Перейти до основного змісту

Міноборони Сирії завершило військову операцію проти прихильників Асада: аль-Шараа пообіцяв розслідувати факти насильства

Тимчасовий президент Сирії Ахмед аль-Шараа у Дамаску, Сирія, 25 лютого 2025 року. REUTERS/Khalil Ashawi

Тимчасовий президент Сирії Ахмед аль-Шараа пообіцяв провести розслідування спалаху насильства в провінції Латакія, що спричинило численні жертви серед цивільного населення. За його словами, усіх винних у цьому покарають.

Про це повідомляє агентство Reuters, посилаючись на його заяву під час звернення до нації.

Серед іншого у своїй промові аль-Шараа звинуватив прихильників колишнього президента Сирії Башара Асада та іноземні держави, яких він не назвав, у спробі розпалити заворушення у країні.

"Сьогодні, в цей критичний момент, ми опиняємося перед новою небезпекою – спробами залишків колишнього режиму та їхніх іноземних прихильників розпалити нові чвари та втягнути нашу країну в громадянську війну, маючи на меті розділити її та зруйнувати її єдність і стабільність", – сказав сирійський лідер.

Агентство із посиланням на Міноборони Сирії також повідомило, що військова операція проти прихильників Асада завершена.

Що відомо про ситуацію у Сирії

Сутички у Сирії розпочались у четвер, 6 березня. Прихильні до Асада бойовики намагались повстати проти перехідного уряду у Сирії. Вони нібито атакували лікарню у місті Латакія, повідомляли державні інформаційні агентства країни. Серед бойовиків можливо були алавітиПредставники шиїтської релігійної групи в ісламі, меншина у Сирії. До цієї релігійної групи належить також Башар Асад..

Сили безпеки Сирії у відповідь атакували алавітські поселення у районах біля міста Латакія. 8 березня стало відомо про 340 загиблих у сутичках між силами безпеки та бойовиками.

Базована у Великій Британії Сирійська обсерваторія з прав людини заявила, що до загибелі людей причетна сирійська армія. Сили безпеки Сирії влаштували близько 30 "різанин" проти алавітських поселень.

9 березня Assosiated Press повідомляло, що у Сирії у зіткненнях між силами безпеки та прихильниками Асада у приморських районах біля міста Латакія за останні дні загинуло понад тисяча людей, 745 з яких — мирні жителі.

В перехідному уряді Сирії заявили, що переслідуватимуть залишки поваленого режиму Асада, передає державне агентство країни SANA. Тимчасовий президент країни Ахмед аль-Шаара заявив, що усі, "хто приєднався до бойових дій, мають здатись силам безпеки". За його словами, це необхідно щоб сили безпеки та армія Сирії "завершили їхню роботу якнайкраще" у районах біля міста Латакія.

Росія утримувала у Латакії одну зі своїх військових баз. Відомо, що РФ намагалась зберегти свої військові бази у Сирії після повалення режиму Асада.

Що відомо про повалення режиму Асада в Сирії

Сирійські повстанці зранку 8 грудня 2024 року оголосили про звільнення Дамаска. Президент країни Башар Асад покинув столицю. Reuters, посилаючись на дані сервісу Flightradar24, а також на двох неназваних співрозмовників у Сирії повідомляло, що літак Асада міг зазнати трощі. Однак агентству не вдалося підтвердити, що на борту міг бути Башар Асад.

За даними ГУР Міноборони України, інформацію про "смерть" президента Сирії Башара Асада в авіакатастрофі поширила РФ, щоб прикрити свою операцію з його порятунку.

Прем'єр-міністр Сирії Мухаммад Газі аль-Джалалі заявив, що готовий співпрацювати з будь-яким керівництвом, обраним сирійським народом, та вживати будь-яких заходів щодо передачі влади.

У Міністерстві закордонних справ Росії заявили, що у результаті переговорів з низкою сирійських повстанців Башар Асад вирішив передати владу "мирним шляхом" та покинув країну.

Увечері 8 грудня російські державні ЗМІ повідомили з посиланням на джерела про те, що Асад, який залишив Сирію після взяття повстанцями Дамаска та інших великих міст, прибув до Росії, де отримав притулок — це рішення ухвалене Володимиром Путіним.

10 грудня 2024 року стало відомо, що тимчасовим прем'єр-міністром перехідного уряду Сирії до 1 березня 2025 року призначений Мохаммед аль-Башира, який очолював так званий "уряд порятунку" повстанців. Його вважають близьким соратником лідера "Хайят Тахрір аш-Шам" Абу Мохаммеда аль-Джолані.

Ахмед аль-Шараа (відомий також під ім'ям Абу Мухаммад аль-Джолані) був лідером угрупування ісламізму "Хайят Тахрір аш-Шам", що виступало проти режиму Башара Асада в Сирії. 29 січня 2025 року його оголосили президентом Сирії у перехідний час.

Топ дня
Вибір редакції