Виконавчий директор найбільшого німецького оборонного концерну Rheinmetall Армін Паппергер заявив, що європейські країни залишилися за “дитячим столом” у переговорах про майбутнє України. За його словами, це сталося через десятиліття недостатніх інвестицій в оборону.
Про це Паппергер сказав в інтерв'ю Financial Times.
Виконавчий директор Rheinmetall заявив, що Європа сама винна в тому, що залишилася осторонь переговорів президента США Дональда Трампа щодо припинення війни РФ в Україні.
“Якщо ви не інвестуєте, якщо ви не сильні, з вами поводяться як з дітьми, — сказав Паппергер. — Європейцям було дуже зручно протягом останніх 30 років говорити: “Гаразд, витрачайте 1% (ВВП на оборону — ред.), це нормально”.
Наслідком такої позиції, за словами Паппергера, стало те, що європейці були схожі на дітей, яких посадили за окремий стіл, поки США і Росія обговорювали майбутнє України.
“Якщо батьки обідають, діти повинні сидіти за іншим столом, — сказав він у кулуарах Мюнхенської конференції з безпеки. — США ведуть переговори з Росією, а за столом немає жодного європейця — стало ясно, що європейці — це діти”.
Як пише FT, за офіційними даними, в період з 2021 по 2024 рік загальні витрати країн ЄС на оборону зросли більш ніж на 30% до 326 млрд євро, що становить близько 1,9% ВВП блоку. При цьому Трамп чинить сильний тиск на членів НАТО з вимогою збільшити свої оборонні витрати до 5% ВВП.
Як відзначає видання, Паппергер зробив свої заяви у той момент, коли європейські лідери були шоковані рішенням Трампа закликати Путіна розпочати “негайні” переговори щодо угоди про припинення війни РФ в Україні без консультацій з Європою чи Києвом.
“Європейці та українці не мають нічого на своїх складах”, — сказав він, маючи на увазі низькі запаси зброї на континенті.
Паппергер висловив сумнів у тому, що мирні переговори Трампа справді призведуть до того, що Росія “припинить стріляти”.
Він сказав, що його компанія виграє навіть у разі припинення вогню, оскільки Європа продовжить інвестувати в озброєння, оскільки вона протистоїть загрозі російської агресії.
"Навіть якщо війна (РФ в Україні — ред.) припиниться, якщо ми думаємо, що у нас дуже мирне майбутнє, я думаю, що це неправильно”, — сказав він.
Німеччина, найбільша економіка Європи, минулого року витратила на оборону близько 2 відсотків ВВП. Генеральний секретар НАТО Марк Рютте заявив, що цільовий показник Альянсу має зрости до “значно більшого, ніж 3 відсотки”.
Акції європейських оборонних концернів різко зросли після повномасштабного вторгнення Росії в Україну в 2022 році і отримали додатковий імпульс після того, як віцепрезидент США Джей Ді Венс на вихідних висловив подальшу невизначеність щодо зобов'язань Вашингтона забезпечити безпеку на континенті.
17 лютого держсекретар США Марко Рубіо прибув до Ер-Ріяда в Саудівській Аравії, де разом з радником президента США з нацбезпеки Волцом та спецпредставником Трампа з питань Близького Сходу Віткоффом проведе зустріч з російською делегацією. У Кремлі підтвердили, що на зустріч вилетіли очільник російського МЗС Лавров та помічник Путіна Ушаков. Самі переговори між делегаціями розпочалися 18 лютого.
Американська та російська делегація планують обговорити підготовку до перемовин щодо завершення російсько-української війни. За інформацією Bloomberg, найближчими тижнями в Ер-Ріяді може відбутися зустріч президента США ДональдаТрампа та очільника Кремля Володимира Путіна.
Президент України Володимир Зеленський 19 лютого прибуде до Саудівської Аравії, однак, за його словами, цей візит не пов'язаний з російсько-американськими зустрічами. Зеленський додав, що Україна не знала про ці переговори, не братиме в них участь та не визнаватиме їх.
Раніше, 12 лютого, Трамп після телефонних розмов з Путіним та Зеленським заявив про "негайний" початок переговорів, а також допустив можливість зустрічі з очільником Кремля найближчим часом.