполе, Щербаки, Новоданилівку, Малу Токмачку, Чарівне та Новодарівку;
  • 12 разів обстріляла із РСЗВ Комишуваху, Новоданилівку, Малу Токмачку та Новодарівку;
  • 168 артобстріли завдала по території Кам’янського, Гуляйполя, Щербаків, Новоданилівки, Малої Токмачки, Чарівного та Новодарівки.

"Надійшло 26 повідомлень про пошкодження авто, квартир, приватних будинків, господарських споруд та об'єктів інфраструктури", — йдеться в повідомленні.

На війні в Україні РФ втратила 1400 військових за добу — Генштаб

Станом на ранок 20 березня 2025 року загальні бойові втрати Росії з початку повномасштабного наступу на Україну 24 лютого становлять близько 899 470 військовослужбовців.

Про це йдеться у повідомленні Генштабу Збройних сил України.

За добу російське військо втратило 1400 солдатів.

З техніки росіяни втратили:

  • танків ‒ 10377 (+13) од,
  • бойових броньованих машин ‒ 21561 (+38) од,
  • артилерійських систем – 24747 (+43) од,
  • РСЗВ – 1322 (+2) од,
  • засоби ППО ‒ 1110 (+3) од,
  • літаків – 370 (+0) од,
  • гелікоптерів – 331 (+0) од,
  • БПЛА оперативно-тактичного рівня – 29895 (+179),
  • крилаті ракети ‒ 3121 (+0),
  • кораблі /катери ‒ 28 (+0) од,
  • підводні човни — 1 (+0) од,
  • автомобільної техніки та автоцистерн – 41094 (+91) од,
  • спеціальна техніка ‒ 3780 (+0).

Дані уточнюються.

У Чорному та Азовському морях бойових кораблів РФ немає

Про це повідомляють ВМС України.

В Середземному морі 4 ворожі кораблі, з яких 3 є носіями крилатих ракет "Калібр" загальним залпом до 26 ракет.

За добу в інтересах РФ прохід Керченською протокою здійснили:

  • до Чорного моря – 5 суден, з них 2 продовжили рух у напрямку протоки Босфор;
  • до Азовського моря – 2 судна, які рухались з протоки Босфор.

Атака на Воронезьку область

Губернатор Воронезької області Олександр Гусєв заявив, що сили російської протиповітряної оборони вночі "нейтралізували майже 40 безпілотників" у трьох районах і двох міських округах області, включно з Воронежем.

Атака на Самаровську область

Губернатор Саратовської області Роман Бусаргін розповів, що в Енгельсі через атаку дронів пошкоджена міська клінічна лікарня, через що травмована жінка. Крім того, під час падіння уламків пошкоджено приватний будинок, додав Бусаргін.

Також унаслідок атаки дронів в Енгельсі частково вибиті вікна у двох дитячих садках і школі. Заняття в закладах освіти міста в цей день пройдуть дистанційно, додав губернатор.

Вибухи в Енгельсі сталися не вперше. У грудні 2024 року на стратегічному аеродромі в місті прогриміли два вибухи. За попередніми даними тоді загинули три військових.

Палаючий будинок через атаку дронів у Ельгесі, Саратовська область, Росія, 20 березня 2025 року. Telegram/ASTRA

У Кропивницькому через атаку РФ травмовані щонайменше 8 людей

Через атаку на Кропивницький восьмеро людей звернулися у травмпункт, трьох госпіталізували, один з яких у тяжкому стані. У людини 90% опіків поверхні тіла.

Серед травмованих — дитина, розповів Суспільному керівника ОВА Райкович.

Будинок кропивничанки Інни Жердій повністю пошкоджений. Суспільне Кропивницький

Через атаку на Кропивницький є поранені

Кропивницький атакували щонайменше 21 російський дрон. Це наймасованіша атака на місто, повідомив керівник Кіровоградської ОВА Райкович. За його словами, черед людей є поранені, серед них дитина. У місті пошкоджені житлові будинки: приватний сектор та багатоповерхівки.

Зеленський анонсував наступну зустріч з представниками США у Саудівській Аравії

Цього тижня українська контактна група зустрінеться з представниками Сполучених Штатів у Саудівській Аравії. Там сторони мають продовжити обговорення щодо тимчасового припинення вогню. Про це повідомив президент України Володимир Зеленський під час онлайн-спілкування із журналістами 19 березня.

Він розповів, що Україна наразі готує відповідний список, де прописана інфраструктура, які Київ вважає "пріоритетною та цивільною", яку обстрілює Росія.

"Ми список підготуємо і відповідно технічна група поїде. Зустріч буде, як тільки буде комфортно групам — пʼятниця, субота неділя. В один із цих днів", — сказав президент.

Відомо, що переговори між американською та російською сторонами заплановані на 23 березня. Україна у них участі не братиме.

Росіяни атакували інфраструктуру Укрзалізниці на Кіровоградщині

Внаслідок обстрілів Кіровоградщини є пошкодження інфраструктури, повідомили в Укрзалізниці. З міркувань безпеки залізничники змінили маршрут руху для поїздів, що призвело до затримок на менше ніж на три години:

  1. №53 Дніпро-Одеса
  2. №92/60 Одеса-Харків/Краматорськ
  3. №7 Харків-Одеса
  4. №128 Львів-Запоріжжя
  5. №52 Одеса-Запоріжжя

Зеленський із Трампом обговорювали питання відновлення Запорізької АЕС

Президент України Володимир Зеленський обговорював із американським лідером Дональдом Трампом Запорізької АЕС. Зокрема, щоб Вашингтон зміг відновити станцію для її повної роботи.

Зеленський розповів, що під час розмови з Трампом казав, що деокупації ЗАЕС недостатньо, оскільки "має бути інфраструктура" — водозабезпечення та технічний персонал для того, щоб за півтора-два роки станція приносила гроші та електрику.

"Трамп запитав, чи США можуть відновити станцію. Я сказав: так, наприклад можна вкласти гроші. Це можна обговорювати, але ми говорили лише про одну станцію, яка знаходиться під окупацією", — сказав президент.

Також Зеленський, який перебуває з візитом у Фінляндії, сказав, що російський лідер Володимир Путін "не хоче припинення вогню, поки українські війська перебувають на території Курської області".

Також Зеленський розповів, що Україна підготує спеціальні списки енергетичних обʼєктів, які "підходять до енергетичної інфраструктури та іншої цивільної".

Зеленський: в Україну прибули нові F-16

Президент України Володимир Зеленський під час спілкування із журналістами заявив, що західні винищувачі F-16 прибули до України. Інтервʼю із президентом транслювали в ефірі телемарафону "Єдині Новини".

"Росіяни набрехали, що збили F-16 на Сумщині – це неправда. А от кілька нових F-16 прилетіли в Україну", — сказав президент.

Зеленський не уточнив, скільки саме західних літаків отримала Україна від партнерів. Так само президент не уточнював, з якої країни вони прибули.

Обстріл Кіровоградської області

Кропивницький — під масованою атакою, у місті пролунало близько 30 вибухів, за підрахунками наших кореспондентів. Керівник ОВА Райкович повідомив про удари по житлових мікрорайонах.

Топ дня
Вибір редакції