Перейти до основного змісту

Шість країн закликали прискорити вступ України до ЄС — Politico

Оновлено
У будівлі Єврокомісії, Брюссель, Бельгія. AP

Європейський Союз (ЄС) повинен терміново сформулювати чітку дорожню карту для того, щоб Україна стала повноправним членом Блоку.

Про це пише європейська редакція видання Politico з посиланням на спільний лист шести країн.

Високопоставлені дипломати зі Швеції, Фінляндії, Данії, Латвії, Литви та Естонії закликали Брюссель зробити "конкретні пропозиції щодо того, як рішуче просувати процес вступу України". Це відбувається у час, коли європейські країни намагаються посилити підтримку країни на тлі загострення відносин з президентом США Дональдом Трампом і його адміністрацією.

"Підтверджуючи повну та однозначну відданість перспективі членства України в ЄС, ми закликаємо до прискорення процесу вступу. Настав час для амбітних і ефективних рішень у цього приводу", – йдеться у листі.

Шість держав також стверджують, що розбіжності сторін, які суперечать стратегічним інтересам спільноти, не повинні перешкоджати вступу України, а вирішуватися шляхом діалогу.

18 березня угорський міністр у справах ЄС Янош Бока, який брав участь у зустрічі з європейськими колегами в столиці Бельгії, заявив, що його країна не підтримає підсумковий документ саміту ЄС 20-21 березня в Брюсселі, якщо в ньому збережеться вказівка на прискорений прийом України до спільноти.

Видання зазначає, що прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан постійно виступає проти прийняття України до Блоку з 27 країн, а його дипломати в Брюсселі постійно висувають заперечення під час переговорів, спрямованих на зміцнення інституцій Києва та забезпечення економічного та політичного узгодження.

Ще у лютому 2025 року президентка Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн зауважувала, що з нинішнім темпом реформ Україна може вступити в ЄС до 2030 року. Україна вже фактично ухвалене рішення і це відчутно, заявила віцепремʼєрка з питань євроінтеграції України Ольга Стефанішина.

"На це вказує серйозність і реалістичність намірів, оскільки бюджет ЄС на 2026–32/33 роки формується з урахуванням членства України... Україна також ставить собі термін 2027 рік за всіма майбутніми зобов’язаннями перед ЄС", — сказала вона.

За її словами це означає, що частину законодавства для інтеграції України в ЄС буде розроблено у 2025–2026-х та ухвалена у 2027 році.

ОНОВЛЕНО 16:00

Джессіка Розенкранц, міністерка європейських справ Швеції повідомила, що Швеція разом з країнами Балтії збирається висунути пропозицію Єврокомісіії щодо відкриття усіх розділів переговорів про вступ України до ЄС до кінця 2025 року.

"Підтримка України на шляху до членства в ЄС є інвестицією в безпеку всього нашого континенту. Посеред війни, що триває, Україна прискорила темпи реформ. ЄС має бути готовим рухатися в тому ж темпі. Зараз ми закликаємо Комісію висунути пропозиції, які зроблять це можливим", — повідомила Розенкранц у коментарі кореспондентці Суспільного.

Шлях України до Євросоюзу

Президент Володимир Зеленський 28 лютого 2022 року підписав заявку на членство України в Європейському союзі за спеціальною процедурою.

Вже 23 червня 2022 року Європейська рада на саміті у Брюсселі надала Україні статус кандидата в ЄС. Київ має провести декілька важливих реформ, пов’язаних, зокрема, з верховенством права, олігархами та корупцією. Загалом їх сім.

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль 26 вересня 2023 року повідомив, що на урядовому рівні усі рекомендацій Єврокомісії повністю виконані та Україна готова до наступного кроку.

8 листопада 2023 року Європейська комісія рекомендувала Раді Європейського союзу розпочати процес перемовин про вступ України до Євросоюзу. Рада Європейського Союзу 21 червня 2024 року підтвердила затверджений раніше на рівні послів ЄС мандат на переговори про вступ з Україною до блоку. Перемовини розпочалися 25 червня у Люксембурзі.

Топ дня
Вибір редакції