Росія готова допомогти у відновленні Сирії, оскільки прагне домовитися із новим керівництвом країни про збереження двох своїх важливих військових баз.
Про це повідомляє Bloomberg.
Видання пише, що після повалення режиму Башара Асада Кремль намагається втримати вплив у Сирії. Військово-морський порт у Тартусі та аеродром у Хмеймімі дозволяли Москві мати вплив на Близький Схід і Африку, і їх втрата може стати "серйозною стратегічною невдачею" для Росії.
"Росія готова допомогти Сирії у відновленні її економіки. Нам вдасться знайти компроміс, і нова влада в Дамаску виграє від підтримки зв'язків з Москвою, включно з потенційними військовими поставками", – цитує Bloomberg старшого радника російського уряду з питань Близького Сходу Віталія Наумкіна.
У зв'язку з цим російська делегація на чолі зі спецпредставником Путіна Михайлом Богдановим у вівторок вирушила в Дамаск для прямих переговорів із новою владою Сирії. Представники теперішньої сирійської влади вимагали від Росії "конкретних заходів, таких як компенсація, реконструкція та відновлення".
За словами Богданова, суттєвого прогресу в переговорах про збереження російських баз поки що не досягнуто, проте переговори триватимуть.
Як пише видання, Сирія наразі перебуває у скрутному фінансовому становищі через значні борги, накопичені за правління Асада. Міністр закордонних справ Сирії Асад аль-Шайбані заявив, що борги перед Росією становлять 8 мільярдів доларів.
Що відомо про повалення режиму Асада в Сирії
Сирійські повстанці зранку 8 грудня 2024 року оголосили про звільнення Дамаска. Президент країни Башар Асад покинув столицю. Reuters, посилаючись на дані сервісу Flightradar24, а також на двох неназваних співрозмовників у Сирії повідомляло, що літак Асада міг зазнати трощі. Однак агентству не вдалося підтвердити, що на борту міг бути Башар Асад.
За даними ГУР Міноборони України, інформацію про "смерть" президента Сирії Башара Асада в авіакатастрофі поширила РФ, щоб прикрити свою операцію з його порятунку.
Прем'єр-міністр Сирії Мухаммад Газі аль-Джалалі заявив, що готовий співпрацювати з будь-яким керівництвом, обраним сирійським народом, та вживати будь-яких заходів щодо передачі влади.
У Міністерстві закордонних справ Росії заявили, що у результаті переговорів з низкою сирійських повстанців Башар Асад вирішив передати владу "мирним шляхом" та покинув країну.
Увечері 8 грудня російські державні ЗМІ повідомили з посиланням на джерела про те, що Асад, який залишив Сирію після взяття повстанцями Дамаска та інших великих міст, прибув до Росії, де отримав притулок — це рішення ухвалене Володимиром Путіним.
9 грудня речник Кремля Дмитро Пєсков підтвердив, що Асад з родиною отримали притулок у Росії і це рішення ухвалене Володимиром Путіним.
10 грудня стало відомо, що тимчасовим прем'єр-міністром перехідного уряду до Сирії 1 березня 2025 року призначено Мохаммед аль-Башира, який очолював так званий "уряд порятунку" повстанців до 12-денного наступу на Дамаск. Аль-Башира вважають близьким соратником лідера "Хайят Тахрір аш-Шам" Абу Мохаммеда аль-Джолані.
Раніше голова Національної коаліції сирійських революційних і опозиційних сил (CNFROS) Хаді Аль-Бахра заявляв, що після падіння режиму президента Сирії Башара Асада є домовленість про те, що перехідний уряд у Сирії буде "цивільним".