Адміністрація президента США Дональда Трампа припиняє понад 90% допомоги іноземним державам з боку Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).
Про це повідомляє CNN з посиланням на позов адміністрації США.
"Загалом близько 5800 грантів USAID було припинено, а понад 500 грантів USAID залишилися в силі. Загальна максимальна вартість збережених грантів становить приблизно 57 млрд доларів", — йдеться в судовій заяві адміністрації Трампа.
Також зазначається, що крім припинення дії грантів USAID, "було припинено дію близько 4100 державних грантів і збережено близько 2700 державних грантів".
Пізніше адміністрація пояснила в заяві, що "залишилося ще 297 контрактів, які необхідно переглянути".
Це сталося після того, як адміністрація Трампа або відправила більшість співробітників USAID у відпустку, або звільнила їх.
Оновлення від адміністрації було подано у відповідь на позов, що оскаржує загальне призупинення іноземної допомоги.
Згідно з документом, державний секретар США Марко Рубіо в середу "ухвалив остаточне рішення щодо кожного гранту на індивідуальній основі, вирішуючи чи зберегти грант, чи припинити його дію відповідно до умов документа чи незалежного юридичного повноваження як несумісного з національними інтересами і зовнішньою політикою США".
Однак позивачі у своїй заяві спростували твердження про те, що Рубіо особисто розглядав усі рішення про розірвання, заявивши, що "було б неможливо, щоб одна людина або навіть група людей осмислено розглянули всі ці контракти і рішення за такий короткий період".
CNN зазначає, що значне скорочення іноземної допомоги є ударом по роботі некомерційних організацій і підрядників. Програми допомоги по всьому світу зупинилися через масштабне заморожування фінансування та перегляд мільярдів доларів допомоги.
Напередодні окружний суддя США Амір Алі зобов’язав адміністрацію президента США оплатити рахунки за роботу підрядників USAID, виконану до 13 лютого.
У своєму позові підрядники стверджують, що були позбавлені фінансування через указ президента США Дональда Трампа і подальшої директиви держсекретаря Марко Рубіо, згідно з якими іноземна допомога США була "заморожена" на 90 днів.
Указ Трампа про зупинення програм USAID
20 січня Дональд Трамп підписав указ про тимчасове зупинення всіх програм зовнішньої допомоги США на 90 днів до проведення перевірок, щоб визначити, чи відповідають вони його політичним цілям. Це вплинуло на USAID — агенцію США з міжнародного розвитку, засновану у 1961 році.
Адміністрація США фактично призупинила діяльність USAID 3 лютого. За рішенням Трампа тимчасовим керівником цієї структури був призначений держсекретар США Марко Рубіо. Заходи щодо USAID вжили через подання американського підприємця Ілона Маска.
24 лютого адміністрація Трампа почала масові скорочення в USAID, які торкнуться тисяч співробітників.
Про USAID
United States Agency for International Development (USAID) — агенція США з міжнародного розвитку, заснована у 1961 році. Має регіональні місії у Центральній та Південній Африці, Азії, на Близькому Сході, Латинській Америці та країнах Карибського басейну, а також у Європі.
Як йдеться на сайті USAID Україна, з початку повномасштабної війни 24 лютого 2022 року агенція надала Києву 2,6 млрд доларів на гуманітарну допомогу, а також спрямувала 5 млрд доларів допомоги на розвиток. Ще 30 мільярдів доларів були виділені у формі прямої бюджетної підтримки.
Загалом агенція інвестує та підтримує 29 різних сфер у 158 країнах по всьому світу. Зокрема йдеться про економічне зростання і торгівлю, гуманітарну допомогу, освіту, енергетику, інфраструктуру, технології тощо.
Наслідки ліквідації USAID
Колишні співробітники USAID та гуманітарні організації попереджають, що скорочення ролі агентства може зашкодити національним інтересам США.
Якщо USAID зникне, Китай та інші конкуренти Вашингтона можуть заповнити вакуум у країнах, що розвиваються.
Адміністрація Трампа вже заморозила більшість зовнішньої допомоги, що призвело до масових скорочень персоналу в гуманітарних організаціях.
Ця ситуація вплинула на мільйони людей по всьому світу, які отримували харчову допомогу, медичну підтримку, освітні програми та кліматичні ініціативи від USAID.
Державний департамент завжди впливав на політику USAID, проте агентство мало велику автономію.